Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na zámku v Ostrově straší přízrak pokuty, audit kritizuje jeho opravy

  12:18aktualizováno  12:18
Víc než dvoumilionová pokuta hrozí městu Ostrov kvůli podezření, že výběrové řízení na letos dokončenou opravu zámku nebylo transparentní. Sankci navrhli auditoři ministerstva financí, kteří kontrolovali, jak radnice použila evropské dotace.

Auditoři ministerstva financí říkají, že zakázka na rekonstrukci nového sídla ostrovské radnice není transparentní. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Auditoři vytýkají ostrovské radnici, že v roce 2011 při soutěži na dodavatele stavebních prací nedodržela zásady rovného zacházení. Prověřili ale pouze jednu ze čtyř etap zámeckých rekonstrukcí a je tedy možné, že se pokuta ještě zvýší.

Město vyřadilo nejlevnější Unistav a vybralo až druhého v pořadí - firmu Jurica s nabídkovou cenou 129,9 milionu Kč. Problém je v tom, že firma Jurica zároveň zpracovávala pro Ostrov projektovou dokumentaci, jež byla součástí plánů, jak má oprava zámku vypadat.

Firma Jurica tak mohla mít v soutěži, která trvala 52 dnů, výhodu oproti konkurentům. „Vítězný uchazeč Jurica znal detaily stavebního díla, měl k dispozici projektovou dokumentaci podstatně déle než ostatní uchazeči. Měl tedy i více času na přípravu nabídky,“ uvedl tým auditorů ve zprávě, kterou má MF DNES k dispozici.

Radnice se hodlá bránit

Protokol dostalo vedení Ostrova před pár dny a hodlá se proti zjištění ministerstva bránit. „Naši právníci tvrdí, že lehce prokážou, že výběrové řízení nebylo ovlivněno. Budeme bojovat, aby pokuta, pokud vůbec nějaká padne, byla co nejnižší. Ničeho jsme se nedopustili,“ reagoval starosta Ostrova Pavel Čekan.

Evropská dotace podle něho činila 35 milionů, a pokud by město muselo za trest vrátit čtvrtinu, šlo by maximálně o 8 milionů korun.

Kontroloři jsou si ale jistí vážností situace. Podezření z netransparentnosti zakázky podpořili dalšími argumenty. Firmy během necelých dvou měsíců, jež dostaly na sepsání nabídky, adresovaly na ostrovskou radnici neobvykle velký počet dotazů. Celkem 65.

Někteří stavbaři si potřebovali ujasnit věci přímo z projektové dokumentace. Město jim odpovídalo ve spolupráci nebo po konzultaci s tvůrcem projektu, tedy s firmou Jurica. „To nelze považovat za projev zásady rovného zacházení,“ konstatovali auditoři.

Neprodloužení lhůty byla chyba, míní auditoři

Dvě stavební společnosti dokonce žádaly o prodloužení lhůty pro podávání nabídek. Město jim však nevyhovělo, což podle auditorů byla chyba. „Neprodloužení lhůty mohlo mít vliv na kvalitu zpracování nabídek a tím i na výběr uchazeče.“ Jako důsledek toho všeho kontrola shledala, že radnice vyřadila Unistav s jeho nejnižší nabídkou 124 milionů právě kvůli špatně zpracované nabídkové ceně.

Další neúspěšný zájemce o zakázku - firma Hochtief - podal proti výsledku soutěže námitku. Poukazoval na to, že zadávací dokumentace ke stavebnímu dílu byla neúplná, nejednoznačná a nesrozumitelná.

Starosta Pavel Čekan říká, že propojení projektanta a stavitele do jedné firmy zákon nezakazuje. Radnice si tento názor už dvakrát nechala potvrdit stanoviskem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Úřad ale zároveň uvedl, že město musí věnovat pozornost tomu, aby nedošlo ke zvýhodnění žádného z uchazečů. „Tedy aby zpracovatel projektové dokumentace ke stavbě nedisponoval informacemi rozhodnými pro zpracování nabídky, ke kterým by ostatní dodavatelé neměli přístup.“

Vícepráce bylo podle auditu možné předvídat

Auditoři ve zprávě kritizují také další okolnosti oprav ostrovského zámku. Tvrdí, že město nemuselo některé účtované vícepráce hradit. O problémech, které se údajně vyskytly až v průběhu stavby, se podle kontrolorů vědělo předem. „Změnu umístění výtahu nelze považovat za nepředvídatelnou okolnost.“ Totéž zmínili o změně typu střešní krytiny nebo o poškození trámů houbami.

Celková cena díla se vyšplhala (ze 154 na 177 milionů včetně DPH) kvůli vícepracím jen o 11,8 procenta (limit je 20 procent), což označil Čekan za úspěch. „U historické budovy je naopak zarážející, že vícenáklady byly tak nízké.“

Opoziční zastupitel a bývalý starosta Ostrova Jan Bureš považuje zjištění ministerstva financí za velmi závažné. „Dnes bude muset město vrátit 2,5 milionu korun, ale je jasné, že stejná kontrola přijde i na druhou dotaci, která je už ve výši 30 milionů korun. A můžeme čekat i návštěvu ÚOHS a z finančního úřadu,“ předpokládá Bureš.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz