Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němci ji chtěli zbourat. Teď terasa Mlýnské kolonády uchvacuje turisty

  12:59aktualizováno  12:59
Stovky nadšených turistů z celého světa míří každý den na dočasně otevřenou terasu karlovarské Mlýnské kolonády, aby si z ní prohlédly centrum Karlových Varů. Terasa bude pro veřejnost přístupná jen do konce září. Pak se kvůli pokračování oprav zase uzavře.

Od konce července 2014 je pro veřejnost zkušebně otevřena terasa Mlýnské kolonády včetně Zítkova pavilonu. Jedná se o provizorní zpřístupnění, neboť není dosud dokončena rekonstrukce kolonády započatá v roce 2001. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Turistu Miloslava Kvasničku z Teplic zaujaly na Mlýnské kolonádě otevřené dveře, které vedou vzhůru do Zítkova pavilonu a na kolonádní terasu. Ta je po třinácti letech, kdy začala rekonstrukce lázeňské stavby, poprvé provizorně přístupná pro veřejnost. „Je to nádhera,“ radoval se Tepličan z rozhledu po údolí říčky Teplé.

Fotogalerie

Zaujala jej i puklina ve skále - zřídelní zlom - schovaná za terasou. Přírodní fenomén je volně vidět na jediném místě v celých Karlových Varech, protože je jinde zastavěný.

„Při pohledu na proteplenou skalní puklinu s teplomilnými řasami si představte Karlovy Vary před tisícem let. Puklina, ze které prýští všechny karlovarské prameny, vede téměř pod celým městem. Podívejte se na bezejmenný pramen, který se nepije,“ upozornil v úterý turisty zaměstnanec Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Libor Huml. Na terase a v Zítkově pavilonu je vždy od 10 do 18 hodin, kdy je otevřeno.

Kouření přísně zakázáno

Od konce července se přicházejí porozhlédnout po centru lázní stovky turistů denně. Přijíždějí z Peru, Argentiny, Číny, Japonska, Koreje, Nového Zélandu i odjinud. Zatím se čeká na hosty z Afriky.

Ne všichni turisté dělají Liboru Humlovi radost. V pondělí si jeden pár chtěl na terase zapálit cigaretu. Přitom v prostorách kolonády platí přísný zákaz kouření.

„Někteří lidé také mají chuť podepisovat se do pískovce klíčem. Chodí sem i ‚dětští sebevrazi‘, kteří si stoupají k sochám na ochozu. Podobné chutě mají i dospělí,“ posteskl si Libor Huml.

Nechybělo mnoho a Mlýnská kolonáda, dokončená v roce 1881 podle plánu architekta Josefa Zítka, málem vzala za své. Včetně soch, které na terase představují dvanáct měsíců.

Jak se totiž turisté při výkladu dozvěděli, někteří Němci v karlovarském zastupitelstvu ještě před dokončením kolonády navrhovali, že by bylo nejlepší celou stavbu strhnout. Místo ní chtěli objekt z kovu. S podobným návrhem přišli zastupitelé po listopadu 1989. Pro změnu chtěli zbourat Vřídelní kolonádu.

Kolonádu čekají další opravy

Komplexní postupná rekonstrukce Mlýnské kolonády začala v roce 2000. Příčinou byl stále se zhoršující stav a alarmující znalecké posudky. Celkem je hotovo pět etap, při kterých Karlovy Vary proinvestovaly 62 milionů korun.

„V další, VI. etapě rekonstrukce Mlýnské kolonády, předpokládáme vybudování kavárny v prostorách Zítkova pavilonu. Odhadované náklady včetně prací na zázemí kavárny činí 11 milionů korun. Uvidíme, jak bude příští rok městský rozpočet myslet na Mlýnskou kolonádu,“ uvedl ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milan Trnka.

V mimořádně otevřeném Zítkově pavilonu přibližuje historii Mlýnské kolonády i život jejího architekta celkem 23 naučných panelů. Mimo jiné upozorňují na úvodní jímání Mlýnského pramene či historii Tereziiných pramenů za kolonádou. Jméno dostaly po Marii Terezii. Vyvěrají dodnes, ale slouží jen jako měřící body.

Při posledních etapách rekonstrukce kolonády přijdou na řadu i kamenické prvky. Jde například o odstranění umělých pískovcových vysprávek z 80. let minulého století. Pokračovat budou i práce v suterénu kolonádní budovy. Investice jsou odhadovány na 55 milionů korun.



Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...



Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz