Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Čtyři stovky dětí zůstanou bez lékaře. Za pediatrem budou muset dojíždět

  • 2
Černý scénář s nedostatkem lékařů v regionu, před kterým odborníci varovali, se začíná naplňovat. Po devítiměsíčním marném hledání pediatra musí zavřít ostrovská dětská ordinace Nemos Ambulance. Starala se o více než 400 místních dětí, jejichž rodiče teď musí pracně hledat náhradu.

„V Ostrově praktičtí lékaři pro děti už nenabírají. Na výběr tak máme z ordinací v Karlových Varech nebo Nejdku. A to je dost z ruky. Jsem z toho nešťastná, nemám kam své dítě dát,“ svěřila se Eva z Ostrova, jedna ze zoufalých matek. Nelíbí se jí, že společnost Nemos Ambulance ordinaci zcela uzavřela.

„Nejedná se o žádné šokové uzavření. O problému jsme informovali rodiče již od října minulého roku. Navíc hned nezavřeme, k dispozici bude sestřička, která se postará o předání výpisu ze zdravotní karty pacienta,“ uvedla jednatelka společnosti Jana Šperlová.

Starosta Ostrova Pavel Čekan (ČSSD) tvrdí, že město je připraveno dalším problémům s nedostatkem lékařů předcházet.

„Není to problém Ostrova, ale celé republiky. Pediatři nejsou. I proto bych nyní chtěl udělat průzkum, kolik lékařských specializací u nás máme a které budou do budoucna chybět. Poté se dá vše řešit dopředu. Nevylučuji ani možnou pomoc města při hledání bytu či vybavení ordinace pro nově příchozí lékaře,“ uvedl Čekan.

Kromě pediatrů chybí v kraji i praktičtí lékaři

Dlouhodobý nedostatek lékařů v kraji je známý, přesto situace především u specialistů začíná být složitější.

„Situace je hrozivá především v oboru pediatrů v celém kraji a poté v oboru praktických lékařů pro dospělé na Chebsku a Sokolovsku. Karlovarsko se zdá být zajištěné nejlépe, ale část obvodů obstarávají šedesátníci a sedmdesátníci,“ zvedla už dříve výstražně prst zástupkyně krajské České lékařské komory Jaroslava Švandrlíková.

A právě tento důvod vedl podle Šperlové i k uzavření ostrovské ordinace. „Vláda uvažuje o zrušení programu specializačního vzdělávání Praktické lékařství pro děti a dorost. To je jeden z důvodů, proč to nikdo nechce dělat, ostatně i proto je věkový průměr dětského lékaře 62 let,“ souhlasí jednatelka společnosti, která náhradu za odcházejícího lékaře hledala od loňského října.

„Ale marně. Oslovili jsme s prosbou o pomoc i Českou lékařskou komoru, několik fakult, podali jsme řadu inzerátů s nadstandardními nabídkami, ale vše bohužel bez úspěchu,“ krčí rameny Šperlová.

Městem se nesou zvěsti o zavírání nemocničních oddělení

Pomoci nemohli ani lékaři z ostrovské nemocnice, s níž ordinaci pojí pouze společný název.

„Využít lékaře z ostrovské nemocnice nelze, protože je rozdíl mezi prací na dětském oddělení v nemocnici a v pediatrické ordinaci praktického lékaře. I toto odráží skutečnost, jak dlouhodobě vláda a ministerstvo zdravotnictví přehlíží obor pediatrie,“ zmínila Šperlová.

Ostrov už se musel v minulosti potýkat s tím, že místní Nemocnice Ostrov zrušila odpolední chirurgickou ambulanci.

„Město dává nemocnici každý rok 1,5 milionu korun, proto bychom za to měli něco chtít. Uzavření odpolední ambulance je problém. Navíc se po celém městě povídá, že se kompletně uzavře celé dětské a s tím spojené gynekologicko porodnické oddělení,“ podotýká zastupitel města Jan Bureš (ODS).

Vedení Nemocnice Ostrov ale tyto informace dementuje. „Žádné z oddělení nezavíráme. V letních měsících dochází pouze k dočasnému uzavření dětského a gynekologicko porodnického oddělení, stejně jako v nemocnici v Karlových Varech či v Chebu. Termíny se však nekryjí a péče o pacienty je zajištěna,“ uvedla mluvčí nemocnice Markéta Singerová.

Nedostatek pediatrů a praktických lékařů chce změnit i Karlovarský kraj, který nyní nově začal nabízet finanční příspěvky pro akreditovaná zařízení v regionu, kde se lékaři učí svou budoucí specializaci.