Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Otec chce častěji vídat syna, protestoval před soudem v Sokolově

  11:22aktualizováno  11:22
Svého pětiletého syna smí Aleš Hodina vídat vždy jen pár dní v kuse, častěji mu to manželka a soudy nedovolí. To považuje za diskriminaci a rozhodl se protestovat. S transparentem se postavil ve čtvrtek před sokolovský soud, který už několikrát zamítl jeho žádost o střídavou péči.

Aleš Hodina protestoval se svým synem Karlem před Okresním soudem v Sokolově. (10. 5. 2012) | foto: Martin Stolař, MAFRA

"I sám Kája říká, že by chtěl být se mnou častěji. Je to smutné. Když někde vidím hrající si děti, hned je mi hůř. Stýská se mi," vypráví Aleš Hodina.

Malého Karla má v lichý týden ve čtvrtek na deset hodin a v sudý týden od čtvrtečního odpoledne do pondělka. Podnikají spolu výlety.

O co v případu jde?

Rodina Hodinových žila v Praze. Když žena v roce 2008 z domova odešla už podruhé a bez syna, otec Aleš se o něj staral bez problémů měsíc. Podepsala i dohodu, že dítě nechá v péči otce.
Později si to ale rozmyslela, soud svěřil malého Karla jí. Odjela s ním k matce do Kynšperka a od té doby se rodiče soudí.

"Soudní systém ženám velmi nahrává, když se rozhodnou odstřihnout otce od výchovy dítěte. Takové ženy berou děti jako svůj majetek a chtějí být výlučnými architekty jejich duší. V celospolečenském povědomí o roli matky a otce se toho bohužel moc nezměnilo," stěžuje si Aleš Hodina.

Slíbil sám sobě, že soudní boj o střídavou péči (týden u matky, týden u otce) nevzdá. Ví, že rodičů, kteří se marně domáhají častějšího přístupu k potomkovi, jsou v Česku tisíce. Jen se o nich příliš neví a nemluví.

"Soud by měl hlavně hájit právo dítěte na oba rodiče. Zachovat vazby a nedělat z otce jen občasného návštěvníka," říká otec.

V Praze vybudoval Aleš Hodina pro syna dobré zázemí a nevidí žádnou překážku, proč by se nemohl o výchovu Karla po týdnu dělit. Má volnou pracovní dobu.

A na pátky a pondělky, kdy mívá syna u sebe, pro něho zařídil kvalitní montessori školku. Absolvoval několik kurzů, například pro osoby pečující o předškolní děti a kurz první pomoci.

Otec je přesvědčen, že matčina výchova chlapci škodí

Hodina je přesvědčen, že téměř výlučná matčina výchova Karlovi škodí. "Žije s ní přítel, který v bytě kouří, používá i hrubá slova, na malého křičí a dokonce ho i bil. Sám Karel to řekl sociální pracovnici, která má jeho případ na starosti."

Aleš Hodina tvrdí, že bývalá žena se občas snaží s klukem manipulovat, popichuje ho proti otci a prý dítě učí, aby svého tátu nerespektovalo. Otec se bojí, aby se mu malý Karel neodcizil.

"To je takový nesmysl. Kájíkovi se tady nic špatného neděje," odmítá tvrzení babička chlapce Hana Marčanová z Kynšperka. Podle ní je s Hodinou těžké pořízení, soudní spory se vlečou už čtyři roky.

"On bojuje o střídavou péči, jenže bydlí v Praze a kluk, který půjde za rok do školy, tady. Neumím si vůbec představit, jak by to mohlo fungovat," dodala Marčanová.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz