Hlavními motivy praporu střelců jsou znak města, zkřížené pušky a terč.

Hlavními motivy praporu střelců jsou znak města, zkřížené pušky a terč. | foto: Věra Čarná

Originální prapor vystaví v klimatizované vitríně ostrovského kláštera

  • 0
Po více než roce se do Ostrova na Karlovarsku vrátila jedna z historických památek - originál praporu Střeleckého spolku Schlackenwerth, který pochází z roku 1912. Je k vidění ve speciální klimatizované vitríně zdejšího kláštera.

Prapor, který zdobí zlaté výšivky, hedvábné aplikace i malby jehlou se vrátil po více než roce, kdy ho restaurovala Helena Kastlová. 

"Prapor tady už předtím visel zhruba rok. Pak památkáři zjistili, že je pro něj u nás nevhodné klima. Proto putoval do depozitáře radnice," popsala Věra Čarná, vedoucí ostrovského kláštera.

Ruce restaurátorky se praporu dotkly po třinácti letech. Helena Kastlová, která se restaurování historických textilií věnuje pětadvacet let, narušená místa hedvábného atlasu vypodložila kolorovaným hedvábím a vyrovnala je.

Poškozená vlákna praporu zafixovala hedvábnou vlasovou nití. Cenu praporu odhadla na 70 až 80 tisíc korun. Mnohem vyšší hodnotu má ovšem pro Spolek přátel města Ostrova a Heimatverband Schlackenwerth, tedy spolek sudetských Němců odsunutých z Ostrova po druhé světové válce, nad nimiž drží Rastatt patronát.

"Současný prapor Střeleckého spolku Schlackenwerth je už třetím v řadě. Spolek má dlouhou tradici, kterou započal jako polovojenská organizace. V 19. století měl už spíše reprezentativní funkci a byl ozdobou různých slavností," uvedla ostrovská historička Zdeňka Čepeláková.

Prapor střeleckého spolku získal Ostrov před 15 lety

Prapor spolku získal Ostrov před 15 lety. Městu ho nabídl soukromý sběratel, který jej vyměnil za jiný předmět.

Radnice za něj tehdy zaplatila 20 tisíc korun. Nyní do kulturní památky investovala další peníze. Musela totiž vymyslet, jak prapor znovu vystavit a nepoškodit jej.

"Režim skladování kulturní památky je velmi přísný. Musí být dodržena teplota maximálně 24 stupňů Celsia a vlhkost vzduchu do 60 procent," popsala Šárka Růžičková z ostrovského městského úřadu.

Společně se zaměstnanci kláštera nakonec radnice usoudila, že nejlevnější a nejjednodušší bude koupit do vitríny speciální klimatizační jednotku. Ostrov za ni zaplatil 91 tisíc korun. Návštěvníci budou vzácný prapor v klášteře vídat minimálně pět let, což byla podmínka přidělení dotace od ministerstva kultury.