Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Osobní strážce musí být připravený za svého klienta nasadit život

  7:53aktualizováno  7:53
Bezpečnost. Slovo, které je za současné situace v Evropě často skloňované. Strach je po nedávných teroristických útocích v Paříži prakticky všudypřítomný. I u nás, zvláště potom, co Islámský stát označil Českou republiku za jednoho ze svých úhlavních nepřátel.

Jaroslav Klarner | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jak zajistit vlastní bezpečí? Musíme věřit našim policistům a vojákům, že ho dokáží zaručit. Jsou ale lidé, kteří chtějí něco navíc. Takoví mají možnost obrátit se na služby bezpečnostních agentur. Některé z nich totiž nabízejí osobní ochranu svých klientů. Jednou z nich je i Aton Security. Její spolumajitel a jednatel Jaroslav Klarner tvrdí: „Současná situace v Evropě se v naší práci zatím neodrazila. Zatím!“

Svištící kulky a osobní strážci vrhající se do jejich drah, aby uchránili své klienty. Tak práci osobních strážců prezentují filmy. Jak daleko je tato představa od skutečnosti?
Záleží na stupni toho, jak strážce své klienty hlídá. Ale v podstatě je to tak. Ochránce jde do své práce s rizikem. Ví, že musí v případě nutnosti nasadit svůj život. A je úplně jedno, jestli je to oficiální ochranka třeba prezidenta nebo pracovník soukromé bezpečnostní služby, který pracuje dejme tomu pro podnikatele.

Ten, kdo chce vykonávat podobnou práci, musí být náležitě vyškolený. Asi víc než člověk, který hlídkuje v obchodním domě.
Takovou práci v dnešní době dělají bývalí vrcholoví sportovci, někdejší policisté, členové speciálních jednotek. Takoví lidé procházejí specializovaným výcvikem, který vedou erudovaní školitelé.

V čem je práce osobních strážců specifická?
Je náročnější nejenom na fyzickou zdatnost a odbornost. Takový člověk musí umět zasáhnout, to znamená, že musí ovládat taktiku. Svým způsobem tvoří elitu mezi pracovníky bezpečnostních služeb. Klasický člen ostrahy, který působí třeba v supermarketu, sice také musí mít právní znalosti, ale fyzická zdatnost není až tak důležitá. Osobní strážce musí být třeba i 14 hodin denně na nohou, což značí nedostatek spánku a tím pádem i značný stres. Osobní strážce proto musí být i psychicky odolný.

Máte pro tyto případy ve svém týmu i psychologa?
Nemáme. Ale existují agentury, které se zabývají právě psychickou přípravou takových lidí, speciálně je pro tu práci školí.

Setkal jste se s případem zaměstnance, který by vysloveně prahnul po tom stát se členem osobní ochranky?
Když se o tom bavím s kolegy, je to snem a cílem mnoha z nich. Berou to jako vrchol své kariéry. A proto na sobě také tvrdě pracují.

Jaroslav Klarner

43 let

po základní vojenské službě začal v roce 1993 pracovat pro soukromou bezpečnostní službu jako detektiv manažer

V letech 1996 až 2008 pracoval v řadách karlovarské městské policie, osm let na pozici zástupce velitele

Od roku 2008 spolumajitel a jednatel SBS Aton Security s. r. o.

Od roku 2010 spolumajitel SBS Aton D. o. o. v chorvatském Splitu

V letech 2005 až 2010 absolvoval vysokou školu s právním zaměřením

Kolik stojí výcvik specialisty pro osobní ochranu?
Pokud se bavíme o základním výcviku, pohybuje se cena řádově kolem třiceti až čtyřiceti tisíc korun. Pokud ale chceme jeho odbornost nadále zvyšovat dalšími kurzy či školeními, může se vyšplhat i na pětinásobek této částky.

Kolik strážců máte v týmu?
V současné době čtyři.

Z jakých kruhů se rekrutují klienti, kteří vyhledávají služby osobních strážců?
V současné době hlavně podnikatelé. Mezi klienty ale najdeme i regionální politiky, nebo například zahraniční hosty, kteří k nám přijíždějí na krátkodobé pobyty.

Když mluvíte o zahraniční klientele, jsou strážci připravení následovat je i do zahraničí?
Službu v zahraničí jsme schopni poskytnout, ale z 99 procent se soustřeďujeme na práci na území České republiky. V zahraničí totiž platí jiná pravidla pro to, co si může ochranka dovolit. Pokud si ale klient přeje jet například do Vídně, jedeme s ním.

Jak moc těsně? V jednom autě, nebo v doprovodném vozidle?
Záleží na dohodě s klientem. Většinou z taktických důvodů jezdíme za jeho vozidlem. Všechno je podřízené taktice zákroku. Když třeba doprovázíme nějaký náklad, jedou klidně i tři vozy.

Existuje nějaký ideální počet strážců, kteří dokážou ochránit jednoho člověka?
V tom hraje roli řada faktorů. Třeba jestli je nutná ochrana klienta ve městě nebo někde na vesnici. Jestliže budeme operovat v rušné ulici, určitě jeden člověk nestačí. Jsou ale klienti, kteří vysloveně požadují ochranu jedním člověkem. Ten se pohybuje maximálně metr od něj.

Vzpomenete si na nějaký konkrétní případ, kdy vaše společnost poskytovala osobní ochranku?
V posledních dvou letech jsme dělali osobní ochranu třeba významným zahraničním kapelám. Nejen na hotelu, ale třeba i při procházce městem. Ale muzikanti žijí v trochu jiném světě. Proto pro nás byl občas problém domluvit se s nimi na nějaké taktice. A když potom zjistíte, že vám takový VIP host rozřeže sedačky v autě, je to spíš negativní zkušenost. Je to ovšem případ od případu. Vždy je to o tom domluvit si s klientem nějaká pravidla. Pokud je nebude respektovat, nemá cenu jej hlídat. Je to riziko. Nejen pro něj, ale také pro člena ochranky. Z toho mohou mít oba pořádný průšvih.

Myslíte si, že se do vaší práce odrazí současná situace v Evropě?
Zatím ještě nemáme poznatky o tom, že by někdo požadoval osobní ochranu ve zvýšené míře. Ale situace v Evropě se obecně zhoršuje. Evropa je nebezpečná. Nejen v politické rovině, ale i v rovině podnikatelské. Věřím tomu, že tento typ služby bude do budoucna žádaný.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Najdete na iDNES.cz