Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z chátrajícího kostela bude brzy opět skvost, dostane i novou věž

  17:18aktualizováno  17:18
Po letech chátrání se radošovský kostel sv. Václava zvedá z popela. Poté, co před rokem chrám odkoupila obec Kyselka, se na něm řemeslníci nezastavili. Chuť vrátit zpět tento historický skvost je doslova cítit v celé obci.

Po letech chátrání se kostel sv. Václava v Radošově dočká nové fasády i věže. Teď je zahalen lešením. | foto: MAFRA

Na dlouhou cestu se dobrovolně vydalo vedení Kyselky před rokem, kdy od občanského sdružení Radošovský most odkoupilo kostel za 350 tisíc korun. Zdevastovaný a roky chátrající skvost tak dostal novou naději na záchranu.

„Dlouho jsme váhali nad koupí, nakonec jsme se rozhodli oslovit naše občany formou dotazníku. Pro odkup bylo okolo 90 procent lidí, takže bylo rozhodnuto,“ vzpomněl starosta Kyselky Aleš Labík.

Tím začala dlouhá cesta jednání a shánění dotačních titulů. „Ministerstvo kultury nám poslalo 350 tisíc korun a Karlovarský kraj přispěl částkou 150 tisíc. Ze svého jsme dali rovných 100 tisíc,“ nadšeně přiznal starosta.

Dominantou bude nová věž

Jako první se vrhli řemeslníci na opravu střechy. Na zemi, vedle kostela, pak vznikla přesná kopie věže a po osazení „makovicí“, kříže a částečném oplechování mědí bude věž pomocí jeřábu vyzdvižena na své původní místo. „To chceme uskutečnit ještě letos, na konci listopadu,“ přiblížil starosta.

Souběžně se opravují vnější omítky a klempířské prvky věže kostela. Pracuje se rovněž na omítce. Při opravách jsou používány výhradně tradiční technologie.

„I fasádu jsme chtěli dokončit v tomto roce, bohužel nám nepřeje počasí. Hotovou tak máme zatím jen polovinu a zbytek dokončíme na začátku příštího roku, hned jak nám to klimatické podmínky povolí,“ nastínil Labík.

Ale plány tímto nekončí, spíše naopak. Už nyní má radnice téměř hotový projekt na opravu centrální lodě a vitráže. I tady místní věří v získání dotace. „Navíc nás čeká taková třešnička na dortu, tou budou ciferníky do věžních hodin,“ nastínil starosta.

Perlou je kostelní zvon

Do povědomí se kostel dostal hned zkraje roku, kdy ho radnice převzala. Průzkum odhalil, že se ve věži nachází jeden z nejstarších zvonů na území republiky. „Je na něm vyrytý letopočet 1593. Nikdo si toho dřív nevšiml,“ krčí rameny starosta Kyselky.

Stáří nálezu je unikátní především v tom, že mnoho zvonů bylo během válek zabaveno, roztaveno a použito pro zbrojní účely. Takto mělo být zničeno téměř šedesát procent zvonů v kraji.

„Nemáme důvod pochybovat o pravosti datace a nápisu. Od stejného zvonaře i ze stejné doby se v okolí dochovalo hned několik zvonů,“ uvedl památkář z Národního památkového ústavu Lukáš Smola.

Podle památkáře by zvon měl pocházet od jáchymovského zvonaře Hanse Wildta. Šikovný řemeslník má v kraji na svědomí více zvonů – jeden v Boči (1589), Valči (1592) či na Božím Daru (1594). Nejstarší zvon na území České republiky je umístěn také v Karlovarském kraji. Nachází se v Chebu a jeho vznik se datuje na rok 1286.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Najdete na iDNES.cz