Současná podoba vily Vilemína v Kyselce

Současná podoba vily Vilemína v Kyselce | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vilemína dostane krov, krásní i jiné části zchátralých lázní Kyselka

  • 2
Povzbudivé zprávy přicházejí z Kyselky na Karlovarsku, kde bývalé lázeňské domy zachraňuje společnost Karlovarské minerální vody a obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka. Zpustošené lázně už nejsou místem, kde se jen vyhazuje suť z lázeňských domů. Řemeslníci vyrábějí krov pro vilu Vilemínu.

„V říjnu jsme obsadili poslední z bytů v nově rekonstruovaném objektu Stallburg. Finišují práce na otevření Muzea stáčení minerálních vod a značky Mattoni. Při venkovních pracích chybí jen drobnosti. Nyní se veškeré úsilí soustředí na interiér budovy. Současně začíná příprava artefaktů a zajímavostí pro expozici muzea,“ hlásí mediální zástupce Karlovarských minerálních vod (KMV) Pavel Novák.

Vila Vilemína okolo roku 1900. Na archivním snímku je vidět i někdejší báň.

Muzeum otevřou KMV v Löschnerově pavilonu. Jeho exteriér je takřka hotový. Chybí ještě vyhlídková terasa. Na instalaci v nejbližší době čekají restaurovaná kovaná vrata původního výstupu lanovky. Na objektu jsou osazena všechna okna a řemeslníci pilně pracují v interiéru.

V budoucí expozici muzea mimo jiné KMV využijí zrcadlo, určené jako dar dětí Heinricha Mattoniho k jeho zlaté svatbě, historické láhve i etikety, ručně psanou historii rodu Mattoni, kterou získal šéf firmy Alessandro Pasquale na aukci v Německu. Na vilu Vilemínu se vrátí věž .

Ředitel Obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Miroslav Perout si připadá při vykopávaní a čištění spadlých prvků jako archeolog. „Vracíme na vilu Vilemínu repliku věže, takže v těchto dnech děláme téměř archeologickou rekonstrukci jejích tesařských prvků. S projektanty zjišťujeme, jak vypadá krov, jehož část jsme si ze zachráněných dílů poskládali,“ vysvětlil Perout.

Třídění suti je podle něj velmi důležité. Kdyby totiž bez citlivého probírání rovnou skončila na skládce, věž by se nedala nikdy dohromady.

Přes zimu chtějí mít Lázně Kyselka vyrobené věžní balustrádu Vilemíny. Zjara při osazování krovu se osadí ozdobná architektonická římsa, které spadla někdy v letech 2004 až 2010.

Do Kyselky přijeli i studenti z památkového ateliéru při fakultě architektury v Praze. Pracují na projektu, který je nutný pro obnovu Jindřichova dvora. Rekonstrukce samotné věže má předběžný rozpočet 850 tisíc korun. Sto tisíc věnovaly KMV. Do veřejné sbírky přispěla obec Kyselka 50 tisíci, benefice v Kyselce vynesla 33 tisíc korun. Ostatní peníze jsou z darů drobných vkladatelů a obyvatel Kyselky.

„Máme představu, že do ledna vznikne dokumentace na věž a celý dvůr. V květnu, kdy se sbírka na věž uzavře, bychom chtěli mít stavební povolení na obnovu věže a celého dvora,“ vysvětlil Miroslav Perout

Společnost Lázně Kyselka vznikla před dvěma lety. „Letos jsme od ministerstva kultury dostali tři miliony korun. Je to úžasná částka z toho mála, co má stát na památky,“ uvedl jeden ze zakladatelů společnosti Vladimír Lažanský. Základní investici, 20 milionů korun, dostala společnost od KMV. Milionem přispěl Karlovarský kraj. Na účtu zbývá 15 milionů.