Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze na opravy silnic obce chtějí, dotace je ale zastihla nepřipravené

  8:50aktualizováno  8:50
Vůbec poprvé spustil Karlovarský kraj dotační program na opravy obecních či městských silnic a chodníků. Novinka ale příliš zájmu nevzbudila. O peníze se přihlásilo jen šestnáct starostů. Přesto chce kraj v programu pokračovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Chcete peníze na obecní silnice? S takovou otázkou se kraj posledního května obrátil na všechna města a obce v regionu. Je jich celkem 134. Starostové se ale o nabízené dotace příliš nepoprali. Ačkoli podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové o opravy silnic či chodníků zájem měli.

„Docela nás překvapilo, že se moc obcí a měst nepřihlásilo. Máme sice Program obnovy venkova, kde mohou obce a města získat na tyto věci také peníze, týká se to ale jen těch, které mají do tří tisíc obyvatel,“ uvedla s tím, že větší města se kvůli této podmínce nemohou do programu přihlásit.

Nový dotační titul z větších sídel využily jen Mariánské Lázně a Nejdek, jinak šlo například o Černavu, Merklín, Jenišov, Starou Vodu a podobně. Jejich zástupci mohli žádat maximálně o 250 tisíc korun, jednotlivé rozpočty k tomu musely přidat stejně vysokou spoluúčast.

Opravy by příště mohly začínat už v květnu

Namísto plánovaných pěti milionů si tak města a obce mezi sebe rozdělily jen zhruba 3,6 milionu korun. Většina chtěla maximální možnou částku. Vedení kraje ale chce i přes počáteční neúspěch v programu pokračovat. Jak upozornil hejtmančin náměstek pro dopravu Martin Hurajčík, dotační program zastihl starosty nepřipravené.

„Někteří nám říkali, že je příliš pozdě na to, aby si něco připravovali. Napříště bychom ale chtěli program vyhlásit už v listopadu nebo v prosinci tak, aby šel současně s rozpočtem,“ uvedl náměstek. Města a obce by tak podle něj žádosti podávaly maximálně do února, přičemž v květnu by už mohly začít opravovat.

Uvítala by to například starostka Velké Hleďsebe Jaroslava Brožová Lampertová. Obec chce díky dotaci opravit malý, ale kritický úsek jedné z tamních silnic.

„Za tento program jsme opravdu moc rádi, ale musíme počkat, až příspěvek schválí krajské zastupitelstvo, které bude 13. září. Do té doby nemůžeme dělat nic,“ uvedla starostka.

Podotkla přitom, že vhodné by bylo, dostat dotaci spíše na jaře. A to i proto, že firmy už teď mají nasmlouvané zakázky a mnohdy není možné narychlo je sehnat.

„Když jsme jezdili za starosty, tak jsme se jich ptali, jaké mají potřeby. Všichni říkali, že stejně jako kraj potřebuje opravovat silnice druhých a třetích tříd, tak oni zase potřebují opravovat místní komunikace,“ zdůvodnila spuštění programu Jana Mračková Vildumetzová.

I proto podle ní kraj stanovil maximální možnou dotaci pouze na 250 tisíc korun. „Chtěli jsme, aby bylo motivováno co nejvíce města a obcí,“ doplnila.

Vedení kraje v současné době přemýšlí o dalším programu. Ten se ale tentokrát týká venkovských prodejen. O jejich zachování v malých obcích podle hejtmanky starostové rovněž stojí.

„Šlo by o takzvaný podprogram obnovy venkova a fungovat by mohl od příštího roku,“ naznačila Jana Mračková Vildumetzová. Variant, jak obcím pomoci, je podle ní více. Získat by mohly peníze například na energie či mzdy prodejny.

„V současné době jsme shromáždili data z celé republiky o tom, jak tento problém řeší jednotlivé kraje. Tam, kde je dobrá praxe, jsme nápady převzali. Ty pak projdou komisí, výborem a nakonec opět krajskou radou,“ řekl radní pro regionální rozvoj Josef Janů.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Na trati u Dalovic, kde se na jaře sesunul svah, je opět omezený provoz

Po opravě byl 6. srpna 2018 obnoven provoz osobních vlaků na trati mezi...

Krokem musí od úterý jezdit vlaky na trati mezi Karlovými Vary a Ústím nad Labem v úseku mezi stanicemi Hájek a...

Vary žalují ministerstvo. Vadí jim, že nemohou mluvit do zplyňování kalů

Ve Vřesové na Sokolovsku se likvidují ropné kaly z Ostravska.

Karlovy Vary podaly správní žalobu na ministerstvo životního prostředí. Udělaly to kvůli zplyňování více než 90 tisíc...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz