Vrátnice sokolovské nemocnice.

Vrátnice sokolovské nemocnice. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pacientům i zdravotníkům sokolovské nemocnice budou vařit tamní těžaři

  • 0
Stále těsnější vztahy navazuje společnost Sokolovská uhelná se soukromým managementem místní pronajaté nemocnice. Nejnověji dceřiná firma těžařů Sokorest začne od srpna vařit pro pacienty i personál.

Desítky milionů korun stály přístroje, které koupila a lékařům nemocnice v Sokolově půjčila těžařská firma Sokolovská uhelná (SUAS). Jedna z jejích dceřiných firem - SUAS stavební - pracuje na opravách v nemocnici. A nejnověji další "uhelná dceřinka" - Sokorest - bude od srpna vařit pro zaměstnance i pacienty.

Sokorest

Vaří pro tisíce zaměstnanců Sokolovské uhelné, zakázky nedávno získal také od sklárny AGC flat v Oloví, Makro Karlovy Vary a karlovarského magistrátu. Vloni hospodařil se ztrátou 1,8 milionu korun.

Ve vývařovně Sokorestu ve Vintířově vznikne každý den sedm dní v týdnu až 350 teplých porcí pro nemocné a 150 pro zdravotníky. Sokorest tak nahradí nemocniční stravovací provoz, který bude nejméně čtvrt roku mimo hru kvůli kompletní rekonstrukci.

Nejdůležitější část operace nastane při převozu obědů, aby při zhruba desetikilometrovém transportu z Vintířova do Sokolova nevystydly. "Nakoupili jsme přes Sokolovskou uhelnou tablety a vyhřívané vozíky, ve kterých zůstane strava dostatečně teplá. Systém pak využijeme i v novém stravovacím provozu," uvedl ředitel Nemocnice Sokolov David Soukup.

Nemocnice si ale kuchyni Sokorestu jen půjčí, pokrmy v ní připraví a zabalí její vlastní zaměstnanci, odborníci na dietní stravu. "Použijí naši varnu. Objednávky, chuť, sortiment, to všechno bude jejich starost. My zařídíme jen suroviny a převoz jídel," řekl ředitel Sokorestu Jaroslav Dušek. Kromě toho firma zajistí pro nemocné strávníky i studené snídaně a večeře.

Dušek by se nebránil tomu, kdyby firma patřící Sokolovské uhelné dostala od začátku příštího roku příležitost vést rekonstruovanou kuchyň a jídelnu přímo v nemocnici. "Stáli bychom o to, pokud taková nabídka přijde," dodal. Takovou dohodu do budoucna nevyloučil ani Soukup.

Opraví ambulance a postaví parkovací dům

Mezitím nemocnice připravuje s pomocí peněz od těžařské firmy další modernizaci areálu. Za desítky milionů korun opraví ambulance, dva pavilony, postaví unikátní parkovací dům pro 150 vozů a vylepší vzhled parčíku. Právě kritický nedostatek míst pro auta trápí pacienty a návštěvy asi nejvíce.

Parkovací dům bude stát nemocnici přibližně 50 milionů korun. Podle ředitele Soukupa půjde o netradiční stavbu, práce by mohly odstartovat v prosinci.

"Na podzemní parkoviště navážeme novým centrálním registrem a příjmem všech pacientů, kteří dorazí autem nebo pěšky. Bude to funkční a zároveň estetické řešení. Takové má jen málokterá nemocnice," zdůraznil David Soukup.
Chystá se i kompletní přestavba neurologické a interní ambulance.