Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na zámku v Ostrově straší přízrak pokuty, audit kritizuje jeho opravy

  12:18aktualizováno  12:18
Víc než dvoumilionová pokuta hrozí městu Ostrov kvůli podezření, že výběrové řízení na letos dokončenou opravu zámku nebylo transparentní. Sankci navrhli auditoři ministerstva financí, kteří kontrolovali, jak radnice použila evropské dotace.

Auditoři ministerstva financí říkají, že zakázka na rekonstrukci nového sídla ostrovské radnice není transparentní. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Auditoři vytýkají ostrovské radnici, že v roce 2011 při soutěži na dodavatele stavebních prací nedodržela zásady rovného zacházení. Prověřili ale pouze jednu ze čtyř etap zámeckých rekonstrukcí a je tedy možné, že se pokuta ještě zvýší.

Město vyřadilo nejlevnější Unistav a vybralo až druhého v pořadí - firmu Jurica s nabídkovou cenou 129,9 milionu Kč. Problém je v tom, že firma Jurica zároveň zpracovávala pro Ostrov projektovou dokumentaci, jež byla součástí plánů, jak má oprava zámku vypadat.

Firma Jurica tak mohla mít v soutěži, která trvala 52 dnů, výhodu oproti konkurentům. „Vítězný uchazeč Jurica znal detaily stavebního díla, měl k dispozici projektovou dokumentaci podstatně déle než ostatní uchazeči. Měl tedy i více času na přípravu nabídky,“ uvedl tým auditorů ve zprávě, kterou má MF DNES k dispozici.

Radnice se hodlá bránit

Protokol dostalo vedení Ostrova před pár dny a hodlá se proti zjištění ministerstva bránit. „Naši právníci tvrdí, že lehce prokážou, že výběrové řízení nebylo ovlivněno. Budeme bojovat, aby pokuta, pokud vůbec nějaká padne, byla co nejnižší. Ničeho jsme se nedopustili,“ reagoval starosta Ostrova Pavel Čekan.

Evropská dotace podle něho činila 35 milionů, a pokud by město muselo za trest vrátit čtvrtinu, šlo by maximálně o 8 milionů korun.

Kontroloři jsou si ale jistí vážností situace. Podezření z netransparentnosti zakázky podpořili dalšími argumenty. Firmy během necelých dvou měsíců, jež dostaly na sepsání nabídky, adresovaly na ostrovskou radnici neobvykle velký počet dotazů. Celkem 65.

Někteří stavbaři si potřebovali ujasnit věci přímo z projektové dokumentace. Město jim odpovídalo ve spolupráci nebo po konzultaci s tvůrcem projektu, tedy s firmou Jurica. „To nelze považovat za projev zásady rovného zacházení,“ konstatovali auditoři.

Neprodloužení lhůty byla chyba, míní auditoři

Dvě stavební společnosti dokonce žádaly o prodloužení lhůty pro podávání nabídek. Město jim však nevyhovělo, což podle auditorů byla chyba. „Neprodloužení lhůty mohlo mít vliv na kvalitu zpracování nabídek a tím i na výběr uchazeče.“ Jako důsledek toho všeho kontrola shledala, že radnice vyřadila Unistav s jeho nejnižší nabídkou 124 milionů právě kvůli špatně zpracované nabídkové ceně.

Další neúspěšný zájemce o zakázku - firma Hochtief - podal proti výsledku soutěže námitku. Poukazoval na to, že zadávací dokumentace ke stavebnímu dílu byla neúplná, nejednoznačná a nesrozumitelná.

Starosta Pavel Čekan říká, že propojení projektanta a stavitele do jedné firmy zákon nezakazuje. Radnice si tento názor už dvakrát nechala potvrdit stanoviskem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Úřad ale zároveň uvedl, že město musí věnovat pozornost tomu, aby nedošlo ke zvýhodnění žádného z uchazečů. „Tedy aby zpracovatel projektové dokumentace ke stavbě nedisponoval informacemi rozhodnými pro zpracování nabídky, ke kterým by ostatní dodavatelé neměli přístup.“

Vícepráce bylo podle auditu možné předvídat

Auditoři ve zprávě kritizují také další okolnosti oprav ostrovského zámku. Tvrdí, že město nemuselo některé účtované vícepráce hradit. O problémech, které se údajně vyskytly až v průběhu stavby, se podle kontrolorů vědělo předem. „Změnu umístění výtahu nelze považovat za nepředvídatelnou okolnost.“ Totéž zmínili o změně typu střešní krytiny nebo o poškození trámů houbami.

Celková cena díla se vyšplhala (ze 154 na 177 milionů včetně DPH) kvůli vícepracím jen o 11,8 procenta (limit je 20 procent), což označil Čekan za úspěch. „U historické budovy je naopak zarážející, že vícenáklady byly tak nízké.“

Opoziční zastupitel a bývalý starosta Ostrova Jan Bureš považuje zjištění ministerstva financí za velmi závažné. „Dnes bude muset město vrátit 2,5 milionu korun, ale je jasné, že stejná kontrola přijde i na druhou dotaci, která je už ve výši 30 milionů korun. A můžeme čekat i návštěvu ÚOHS a z finančního úřadu,“ předpokládá Bureš.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Cizinec ženu bil a znásilňoval, cestou do restaurace mu utekla na policii

(ilustrační snímek)

Dlouhé měsíce útrap prožívala žena z Chebska. Její partner ji nejen bil a zastrašoval, ale několikrát ji i znásilnil....Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Další z rubriky

Další pohroma pro zadlužené Prameny, čeká je dražba části majetku

Obec Prameny s dluhem kolem sta milionů korun a téměř bez majetku, který by se...

Prameny na Chebsku se opět řítí do spirály dluhů. Čeká je dražba části majetku. Poté, co ztroskotala dohoda s...

VIDEO: Kraslické razítko s beránkem míří na dopisech do celého světa

Dopisy a pohlednice dostávají v Kraslicích příležitostné poštovní razítko s...

Zaměstnanci pošty v Kraslicích na Sokolovsku opět vyřizují tradiční Velikonoční poštu. Motivem příležitostného razítka...

Bazénu festivalového hotelu Thermal svitla naděje, našel se zájemce

Společnost Thermal F jedná s možným nájemcem kdysi populárního bazénu a...

Nad bazénovým komplexem karlovarského lázeňského hotelu Thermal snad konečně začíná svítat. Společnost Thermal F jedná...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz