Březovský palič Ondřej Szolár ukazuje padesátiprocentní destilát vyrobený z piva.

Březovský palič Ondřej Szolár ukazuje padesátiprocentní destilát vyrobený z piva. | foto: Martin Stolař, MAFRA

V kraji je dobrá úroda. Pálenky a moštu bude, co hrdlo ráčí

  • 0
Vůně letního a časně podzimního ovoce se už line z pálenic v Karlovarském kraji. Lidé do nich nosí například třešně, jablka, ale především švestky a blumy. Zkrátka nepřijdou ani abstinenti. Kromě pálenic se totiž také moštuje.

V Horním Slavkově začali s pálením před několika dny a v Dolním Rychnově je to čeká začátkem týdne. A že bude co pálit, to slibuje letošní bohatá úroda.

Kam s ovocem

PÁLENICE

Pravá moravská pálenice Dolní Rychnov, cena: 155 korun/litr padesátiprocentního alkoholu. Pálí od 160 litrů výš, technologie dvojího pálení.

Palírna ovoce Březová, cena: 150 korun/litr padesátiprocentního alkoholu. Menší kapacita kotle, běžně proto pálí i rybíz, jahody, maliny.

Milan Půta, Horní Slavkov, cena: 150 korun/litr padesátiprocentního alkoholu.

MOŠTY

Ekofarma Biostatek Valeč, cena: 4 Kč/kg. Moštují minimálně od 50 kg (menší množství jen po včasné domluvě).

Moštárna a ekofarma Stvolny Manětín, cena: 5 Kč/litr mošt surový, 15 Kč/litr mošt pasterovaný. Moštují od 15. 9. a minimálně od 100 kg.

Moštárna v Plané u Mariánských Lázní, cena: 1,50 Kč/kg jablek, ostatní 3 Kč/kg

"Když ještě zaprší, bude to dokonce nadprůměrná sezona," hodnotí majitel pálenice v Horním Slavkově Milan Půta.

Tradičně tu začínají s pálením třešňovice, ostatní ovoce musí zatím ještě vykvasit. Kvůli třešním otevírají i v Pravé moravské pálenici otce a syna Václavíkových.

"Za celou dobu, co pálenici provozujeme, jich k nám letos přivezli nejvíc," říká Bohumil Václavík, starší z majitelů.

Právě třešní se v kraji zpracovává nejmíň. Méně je také hrušek. Základ naopak tvoří švestky a blumy všeho druhu, prim však hrají hlavně jablka. O ta není nouze ani letos.

Voněly meruňky i jahody

"Kromě letňáků, kterých se hodně urodilo, máme také několik metráků polozralých jablek. Lidem pod nimi praskaly větve, kolik se jich urodilo. Bylo jim líto je vyhodit, tak je přivezli. Něco se z toho vypálí vždycky. Těžko říct, jaká bude chuť, každý kotel je originál," vysvětluje Václavík. Nejvoňavější pálenku tu podle jeho slov měli zatím z meruněk a jahod.

Destilovat se dá ale prakticky vše, co obsahuje cukr a na co člověk nejen na zahradě narazí - jahody, maliny, rybíz, ořech, trnky nebo třeba pivo.

Proměnou zlatavého moku v pálenku se kromě jiných zabývají v březovské palírně Ondřeje Szolára. Chodská pivovice - tak se jmenuje speciální pálenka ze Zlatého ležáku Chodovar, kterou Szolár pro pivovar vyrábí.

Letošní velká úroda jablek dopřeje i příznivcům lihuprostých nápojů. Právě jablka jsou totiž základem každého dobrého moštu. Fantazii se však ani tady meze nekladou, shodují se majitelé.

A kam za ním? Nejblíž do Valče, pak do Manětína nebo do Plané u Mariánských Lázní.

Mošt chutná z ovoce i zeleniny

"Děláme asi dvanáct druhů moštu i ze spousty zeleniny a ovoce, jako celer, zázvor, řepa. Až na hrozny, které potřebují jiné zařízení, zmoštujeme lidem cokoliv. Asi nejkurióznějším je celerový mošt pro pány, který vyrábíme. Je pitelný a chutný, i když se pod tím dá těžko něco představit," říká David Melichar, spolumajitel moštárny v Manětíně.

Mošt, který prodávají, vyrábějí z vlastního ovoce, ale přijít se svým ovocem může každý, kdo se včas ohlásí.

Hlavní moštařskou sezonu ve Valči sice zahájí až 15. září dožínkovou slavností, s lodýnkami ovoce či zeleniny ale můžou zahrádkáři na ekofarmu Biostatek, ke které moštárna patří, zamířit už teď.

"Jsme tu v podstatě pořád. Všední dny jsou lepší než víkendy. Stačí dát vědět předem," říká statkář Vojtěch Veselý. A jak to tu funguje s placením?

"My říkáme primitivní moštování za primitivní cenu," shrnuje Veselý. A tak místo čtyř korun za kilogram ovoce ke slisování účtuje například opravu elektřiny nebo nabídne jiný směnný obchod.