Aleš Hodina protestoval se svým synem Karlem před Okresním soudem v Sokolově.

Aleš Hodina protestoval se svým synem Karlem před Okresním soudem v Sokolově. (10. 5. 2012) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Otec chce častěji vídat syna, protestoval před soudem v Sokolově

  • 26
Svého pětiletého syna smí Aleš Hodina vídat vždy jen pár dní v kuse, častěji mu to manželka a soudy nedovolí. To považuje za diskriminaci a rozhodl se protestovat. S transparentem se postavil ve čtvrtek před sokolovský soud, který už několikrát zamítl jeho žádost o střídavou péči.

"I sám Kája říká, že by chtěl být se mnou častěji. Je to smutné. Když někde vidím hrající si děti, hned je mi hůř. Stýská se mi," vypráví Aleš Hodina.

Malého Karla má v lichý týden ve čtvrtek na deset hodin a v sudý týden od čtvrtečního odpoledne do pondělka. Podnikají spolu výlety.

O co v případu jde?

Rodina Hodinových žila v Praze. Když žena v roce 2008 z domova odešla už podruhé a bez syna, otec Aleš se o něj staral bez problémů měsíc. Podepsala i dohodu, že dítě nechá v péči otce.
Později si to ale rozmyslela, soud svěřil malého Karla jí. Odjela s ním k matce do Kynšperka a od té doby se rodiče soudí.

"Soudní systém ženám velmi nahrává, když se rozhodnou odstřihnout otce od výchovy dítěte. Takové ženy berou děti jako svůj majetek a chtějí být výlučnými architekty jejich duší. V celospolečenském povědomí o roli matky a otce se toho bohužel moc nezměnilo," stěžuje si Aleš Hodina.

Slíbil sám sobě, že soudní boj o střídavou péči (týden u matky, týden u otce) nevzdá. Ví, že rodičů, kteří se marně domáhají častějšího přístupu k potomkovi, jsou v Česku tisíce. Jen se o nich příliš neví a nemluví.

"Soud by měl hlavně hájit právo dítěte na oba rodiče. Zachovat vazby a nedělat z otce jen občasného návštěvníka," říká otec.

V Praze vybudoval Aleš Hodina pro syna dobré zázemí a nevidí žádnou překážku, proč by se nemohl o výchovu Karla po týdnu dělit. Má volnou pracovní dobu.

A na pátky a pondělky, kdy mívá syna u sebe, pro něho zařídil kvalitní montessori školku. Absolvoval několik kurzů, například pro osoby pečující o předškolní děti a kurz první pomoci.

Otec je přesvědčen, že matčina výchova chlapci škodí

Hodina je přesvědčen, že téměř výlučná matčina výchova Karlovi škodí. "Žije s ní přítel, který v bytě kouří, používá i hrubá slova, na malého křičí a dokonce ho i bil. Sám Karel to řekl sociální pracovnici, která má jeho případ na starosti."

Aleš Hodina tvrdí, že bývalá žena se občas snaží s klukem manipulovat, popichuje ho proti otci a prý dítě učí, aby svého tátu nerespektovalo. Otec se bojí, aby se mu malý Karel neodcizil.

"To je takový nesmysl. Kájíkovi se tady nic špatného neděje," odmítá tvrzení babička chlapce Hana Marčanová z Kynšperka. Podle ní je s Hodinou těžké pořízení, soudní spory se vlečou už čtyři roky.

"On bojuje o střídavou péči, jenže bydlí v Praze a kluk, který půjde za rok do školy, tady. Neumím si vůbec představit, jak by to mohlo fungovat," dodala Marčanová.