Starosta obce Nový Kostel Ota Teuber ukazuje prasklinu, která se objevila na

Starosta obce Nový Kostel Ota Teuber ukazuje prasklinu, která se objevila na zdi zdejšího kostela při jednom ze silnějších zemětřesení. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Otřesy půdy na Chebsku pokračují, nervozita lidí stále stoupá

  • 0
Neustávající otřesy půdy na Chebsku v pondělí 5. září ráno dosáhly hodnoty 3,4 stupně. Na omítkách domů se objevují nové praskliny, nervozita lidí stoupá. Seismologové předpokládají, že nejsilnější fáze otřesů ale teprve přijde.

Situaci těžce nesou zejména lidé z vyšších budov, kde se otřesy projevují intenzivněji. Například v sedmipatrovém domově s pečovatelskou službou v Aši.

"Je to hodně nepříjemné. Někteří senioři jsou rozrušeni a trochu se bojí," řekla vedoucí pečovatelské služby Šárka Bodorová.

A přidávají se další. "Jakmile se pode mnou postel v noci zaklepe, už neusnu, nepomůže ani prášek," postěžovala si devadesátiletá Anežka Levá z Aše.

Letošní otřesy se intenzitou blíží těm před třemi lety. "Tenkrát popraskaly omítky, teď už se objevují první nové praskliny," uvedl Rudolf Kovařík z Šindelové.

Lidé se tady pořádně nevyspali již od pátku. Jakmile se zem zaklepe, je prý například v Šindelové vidět, jak se v chalupách postupně rozsvěcejí světla.

Lidem podle Kovaříka vadí také hluboké hučení. Je to prý podobný zvuk, jako u velmi nízko letícího letadla, jenže to se nepohybuje po obloze, ale pod zemí.

Nejsilnější fáze zemětřesení podle seismologů teprve přijde

Vzrůstající nervozitu lidí z regionu chápe i seismolog Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu. "Letošní zemětřasný roj je poměrně intenzivní, už teď je silnější než v roce 2008. Předpokládám, že jeho nejsilnější fáze je teprve před námi," varoval.

Nehrozí ale, že by zemětřesení přesáhlo stupeň pět. Podle seismologa jde samozřejmě jen o teorii, skutečnost prý může být jiná.

Při zatím nejintenzivnějším  zemětřesení na přelomu let 1985 a 1986 dosáhl nejsilnější otřes 4,6 stupně. Tehdy popraskaly zdi řady budov.