Kostel sv. Mikuláše v Chebu

Kostel sv. Mikuláše v Chebu | foto: Martin Stolař, MAFRA

Krytinu na věžích chebského kostela ničí vítr, hlasitě klape

  • 0
Pouhých sedm let se nejstarší církevní stavba v Chebu, kostel sv. Mikuláše a Alžběty, těší ze zcela nových věžních helmic, které nahradily letité provizorium, a už se objevují první obavy. Krytina věží totiž v silném větru hlasitě klape.

Lidé se bojí, aby se břidlicové šablony nevyviklaly nebo nezačaly lámat. To by mohlo vést k zatékání. Voda by mohla poškodit dřevěnou konstrukci.

„Při silnějším větru, který navíc musí mít ten správný směr, dochází k vibracím břidličných šablon, následně k vyviklávání a odpadávání jednotlivých šupin břidlice. Je to zřejmé především na hranách helmic,“ vysvětlil stavební technik plzeňského biskupství Richard Preibisch, který má opravy chrámu na starosti.

„Věže jsou to krásné, ale do budoucna by to mohl být problém,“ uvedl Preibisch. Podle jeho slov už přibližně tři roky běží reklamační řízení, ve kterém mají hlavní slovo znalci.

„S dodavatelskou firmou se nemůžeme shodnout. Posudek stíhá posudek. Soudní znalec, na kterém jsme se shodli, nám dal za pravdu. Ale firma zas předložila názor jiného znalce, podle kterého je všechno v normě. Věc nakonec asi skončí u soudu,“ posteskl si Preibisch.

Vše je v pořádku, brání se stavbaři

Představitelé společnosti Pegisan, která helmice v létě roku 2008 zhotovila, se brání. „Je třeba říct, že se jedná o věrné repliky původních věží. Způsob provedení je v souladu s původní realizací. Pracovali jsme i podle fotografií. A je pravda, že někde jsme šli až na hranu současných norem. Možná, že někde není přesah šablon tak velký, jak by mohl být. Ale my si myslíme, že je vše v pořádku,“ míní jednatel společnosti Pegisan Josef Zdych, který problém konzultoval s dodavatelem materiálu.

Klapání břidličných šablon při větru je prý běžný jev a praskání břidlice nehrozí. „V tomto případě se jedná o atypickou konstrukci, se kterou není tolik zkušeností. Přece jen se střechy věží nedělají každý den. Jestli tam nějaký problém je, pojďme ho řešit,“ vyzval Zdych.

Podle jeho slov není třeba mít strach, že v případě uvolněné šablony voda poškodí dřevěné konstrukce. Špice věží totiž mají takový sklon, že zatékání do krovu takřka nehrozí. „Možná bude třeba na exponovaných místech přidat nějakou sponku, abychom odstranili ten nepříjemný zvuk. Ale my jsme přesvědčeni, že střecha je v pořádku,“ dodal Zdych.

O původní vysoké helmice přišel kostel koncem 2. světové války. Provizorní zastřešení vydrželo desítky let. Nové, šestadvacet metrů vysoké jehlanovité helmice, každou se čtyřmi menšími věžičkami v rozích, získal kostel díky snahám Nadace Historický Cheb až v létě 2008.