Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé při koncertech uvidí, jak zkrásněl sedlecký kostel sv. Anny

  8:24aktualizováno  8:24
Po velké rekonstrukci za víc než milion korun může kostel sv. Anny v Sedleci na Karlovarsku vstoupit do nové koncertní sezony. Od začátku jara tam štukatéři a restaurátoři pracovali na obnově chrámové lodi kostela.

Občanské sdružení zrestaurovalo presbytář v kostele sv. Anny v Sedleci na Karlovarsku. Tým restaurátorů na něm pracoval pět měsíců. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Interiér se tak vrátil stejně jako už v předešlém roce presbytář do poloviny 18. století.

„Restaurátorské práce šly podle plánu. Problém naopak nastal až ve chvíli, kdy skončily. Začátkem srpna přišla bouře. Jak pršelo, voda natekla pod tašky a na tři dny nově vymalovaném stropě udělala fleky. Celý pruh pak bylo nutné znovu opravit,“ popsal Alois Kůrka, předseda sdružení na záchranu kostela.

Z programu

Koncerty v kostele

20. září v 18:00 hodin
G. B. Pergolesi - Stabat Mater: Koncert Karlovarského pěveckého sboru pod vedením sbormistra Jana Rezka doprovodí Rakovnický komorní orchestr. Vstupné dobrovolné.

11. října v 18:00 hodin
Pavel Šporcl & KSO: Po loňském koncertu Václava Hudečka návštěvníci kostela uvidí a uslyší Pavla Šporcla společně s karlovarskými symfoniky. Vstupné: 200 Kč

Jeho členové už se pomalu chystají na další žádosti o dotace, které mohou opravě památky pomoci. Stejně jako v minulých letech se chtějí obrátit na Česko-německý fond budoucnosti, ministerstvo kultury, město Karlovy Vary a také Karlovarský kraj. Zda uspějí, by se mohli dozvědět ještě do konce letošního roku.

Kostel rozezní Mozart i Rybova mše

Jak se týmu restaurátorů letošní dílo podařilo, zjistí návštěvníci o víkendu. V neděli totiž kostel spustí novou koncertní sezonu. Zahájí ji vystoupení Karlovarského pěveckého sboru pod vedením sbormistra Jana Rezka a doprovodí jej Rakovnický komorní orchestr a sólisté. Vstupné bude dobrovolné. Poté přijde na řadu vrchol letošního podzimu v kostele.

„Tentokrát to bude koncert českého houslového virtuosa Pavla Šporcla společně s Karlovarským symfonickým orchestrem. Hrát budou ty nejznámější melodie například od Mozarta, Vivaldiho nebo Masseneta,“ vyjmenoval Alois Kůrka.

Přibližně polovina vstupenek, za kterou zájemci dají dvě stovky, je už podle něj pryč. Předseda sdružení ale přijímá rezervace a všechny kontakty najdou lidé na webu kostela. Návštěvníci letos nepřijdou ani o tradiční adventní koncerty. Ten první bude patřit místním sborům, takzvaná zlatá neděle pak České mši vánoční Jakuba Jana Ryby.

„Letošní novinkou je i to, že jsme navázali spolupráci s vojenským uměleckým souborem Ondráš, který k nám přijede z Brna,“ prozradil Alois Kůrka.

Občanské sdružení se na záchraně kostela podílí více než deset let. Za tu dobu se jeho členům podařilo shromáždit peníze na opravu střechy, krovů i věží, vybudovat tam nechali sociální zařízení a památce pořídili kompletně novou elektroinstalaci, která zahrnuje jak nouzové osvětlení, tak zásuvky.

Kromě obyvatel Sedlece jsou členy sdružení také lidé z jiných městských částí Karlových Varů a třeba i z Německa. Kdy se jim podaří kostel kompletně opravit, je těžké odhadnout. Každý rok však na obnovu věnují peníze, které vyberou právě prostřednictvím koncertů.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz