Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Větrání, topení, nová okna. Školy v kraji dokončují opravy za miliony

  8:55aktualizováno  8:55
Především zateplení a moderní systémy větrání bez otevírání oken. Ale také opravené střechy, podlahy, topení nebo nově vybavené učebny. Žáci základních škol i děti v mateřských školách v kraji budou mít od září ve třídách větší komfort. Úpravy stály desítky milionů korun.

Po nových vstupních schodech půjdou v září žáci do 2. základní školy zvané „Americká“ v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Oproti loňskému roku je to citelné navýšení. Někde se však budou muset vypořádat s tím, že opravy potrvají déle a zasáhnou do školního roku.

Například Základní umělecká škola v Sokolově začne zčásti výuku v náhradních prostorách. „Z hlavní budovy jsme se přestěhovali do Hornického domu včetně nástrojů,“ potvrdil tamní ředitel Roman Švancar.

Na konci roku pak čeká učitele stěhování zpět. „V budově se v nejvyšším patře rekonstruují podlahy a zatepluje střecha. V prostoru půdy vznikne nový výtvarný ateliér,“ přiblížil ředitel důvod úprav. Celková cena investice dosáhne téměř devíti milionů korun.

V Sokolově se ale opravovalo také v dalších školách a školkách. Celkem rekonstrukce vyšly na bezmála 20 milionů korun. „V porovnání s loňským rokem je letos ta částka vyšší,“ řekla mluvčí sokolovské radnice Dagmar Mašková.

V Chebu při větrání nebudou muset otevírat okna

Modernizuje se také v Chebu. Velkými změnami prochází například základní škola na Skalce. „S kompletním zateplením se začalo již v loňském roce a během letošních prázdnin se vše dokončuje,“ uvedl starosta Zdeněk Hrkal.

Na akci za 35 milionů korun se městu podařilo získat evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši téměř čtrnácti milionů. „Kromě zateplování fasád, plochých střech nebo výměny oken došlo i na optimalizaci otopné soustavy. Novinkou bude systém větrání s rekuperací, který zajistí obměnu vzduchu v učebnách, aniž by bylo třeba otevírat okna,“ upřesnil místostarosta Michal Pospíšil s tím, že novinkami se chlubí i řada dalších chebských škol.

„Vybudovaly se nové odborné učebny a laboratoře nebo se zajistila bezbariérovost. Celkové náklady jsou přes 25 milionů korun, přičemž dotace, kterou jsme získali z Integrovaného regionálního operačního programu, pokryje 90 procent nákladů. Stavební úpravy jsou hotové, do konce letošního roku vybavíme zrekonstruované učebny a dílny novým nábytkem, přístroji nebo počítači,“ vysvětlil Pospíšil.

Rekonstrukci za bezmála 38 milionů hlásí také škola Krušnohorská v Karlových Varech. Tady v rámci I. etapy oprav kompletně zateplují střešní a obvodové pláště všech budov v areálu. Vymění se také původní prosklené plochy ve spojovacím koridoru a všechny učebny získají systém takzvaného nuceného větrání.

„Na akci se podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Hotovo bude do konce září. Začátek nového školního roku nebude stavbou nijak dotčen,“ ujistila mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

V krajském městě se opravovaly i další školy. Novou střechu za více než devět milionů má například škola v Truhlářské a téměř 750 tisíc korun stála rekonstrukce podlah v mateřské škole Emy Destinové.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Taxikář zachránil seniorům úspory, které měl odvézt podvodníkovi

Ilustrační snímek

Zřejmě celoživotní úspory zachránil seniorům na Sokolovsku všímavý taxikář. Toho pro peníze poslal podvodník, který se...

V Krušných horách vznikne obří areál, nabídne třicet kilometrů sjezdovek

Klínovecká sjezdovka Dámská

Obrovské zimní středisko vzniká v Krušných horách. Může za to chystané propojení skiareálu na Klínovci se sousedním...Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

VIDEO: V Chebu se protestovalo proti návratu hazardu, město se bojí žalob

Demonstrace proti návratu hazardu do Chebu

Přibližně sto padesát lidí ve středu podpořilo transparenty a hlasitým pískáním organizátory demonstrace proti návratu...

Palírny a moštárny v kraji nestíhají, lidé vozí jablka, řepu i rybíz

Kdo na Moravě a ve Slezsku jen trochu může, nechává si velkou část úrody ovoce

Provozovatelé moštáren a palíren z celého Karlovarského kraje nevědí, kam dřív skočit. Přestože bylo letos extrémní...

Rychlou přepravu po Karlových Varech umožní od dubna sdílená kola

Růžových jízdních kol ke sdílení je v Ostravě sto osmdesát. A má jich přibývat.

Karlovy Vary mají připravený pilotní projekt sdílení kol. Tzv. bikesharing by měl začít fungovat společně se začátkem...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz