Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrov se ocitl v době, kdy na stříbrném plátně zářila Adina Mandlová

  10:31aktualizováno  10:31
Ukázky prvorepublikové vojenské techniky v dobovém vojenském táboře, kavárnička s přehlídkou oděvů pocházejících z doby, kdy na stříbrném plátně zářila Adina Mandlová nebo velocipedisté na stařičkých kolech. To je jen malá ochutnávka z programu sobotní ostrovské Městské slavnosti s nádechem první republiky, která se konala v tamním zámeckém parku.

Hned poblíž vstupní brány mohli návštěvnici obdivovat vystavené bicykly Spolku podkrušnohorských velocipedistů.

Fotogalerie

„Začalo to tím, že jsme chtěli s kamarády jezdit po okolí beze strachu, že nám kola někdo ukradne. Začali jsme proto shánět stará kola, odložená u kontejnerů nebo na půdách. A protože jsme všichni tak trochu puntičkáři, bicykly jsme opravili, nastříkali novými barvami a začali jsme dohledávat předchozí majitele. Také jsme zjišťovali, odkud kola pocházejí,“ vypráví Pavel Křížek, který na vestě hrdě nese několik vyznamenání a medailí.

„Pak nás to chytlo tak, že jsme se domluvili a založili spolek nadšenců, kteří milují nejen staré bicykly, ale i prvorepublikovou módu a styl tehdejšího života. Účastníme se různých akcí po celé republice a na podzim se k nám do Ostrova sjedou zástupci mnoha podobných klubů ze všech koutů republiky, chystáme spanilou jízdu pro možná až sto osmdesát velocipedistů. Přijedou páni na vysokých kolech, dámy ze Zbraslavi, které jezdí na kolech za zvuků hudby,“ doplňuje Křížek.

Vedle něj se chystá na jízdu na vysokém kole Miloš Dvořák ze Sadova. Jak sám říká, jeho kolo je replika, zhotovená v Milevsku. „Je pravda, že nasedání a sesednutí je trochu komplikované, ale už jsem se to naučil. Akorát to víc bolí, když člověk spadne,“ směje se Dvořák, který výhodu vysokého kola vidí i v tom, že s sebou nemusí vozit sadu na lepení duší.

„Guma je plná, takže proražení nehrozí. A v čem je jízda na vysokém kole jiná? No, když se vám podaří nasednout, tak pak už se jede jako na běžném kole. Ale ten pohled, ten si užívám. Je jak ze hřbetu koně,“ dodává Dvořák.

Klobouk z chocholem je z celé uniformy nejvzácnější

Slavnosti okořenila i salva ostrovských ostrostřelců. Ti mají ve městě tradici dlouhou více než čtyři sta let. „Ostrostřelci tady začali fungovat už za doby Šliků. Byl to významný spolek, zajišťoval různé parády, nástupy, měl i svoji kapelu. Pak ale musel skončit. My jsme jej po sedmdesáti letech obnovili,“ říká Vladimír Kříž z Místního ostrostřeleckého spolku Ostrov.

Na sobě má uniformu ušitou přesně podle fotografií poslední uniformy ostrovských ostrostřelců. Nechybí ani klobouk s pernatým chocholem. „Ten je z celé uniformy nejvzácnější. Peří je z kohouta. Pořídit dnes takovou okrasu není jednoduché ani levné. Výroba přijde na šest tisíc,“ ukazuje hrdě Vladimír Kříž svůj klobouk, který zdobí černá ocasní pera s nádechem do zelena.

Třešničkou na dortu pak byla přehlídka prvorepublikových rób s nimiž do Ostrova přijela sběratelka Vlaďka Dobiášová. „Všechno to jsou skutečné originály z té doby. Jsou to unikáty, které prezentuji na výstavách a v muzeích, ale někdy je představuji lidem i takto, jako přehlídku. Říkám tomu muzeum na kolečkách, protože s těmi modely za lidi vyjíždíme,“ vypráví.

V Ostrově se předvádělo oblečení určené na běžné nošení, ale i oděvy společenské a sportovní. Nechyběly poklady, které patřily slavným lidem. „Například tento oblek patřil Svatopluku Benešovi. Štrasovou kabelku, kterou má modelka v bílém kožíšku, zas vlastnila Adina Mandlová,“ dodává Vlaďka Dobiášová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

K porodu otec nechtěl, nakonec u něj byl. V autě a na autobusové zastávce

Veronika Říhová a její syn Maximilián Justich, který se narodil v autě cestou...

Na autobusové zastávce u Jesenice rodila třicetiletá Veronika Říhová z Plané. Se svým třetím dítětem totiž nestihla...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Naučit děti číst a psát je rok od roku těžší, říká ředitelka školy

Miloslava Hartmannová, ředitelka Základní školy speciální a praktické v Chebu,...

Už sedm desítek let působí v sousedství kostela sv. Mikuláše tak trochu jiná škola. Její název se v průběhu let měnil,...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Další z rubriky

Tesařský mistr z Německa věnoval Chebu modely unikátních krovů

Tesařský mistr z německého Parksteinu Josef Hauer věnoval Chebu dva modely...

Když v Chebu začali s podrobným průzkumem dřevěných krovů na chebském historickém náměstí, netušili, že objevují...

Řidiče na D6 ochrání před srážkami s lesní zvěří nové oplocení

Ředitelství silnic a dálnic staví kolem dálnice D6 ploty, které mají zamezit...

Doposud nechráněné úseky D6 v regionu začalo Ředitelství silnic a dálnic oplocovat. Smyslem akce je, aby byla dálnice...

Muži se hádali o sbírku známek, jeden vzal druhého mačetou po hlavě

Mačeta patří k častým zbraním lupičů a násilníků. Ilustrační foto.

Mačetou se rozhodl řešit spory muž na Chebsku. Zbraní zaútočil na cizince, kterého vinil ze ztráty alba poštovních...

Najdete na iDNES.cz