Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krytinu na věžích chebského kostela ničí vítr, hlasitě klape

  8:51aktualizováno  8:51
Pouhých sedm let se nejstarší církevní stavba v Chebu, kostel sv. Mikuláše a Alžběty, těší ze zcela nových věžních helmic, které nahradily letité provizorium, a už se objevují první obavy. Krytina věží totiž v silném větru hlasitě klape.

Kostel sv. Mikuláše v Chebu | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé se bojí, aby se břidlicové šablony nevyviklaly nebo nezačaly lámat. To by mohlo vést k zatékání. Voda by mohla poškodit dřevěnou konstrukci.

„Při silnějším větru, který navíc musí mít ten správný směr, dochází k vibracím břidličných šablon, následně k vyviklávání a odpadávání jednotlivých šupin břidlice. Je to zřejmé především na hranách helmic,“ vysvětlil stavební technik plzeňského biskupství Richard Preibisch, který má opravy chrámu na starosti.

„Věže jsou to krásné, ale do budoucna by to mohl být problém,“ uvedl Preibisch. Podle jeho slov už přibližně tři roky běží reklamační řízení, ve kterém mají hlavní slovo znalci.

„S dodavatelskou firmou se nemůžeme shodnout. Posudek stíhá posudek. Soudní znalec, na kterém jsme se shodli, nám dal za pravdu. Ale firma zas předložila názor jiného znalce, podle kterého je všechno v normě. Věc nakonec asi skončí u soudu,“ posteskl si Preibisch.

Vše je v pořádku, brání se stavbaři

Představitelé společnosti Pegisan, která helmice v létě roku 2008 zhotovila, se brání. „Je třeba říct, že se jedná o věrné repliky původních věží. Způsob provedení je v souladu s původní realizací. Pracovali jsme i podle fotografií. A je pravda, že někde jsme šli až na hranu současných norem. Možná, že někde není přesah šablon tak velký, jak by mohl být. Ale my si myslíme, že je vše v pořádku,“ míní jednatel společnosti Pegisan Josef Zdych, který problém konzultoval s dodavatelem materiálu.

Klapání břidličných šablon při větru je prý běžný jev a praskání břidlice nehrozí. „V tomto případě se jedná o atypickou konstrukci, se kterou není tolik zkušeností. Přece jen se střechy věží nedělají každý den. Jestli tam nějaký problém je, pojďme ho řešit,“ vyzval Zdych.

Podle jeho slov není třeba mít strach, že v případě uvolněné šablony voda poškodí dřevěné konstrukce. Špice věží totiž mají takový sklon, že zatékání do krovu takřka nehrozí. „Možná bude třeba na exponovaných místech přidat nějakou sponku, abychom odstranili ten nepříjemný zvuk. Ale my jsme přesvědčeni, že střecha je v pořádku,“ dodal Zdych.

O původní vysoké helmice přišel kostel koncem 2. světové války. Provizorní zastřešení vydrželo desítky let. Nové, šestadvacet metrů vysoké jehlanovité helmice, každou se čtyřmi menšími věžičkami v rozích, získal kostel díky snahám Nadace Historický Cheb až v létě 2008.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Dvojice kradla v obchodě, přistižená žena bila člena ostrahy pěstí

Ilustrační snímek

Karlovarští kriminalisté obvinili muže a ženu, kteří společně kradli v jednom z obchodů. Když je přistihla ostraha,...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Najdete na iDNES.cz