Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už leze, hlásil otec-porodník operátorce. Ani si nevšiml, že je to kluk

  14:21aktualizováno  14:21
Bylo to možná nejdelších sedm minut v jeho životě. Krátká chvilka, na jejímž konci byl krásný dárek. Miminko. Pro tatínka z Chebu možná o to cennější, že jej přivedl na svět sám. Samozřejmě pod dohledem zkušené operátorky záchranky. Ta rodiče navigovala po telefonu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Operátorka Jana Fojtlová sice bezprostředně poté, co otec zavolal záchranku, vyslala na místo sanitu, dítě si však postavilo hlavu. Na svět se rozhodlo přijít v překotném tempu měsíc před plánovaným termínem.

Rady operátorky přišly opravdu v hodině dvanácté. „Už prý leze ven, říká manželka,“ reagoval tatínek na dotaz Jany Fojtlové, po kolika minutách má žena, která rodila své třetí dítě, kontrakce.

Operátorka záchranářů Jana Fojtlová.

Operátorka záchranářů Jana Fojtlová.

„Spolupráce obou rodičů byla skvělá a společně se podařilo porodit dítě během dvou minut,“ popsala situaci bezprostředně po porodu operátorka.

O tom, že to byl kalup, svědčí i fakt, že se tatínek ani nestihl podívat, jestli má děvče nebo kluka. „Ježíš, to jsem ani nestihl! Vydržte. Chlapečka!“ reagoval otec a porodník v jedné osobě na to, když jej Jana Fojtlová upozornila na tento „drobný“ detail.

Jana Fojtlová zažila na záchrance, kam přišla počátkem devadesátých let, už kdeco. Porod po telefonu však poprvé. „Ono ne vše, co nám oznamovatelé řeknou, musí být nutně pravda,“ řekla operátorka.

To, že jde v tomto případě opravdu do tuhého, poznala v okamžiku, kdy v pozadí hovoru slyšela křik. „To je moje žena,“ ujistil ji otec dítěte.

Důležité bylo vyprostit ramínka, pak už dítě vyklouzne samo

Porod jako takový byl otázkou okamžiku. „Vlastně jsem ani nestihla pořádně něco říct. Jen jsem tatínkovi radila, jak má vyprostit ramínka, pak už dítě vyklouzne na svět samo,“ vylíčila telefonický porod operátorka.

Bezprostředně po něm bylo důležité, aby miminko nevykrvácelo do matky. Muselo být proto níž, než ona. To vše Jana Fojtlová kladla otci na srdce. Úspěšně. Krátce po porodu dorazila na místo osádka sanitky, která se o matku a dítě postarala.

Operátorky Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje jsou sice slyšet, ale vidět ne. „Jsme anonymní,“ poukázala Jana Fojtlová.

To, že veškerou slávu a slova díků takříkajíc slíznou posádky sanitek, ji moc nermoutí. „Jsme na to zvyklé. Stačí nám dobrý pocit z naší práce,“ dodala zdravotní sestra, která za svou kariéru vystřídala několik oddělení nemocnice, ale pracovala také v ordinaci závodního lékaře.

Za práci u záchranky loni od sokolovského starosty Jana Picky dostala Medaili za zásluhy (více čtěte zde).Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz