Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na hradech v Karlovarském kraji chystají finále sezony, bude co slavit

  9:35aktualizováno  9:35
Rekordní počet lidí navštívil během letošní sezony hrady a zámky v Karlovarském kraji. Zatímco některé památky mají před sebou poslední dny klasického provozu, jiné na zimu nezavřou své brány vůbec.

Nejmenší návštěvníky bečovského zámku čekaly letos zvláštní prohlídky i doprovodný program. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ani blížící se zima nepřetrhne pracovní nit zaměstnancům loketského hradu, který letos potkalo velké štěstí. Po mnoha letech jednání se na něj vrátily sbírky, o které jej začátkem 90. let připravil stát. Část exponátů už se podařilo pracovníkům hradu vystavit a zájem o ně se podepsal i na dosavadní návštěvnosti.

„Jsme velmi spokojeni. Už nyní je vyšší, než byla loni, kdy k nám zavítalo 102 tisíc lidí,“ řekl ředitel loketského hradu Václav Lojín. Jedním z nejúspěšnějších hitů se podle něj stal originál takzvaného loketského meteoritu, který se rovněž hradu vrátil po jednadvaceti letech.

„Celkem jsme si převzali devět a půl tisíce předmětů, které stěhujeme do depozitářů a třídíme je. Ty nejzajímavější se snažíme okamžitě vystavit. Odhaduji, že je to práce ještě na rok a půl,“ uvedl Václav Lojín. Zájemci si mohou exponáty z navrácených sbírek prohlédnout celý rok, jedinou změnou v provozu bude o hodinu zkrácená zavírací doba hradu.

V Bečově chystají lampionové slavnosti

Na poslední akce letošní sezony se naopak chystá Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou, kam letos zavítalo o téměř 6 tisíc lidí více než loni. „Každý takový nárůst je velkým úspěchem, neboť do jisté míry stále přetrvává krize,“ konstatoval kastelán Tomáš Wizovský. Největším tahákem je podle něj stále relikviář sv. Maura, který bude ústředním motivem příští sezony.

„Protože uplyne třicet let od jeho objevení, připravujeme plejádu akcí, které je připomenou,“ prozradil kastelán. Přestože se zámecké interiéry bečovského zámku pro veřejnost oficiálně uzavřou 28. října, ve městě i na zámku se 1. listopadu koná ještě desátý ročník lampionových slavností, kdy se zájemci letos naposledy projdou i několika návštěvnickými okruhy.

O deset procent víc návštěvníků přivítal také Státní hrad Kynžvart, kterému se podařilo návštěvníky nalákat na noční prohlídky a další kulturní akce. „Zájemce k nám hodně táhne také kabinet kuriozit a domnívám se, že do budoucna to bude ještě víc,“ naznačil kastelán Miloš Říha, který se svými kolegy pracuje také na třetím návštěvnickém okruhu.

Na zimní sezonu se chystá i Chebský hrad, který bude kromě exteriérů přístupný. Ačkoli se mu letos nepodařilo překonat padesátitisícovou hranici návštěvnosti jako vloni, kastelán Tomáš Dostál je spokojený. „Ke konci září jsme napočítali 44.298 návštěvníků, což je slušné číslo, a předpokládám, že za říjen jich bude dalších dva a půl tisíce,“ odhadl.

Návštěvníky podle něj letos lákala kromě nově zpřístupněné obranné věže také doplněná expozice útrpného práva. Nyní by to měla být ještě venkovní kovárna.

„Je z devadesáti procent hotová, zbývá jen doplnit exponáty,“ řekl. Kovárnu by měla brzy doplnit ještě další tradiční řemesla, která podle Tomáše Dostála k hradu historicky patřila.

Na sezonu si letos nemůže stěžovat ani majitel chyšského zámku Vladimír Lažanský. Zavítalo k němu šestnáct tisíc lidí, což je více než vloni. Na prosinec chystá zámecký pán ještě dva předvánoční koncerty a na příští rok výstavu Ivy Hüttnerové.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz