Romantický pavilon s pramenem Natálie je vzdálen téměř dva kilometry od...

Romantický pavilon s pramenem Natálie je vzdálen téměř dva kilometry od Františkových Lázní. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Františkovy Lázně opravily Natálku. Teď hledají někoho, kdo ji oživí

  • 2
Pavilon nad františkolázeňským pramenem Natálie prokoukl. Zasklená a natřená okna, opravené střechy, okapy a svody. Teď ještě zbývá najít podnikatele, který tu vybuduje třeba zastávku pro cyklisty, restauraci, kavárnu nebo malý balneoprovoz.

Zatím je prostor pavilonu, kterému místní neřeknou jinak než Natálka, trvale uzavřený. A to je podle města škoda. Vždyť je sem přivedená voda, jsou zde i toalety.

„Intenzivně hledáme provozovatele. Pokud se to podaří, město rádo podnikateli podá pomocnou ruku. Můžeme se bavit třeba o odpuštění nájemného,“ přemýšlí místostarosta Františkových Lázní Jan Kuchař.

Město jen letos do altánu s kolonádou investovalo přibližně 450 tisíc korun. „Stavba má za sebou základní údržbu. Další úpravy, včetně oprav fasády, přijdou na řadu příští rok,“ upřesňuje Kuchař.

Změny se dotkly i okolí Natálky. „K prameni Žofie, který vyvěrá za kolonádou Natáliina pramene, dlouhá léta nebyl žádný pořádný přístup. Teď tam povede nový povalový chodník. Tady jsme se s realizací trochu zdrželi, ale bylo nutné dřevo pořádně namořit, aby v zemi nějaký čas vydrželo. Cesta bude hotová do konce srpna,“ říká Kuchař.

Minerální pramen Natálie

V hloubce 3,3 metru byl zachycen v roce 1912, ačkoli známý je už od roku 1880.

Nese jméno srbské královny Natálie, která patřila k významným lázeňským hostům.

Kolonáda Natáliina pramene, jejíž stavební sloh se snaží kopírovat lázeňské objekty ve městě, byla postavena v roce 1931 podle projektu františkolázeňského architekta Oskara Sgustava. Tvoří ji vzdušná trojkřídlá budova, jejíž půdorys napodobuje písmeno U. Stavbě dominuje centrální pavilon s kruhovou střechou.

Pramen Natálie se vyznačuje příjemnou osvěžující chutí a vyšším obsahem oxidu uhličitého.

Velkorysá budova pramene, kterou z obou stran symetricky lemují křídla zastřešené kolonády, leží na odlehlém místě přibližně půldruhého kilometru od města. V průběhu zimy zůstává pramen dlouhé týdny opuštěný a čas od času se potýká s nájezdy vandalů. Radnice se také obává, aby se po masivním bourání v Chebu nestala v zimě Natálka útočištěm bezdomovců.

„Kolem vedou cyklostezky, vycházkové trasy. Pro návštěvníky, kteří si přijdou načepovat vodu, nepůsobí dobře, když je budova neudržovaná, toalety zamčené. Snad se nám podaří to změnit,“ doufá Kuchař a dodává, že v lokalitě se navíc pracuje na úpravě stávajících stezek. Nový pískový povrch by měly získat necelé tři kilometry lesních a parkových cest.