Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ještě vymalovat nakávovo a zasklít strop. Národní dům otevře za půl roku

  17:27aktualizováno  17:27
První květnový víkend příští rok nebude v Karlových Varech výjimečný pouze začátkem nové lázeňské sezony. Po více než dvaceti letech se v tomto termínu otevře prvním návštěvníkům zrekonstruovaný Národní dům. Uvnitř bude 84 hotelových pokojů.

Skleněná výplň stropu obnovovaného hlavního sálu zatím v Národním domě chybí, bude se instalovat až na závěr rekonstrukce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Památka, jejíž záchrana se dlouhá léta komplikovala, přivítá lidi za půl roku s pozměněným názvem Národní dům - Grandhotel Ambassador.

Majitel a investor, kterým je společnost Eltodo, už v něm prostavěl 180 z konečných 4 stovek milionů korun, tedy téměř polovinu.

„Podařilo se nám opravit fasádu. Zatím ještě pracujeme na kamenných soklech. Uvnitř máme zrekonstruovaný strop, lustr, štukovou výzdobu, podlahu, vzduchotechniku i sádrokartony v hotelových pokojích a tak dále. Posledního března ukončíme stavební provoz, prvního května bychom mohli zahájit provoz návštěvnický,“ uvedl Michal Prunar, jednatel společnosti Eltodo.

Fotogalerie

Provozovatelem Národního domu bude karlovarská společnost Axxos Hotel & Spa Management, která už podle generálního ředitele Jana Motlíka vybrala budoucího šéfa. O koho půjde, zatím ale nechtěl prozradit.

„Národní dům prezentujeme tak, že jej vracíme zpět Varákům. První květnový víkend se jim otevře sál, bar Kakadu, restaurace i kavárna. Chceme jej provozovat tak, aby byl pro návštěvníky atraktivní a cenově dostupný,“ prohlásil.

Společnost chystá také speciální akci, ke které ji inspirovaly náhledy starých nápojových lístků. Za stejné ceny jako před desetiletími by si tak mohli ve speciálních termínech návštěvníci objednat kávu nebo třeba pivo.

Třetí bod mezi Puppem a Thermalem

Zájem o Národní dům má i vedení karlovarského filmového festivalu, které chystá jeho 50. ročník. Promítáním v tamním sále však tamní program přehlídky neskončí. „Bude to jen jedna ze součástí naší spolupráce. Národní dům se stane třetím bodem v linii mezi Puppem a Thermalem,“ prozradil Jan Motlík.

Památka, na níž se podepsali slavní architekti Fellner a Helmer, je podle něj geniálně řešená, neboť má jak samostatnou společenskou, tak hotelovou část. Její součástí by měl být i špičkový balneoprovoz, kterému dodá punc exkluzivity zavedená vřídelní voda.

„Tuto část objektu budou hosté vnímat jako Grandhotel Ambassador, lidé z Karlových Varů tady budou mít své prostory, které jsou pro ně Národním domem. Každá část klientely si z názvu ponechá to, co je jí příjemné. Ze světa je osvědčené, že to takto funguje,“ vysvětlil Jan Motlík.

Hotelových pokojů bude mít památka 84 a rezervace začne přijímat v březnu nebo v dubnu. Během filmového festivalu už budou fungovat všechny.

V Národním domě najde práci zhruba 150 zaměstnanců. Jeho součástí bude i parkoviště naproti Městské tržnici, kde mají v současné době zázemí stavebníci. Sloužit bude pouze hotelovým hostům.

V brzké době čekají stavaře práce v srdci Národního domu, kterým je varieté. Ve spolupráci s památkáři pro něj už vybrali barvu, a to mléčně kávovou se zlatými prvky. „Co se osvětlení sálu týče, dochovaly se nám jen dvě nebo tři lampy. Podle nich a dobových fotografií je budeme do sálu doplňovat,“ uvedl architekt Jan Fousek.

Zchátralou památku získala firma Eltodo v roce 2010 poté, co se dohodla s městem a podnikatelem Ivo Ouřadou, který si dělal na Národní dům nárok. Poté měl investor potíže se zahájením stavby kvůli ekonomické krizi.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Najdete na iDNES.cz