Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stop nehodám. Zvěř ucítí z ohradníku naplněného pěnou člověčinu

  9:18aktualizováno  9:18
Speciální pachová pěna bude odpuzovat zvěř od silnic v Karlovarském kraji. V regionech, kde podobný systém již funguje, je nehodovost o 35 procent menší. Myslivci slibují, že se do instalace karlovarské novinky pustí už brzy.

Pachové ohradníky fungují díky speciální pěně, z níž zvěř cítí člověčinu. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Myslivci z Karlovarského kraje chtějí omezit srážky řidičů se zvěří, které rapidně vzrostly kvůli letošní mírné zimě. Ve spolupráci s krajem nainstalují ve všech třech okresech pachové ohradníky s odpuzovači, které jsou v regionu novinkou. Začnou s tím už nyní, aby bylo hotovo do července, kdy srnčí zvěři začíná říje.

"Myslivci vytipovali úseky, na kterých dochází ke srážkám se zvěří. Dohromady jde zhruba o padesát kilometrů," řekl Václav Jakubík, krajský radní pro životní prostředí.

Pachové ohradníky se objeví například u silnice číslo 21 na Mariánskolázeňsku, u Andělské Hory a dvě lokality myslivci vytipovali i u R6 z Chebu do Karlových Varů, která je v některých úsecích obklopená kvůli zvěři plotem. Vedení kraje se ale při její stavbě snažilo, aby nešlo jen o několik úseků.

"Ploty jsme připomínkovali, neboť jsme chtěli, aby byly všude. Do projektů se ale nakonec nedostaly," uvedl hejtmanův náměstek Petr Navrátil. Myslivci a kraj si od pachových ohradníků slibují, že sníží střety se zvěří alespoň o třicet procent. Podle Jakubíka zařízení už pět let funguje ve Zlínském kraji, kde nehody snížilo o 35 procent. Myslivci se do instalace karlovarské novinky pustí už brzy.

"Funguje to tak, že se natlučou do země kůly, které musejí být alespoň padesát metrů od sebe. Do úkrytů, které mohou být vyrobené třeba z PET lahví, se pak nastříká speciální pěna, kterou myslivci po dvou týdnech doplňují," popsal Ladislav Cinegr, místopředseda Okresního mysliveckého sdružení Karlovy Vary.

Pachové ohradníky nemohou myslivci používat na dlouhých úsecích, neboť zvěř někudy procházet musí. Ze speciální pěny, která ji odpuzuje, cítí zvěř člověčinu, která jí nevoní.

"Princip je stejný, jako když se dávají kolem voliéry s bažanty lidské vlasy, aby na ně nešla kuna nebo liška," přiblížil Ladislav Cinegr.

Ze statistik krajských policistů vyplývá, že oproti loňské zimě řešili o dvaatřicet střetů se zvěří více. "Zatímco od listopadu 2012 do února 2013 šlo o sedmadvacet případů, od loňského listopadu do letošního února jich bylo devětapadesát," uvedla policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Kraj dá na instalaci pachových ohradníků 100 tisíc korun. Po roce chce jejich přínos vyhodnotit.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Najdete na iDNES.cz