Větrání, topení, nová okna. Školy v kraji dokončují opravy za miliony

  8:55aktualizováno  8:55
Především zateplení a moderní systémy větrání bez otevírání oken. Ale také opravené střechy, podlahy, topení nebo nově vybavené učebny. Žáci základních škol i děti v mateřských školách v kraji budou mít od září ve třídách větší komfort. Úpravy stály desítky milionů korun.

Po nových vstupních schodech půjdou v září žáci do 2. základní školy zvané „Americká“ v Chebu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Oproti loňskému roku je to citelné navýšení. Někde se však budou muset vypořádat s tím, že opravy potrvají déle a zasáhnou do školního roku.

Například Základní umělecká škola v Sokolově začne zčásti výuku v náhradních prostorách. „Z hlavní budovy jsme se přestěhovali do Hornického domu včetně nástrojů,“ potvrdil tamní ředitel Roman Švancar.

Na konci roku pak čeká učitele stěhování zpět. „V budově se v nejvyšším patře rekonstruují podlahy a zatepluje střecha. V prostoru půdy vznikne nový výtvarný ateliér,“ přiblížil ředitel důvod úprav. Celková cena investice dosáhne téměř devíti milionů korun.

V Sokolově se ale opravovalo také v dalších školách a školkách. Celkem rekonstrukce vyšly na bezmála 20 milionů korun. „V porovnání s loňským rokem je letos ta částka vyšší,“ řekla mluvčí sokolovské radnice Dagmar Mašková.

V Chebu při větrání nebudou muset otevírat okna

Modernizuje se také v Chebu. Velkými změnami prochází například základní škola na Skalce. „S kompletním zateplením se začalo již v loňském roce a během letošních prázdnin se vše dokončuje,“ uvedl starosta Zdeněk Hrkal.

Na akci za 35 milionů korun se městu podařilo získat evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši téměř čtrnácti milionů. „Kromě zateplování fasád, plochých střech nebo výměny oken došlo i na optimalizaci otopné soustavy. Novinkou bude systém větrání s rekuperací, který zajistí obměnu vzduchu v učebnách, aniž by bylo třeba otevírat okna,“ upřesnil místostarosta Michal Pospíšil s tím, že novinkami se chlubí i řada dalších chebských škol.

„Vybudovaly se nové odborné učebny a laboratoře nebo se zajistila bezbariérovost. Celkové náklady jsou přes 25 milionů korun, přičemž dotace, kterou jsme získali z Integrovaného regionálního operačního programu, pokryje 90 procent nákladů. Stavební úpravy jsou hotové, do konce letošního roku vybavíme zrekonstruované učebny a dílny novým nábytkem, přístroji nebo počítači,“ vysvětlil Pospíšil.

Rekonstrukci za bezmála 38 milionů hlásí také škola Krušnohorská v Karlových Varech. Tady v rámci I. etapy oprav kompletně zateplují střešní a obvodové pláště všech budov v areálu. Vymění se také původní prosklené plochy ve spojovacím koridoru a všechny učebny získají systém takzvaného nuceného větrání.

„Na akci se podařilo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Hotovo bude do konce září. Začátek nového školního roku nebude stavbou nijak dotčen,“ ujistila mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

V krajském městě se opravovaly i další školy. Novou střechu za více než devět milionů má například škola v Truhlářské a téměř 750 tisíc korun stála rekonstrukce podlah v mateřské škole Emy Destinové.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Muž si posílal s třináctiletou dívkou erotické fotky, hrozí mu vězení

Ilustrační snímek

Erotické fotografie si s nezletilou dívkou vyměňoval po internetu muž z Karlovarska. Posílal si s ní i zprávy se...

Opilec si spletl byt. Když se uvnitř svlékl, majitel ho vyhodil a okradl

Ilustrační snímek

Přílišné popíjení alkoholu se vymstilo muži ze Sokolovska, který si v opilosti spletl byt. Protože bylo otevřeno,...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Turisté si oblíbili tajuplné štoly, důlní díla měla povedenou sezonu

Jáchymovská Štola č. 1

Nejen zámky a hrady byly letos turistickým lákadlem Karlovarského kraje. S návštěvností jsou spokojení i správci...

Domy hrůzy v chebské Wolkerově ulici se už mění, budou v nich byty

Opravy domů ve Wolkerově ulici v Chebu.

Chátrající domy v chebské Wolkerově ulici dostávají novou podobu. Vzniká zde stovka bytů. Bývalé ghetto nabídne nájemní...

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na iDNES.cz