Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Středověký spolek Herold a žongléři s vlajkami.

Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Středověký spolek Herold a žongléři s vlajkami. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Oslavy 950. výročí založení Chebu: ulicemi projel královský průvod

  • 3
Cheb si od pátku do neděle si připomínal 950 let od první písemné zmínky o městě. Návštěvníky nejvíce lákal průvod věnovaný králi Jiřímu z Poděbrad, který do města často zajížděl, vedl tam politická jednání i společenské akce a oženil tam i svého syna Jindřicha. Atrakcí však bylo více.

"Průvod s králem a jeho družinou na koních, který připomněl 15. století, prošel všemi hlavními ulicemi Chebu. V centru města byly jen v sobotu tisíce lidí, náměstí bylo úplně plné," řekla mluvčí radnice Martina Kuželová.

Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Průvod krále Jiřího z Poděbrad.
Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Prohlídka města s historickými postavami.
Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Prohlídka města s historickými postavami.
Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Prohlídka města s historickými postavami.

Při velkolepých slavnostech mohli lidé v chebském muzeu, na výstavě věnované výročí města, poprvé spatřit originál listiny z roku 1061, v níž se poprvé zmiňuje Cheb. Podle místostarosty Michala Pospíšila z ní vyplývá, že Cheb už tehdy musel být známý a osídlený. Jeho skutečný vznik tak bude zřejmě spadat do dřívější doby. Doklady o tom se ale zatím hledají.

"Listinu má muzeum zapůjčenou z německého státního archivu na půl roku. Nyní si ji může prohlédnout veřejnost," dodala Kuželová.

Atraktivní byly také čtyři parní lokomotivy, které stály na chebském viaduktu, jenž patří mezi nejdelší v Česku. Historické stroje přivezly do Chebu čtyři vlaky s hosty ze dvou saských měst, z jednoho bavorského a z Karlových Varů. "Šlo o takové symbolické spojení vlaků ze Saska, Bavorska a Česka, " dodala mluvčí.

Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Pobíječ lidí Divadla Studna.
Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Vlajkonošky v průvodu krále Jiřího z Poděbrad.
Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Sokolník.

Na náměstí zase pořádala knihovna pro děti soutěžní Hry bez hranic, nechybělo mobilní muzeum, prohlídka města s historickými postavami, vystoupení ruského pěveckého souboru a žongléřů s vlajkami. "Oslavami žije celé město," řekla Kuželová. V Chebu byly také stovky německých turistů, včetně vysídlenců, řada    z nich se zúčastnila nedělní vernisáže 950 osudů z Chebu.

Třídenní program byl vrcholem celoročních oslav, které zahrnují desítky nejrůznějších akcí. Podle chebského starosty Pavla Vanouška na ně vydá město a jeho organizace celkem asi šest milionů korun.

Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Ruský pěvecký soubor Guljaj pole.
Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Mobilní muzeum.
Městské oslavy v Chebu, 950 let od první písemné zmínky. Defilé historických lokomotiv.

Pátek byl třeba situován do doby císaře Fridricha Barbarossy, který postavil v Chebu ve 12. století svou falc, tedy opevněné sídlo. Neděle byla věnována přelomu 18. a 19. století, kdy v Chebu pobývali významní lidé jako Johann Wolfgang Goethe, Josef Šebastián Grüner nebo poslední chebský kat Karl Huss.

Oslavy v Chebu skončí na přelomu roku slavností v nově dokončeném kulturním domě Svoboda a Nový rokem na náměstí.