Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Stromek a štědrovečerní večeře v lednu. Začaly pravoslavné Vánoce

  14:07aktualizováno  14:07
Rozsvícené kostely, slavnostní bohoslužby, tradiční hostiny a dárky. Pravoslavní křesťané v Karlovarském kraji slaví jeden z nejvýznamnějších církevních svátků, Vánoce.

„Řada pravoslavných církví dodnes užívá pro bohoslužebný život juliánský kalendář, který zavedl v roce 46 před naším letopočtem Julius Caesar. Tento kalendář má oproti gregoriánskému třináctidenní posun. Analogicky tedy 24. prosinec připadne na 6. ledna,“ vysvětluje duchovní správce chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních Vít Metoděj Kout.

Fotogalerie

Podle jeho slov pravoslavní tento kalendář nazývají „starý“. V minulosti byl totiž rozšířen a užíván v celém křesťanském světě. Římskokatolická církev juliánský kalendář v 16. století nahradila gregoriánským.

Pravoslavným věřícím v tento den zároveň končí čtyřicetidenní, takzvaný filipovský půst, který svátkům předchází.

„Říká se mu tak proto, že začíná v den svátku apoštola Filipa. Součástí půstu je mimo odříkání pokrmů také konání skutků milosrdenství a zvýšené modlitební úsilí. Pravoslavní si odříkají maso, mléko, máslo, sýr i vejce. Je povoleno jíst ryby, které jsou mnohdy i tradičním štědrovečerním pokrmem,“ pokračuje otec Metoděj.

Samotná oslava svátků v pravoslavné církvi se podobá oslavám Narození Ježíše Krista v západní církvi. Narození připadá na 25. prosince, tedy 7. ledna. Vzhledem k tomu, že nový den podle staré biblické tradice začíná východem první hvězdy, i samotná oslava svátku Narození začíná již večerem předcházejícího dne.

„Večer 6. ledna se slouží takzvané celonoční bdění. Sestává z večerní a jitřní bohoslužby propojené v jeden celek. Druhý den ráno následuje svatá liturgie, která je obdobou západní mše. Obě bohoslužby jsou plné vánočních písní, které oslavují narození Mesiáše,“ doplňuje duchovní.

Specifické tradiční vánoční pokrmy a zvyky se přitom u pravoslavných věřících liší podle země jejich původu a národních zvyklostí. Na štědrovečerní večeři se podává ryba, oblíbené jsou tzv. vareniky (plněné taštičky z kynutého těsta), kuba s houbami, kuťa (sladká kaše s ořechy a sušeným ovocem) či volyňské buchtičky ohřívané na páře, sypané mákem a ořechy a oslazené medem.

Ukrajinským zvykem je štědrovečerní tabule o dvanácti postních chodech. Ve většině pravoslavných zemí je zvykem zdobit vánoční stromeček, v Řecku se vánočními světly zdobí lodě v přístavu, ale i makety lodí postavené na náměstích vedle vánočních stromků. Samotný svátek Narození Páně končí 13. ledna. Hned den poté začíná svátek Obřezání Páně.

Slavnostní atmosféru pravoslavných Vánoc je možné v kraji zažít v pravoslavných chrámech ve Františkových Lázních, Mariánských Lázních a v Karlových Varech.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz