Palírnu ovoce v Březové provozuje David Moscato.

Palírnu ovoce v Březové provozuje David Moscato. | foto: Milan Vrbata, MAFRA

Švestek ze zahrádky bude na vypálení málo, může za to špatné počasí

  • 3
Chladné počasí zkraje roku má na svědomí nedostatek úrody ovoce na celém území regionu. Příznivci zdravého životního stylu i domácí pálenky budou muset hledat jinde.

Podobnou sezonu nepamatujeme, shodují se majitelé palíren v kraji. A podobně mluví o špatné úrodě i zahrádkáři a odborníci na počasí.

„Řeknu to takto, loni touto dobou jsme měli 255 zákazníků, dnes je jich sotva dvacet,“ povzdechl si majitel palírny a moštárny v Březové David Moscato.

Podobně mluví i jeho kolega z Valečské palírny. „Loni se nám dařilo, o naše služby byl obrovský zájem, urodilo se i hodně ovoce. Ale letos, škoda mluvit,“ potvrdil černý scénář Roman Bartoň z Valečské palírny.

Švestky, hrušky, ale i jablka jsou nyní nedostatkovým zbožím. „Zatím jsme vypálili jen pár jablek a ještě méně švestek. Finančně to bude znát, ale musíme to dát, výkyvy jsou v naší branži časté, ale tohle je opravdu extrém. Hodně nám pomáhá tuto krizi překonat to, že pálíme pivovici pro jeden z místních pivovarů,“ uvedl Moscato.

Valečská palírna prožívá svou čtvrtou sezonu v historii, a i přes velkou ránu v této sezoně to nehodlá vzdát. „Stále nabíráme nové zákazníky, toto nás neohrozí,“ věří Bartoň.

Na vině je chladné jaro

Za neúrodou stojí chladný začátek roku, kdy ještě na Velikonoce ležel v Karlovarském kraji na některých místech sníh. „Nedávno jsem byl na výstavě jablek. Rok co rok jsou tam desítky kusů ovoce, a nyní vystavili jen pár jablek. Těch je letos enormně málo. Co nezničil mráz, sežraly vosy. Například já měl tři použitelná jablka,“ shrnul tajemník Českého zahrádkářského svazu pro Karlovy Vary Petr Kadlec.

Podobné počasí nepamatuje. „Ještě v květnu vše kvetlo, ale pak přišel červen a v něm mráz. Kdo měl úrodu přikrytou, měl štěstí. Poslední možností, kde se dalo něco vypěstovat, zůstal skleník,“ dodal zklamaně Kadlec.

Nářky ovocnářů potvrzuje i dlouhodobý pozorovatel počasí ze Šindelové, Rudolf Kovařík.

„Vše odstartoval nejstudenější duben za posledních 10 let. Tento měsíc je společně s květnem nejdůležitějším pro růst ovoce. Ještě na Velikonoce byl sníh, i v květnu nebyly přízemní mrazíky ničím výjimečným. Jabloně, třešně, ale i keře například s rybízem dostaly velkou ránu,“ vysvětlil Kovařík.

Ani po chladném jaru neměli pěstitelé vyhráno. Přišlo ne příliš vlídné léto a sychravý podzim. „Zůstaly jen ty nejodolnější kusy, které ale velice trpěly. Například v Ostrově před rokem nestíhala známá sbírat jablka, letos jí na to stačilo jen několik košů,“ dodal Kovařík.

Vinou neúrody mnohde vzrostly ceny za výkup ovoce. To se dotklo i oceněné firmy Nebe v hubě, která prodává čaje a sušené ovoce. „Zatím mohu říct, že nebudeme zdražovat. Snažíme se cenu udržet. Podle mého názoru ji někteří šponují nahoru zbytečně,“ uvedla za firmu Jitka Šimůnková.