Památková a stavební obnova hradu bude hotová za tři roky. Pak si návštěvníci...

Památková a stavební obnova hradu bude hotová za tři roky. Pak si návštěvníci prohlédnou také objevené minerály. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Návštěvníci Bečova si vyzkoušejí, jak se ve středověku míchala malta

  • 1
Návštěvníkům bečovského hradu a zámku budou památkáři při komentovaných prohlídkách ukazovat, jaké stavební materiály používali naši předci. Lidé se při nich dostanou do běžně nepřístupných prostor. První šance je už o tomto víkendu.

Tuto sobotu a neděli začíná projekt nazvaný (Ne)tušené souvislosti. Památkáři tak chtějí pomoci i majitelům památek, kterým vhodný materiál při opravách ušetří peníze a čas.

"Chceme upozornit na fakt, že kulturní památky je nutné obnovovat jiným způsobem než běžné stavby, přičemž použití historických materiálů vyřeší majitelům mnohé problémy," říká generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Dagmar Michoinová z Národního památkového ústavu hovoří o materiálech použitých

V Bečově nyní bude působit jeden zaměstnanec památkového ústavu, který poradí majitelům historicky cenných objektů, jak se pustit do jejich rekonstrukce.

Památkáři také povedou sérii komentovaných prohlídek, které lidem ukážou, jak památku správně zachránit. Kromě teorie jim na bečovském hradě a zámku připraví malou technologickou laboratoř a tematickou dílnu.

Během ní si návštěvníci vyzkouší třeba to, jak se ve středověku míchala malta, vyráběly omítky, jejich nátěry nebo jak připravit a použít vápno. Součástí prohlídek je také průzkum nedávno restaurované fasády hradu.

Po loňské premiéře budou komentované prohlídky opakovat

Technologické prohlídky v Bečově zkoušeli památkáři už v loňském roce. "Úspěch, který jsme zaznamenali, nám potvrdil, že návštěvníci vítají nové formy poznávání našich památek a že je to cesta správným směrem," věří Naďa Goryczková.
 
Podle kastelána Tomáše Wizovského je pro podobné projekty hrad ideální, protože nebyl šťastnou shodou náhod nikdy dobyt ani přestavěn či vypálen a zachoval se v takřka nezměněné podobě.

Kromě tohoto víkendu se budou technologické prohlídky nazvané Dobrodružství vápna a písku konat také 30. června, 1. srpna a 4. a 5. srpna. Začínají vždy v 10, 12 a 15 hodin.

Do projektu se nově zapojí také Hrad Švihov, který odborníci považují za další z řady příkladně opravených památek.