Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři památky v lázních prokouknou. Karlovy Vary žádají o peníze

  10:35aktualizováno  10:35
Peníze na čtyři městské památky by rády v příštím roce získaly od státu Karlovy Vary. Díky nově schválenému programu mohou dostat víc než doposud. Rekonstrukce by se mohla dočkat Tržní kolonáda, divadlo, Zámecká věž i anglikánský kostel.

Zámecká věž a pod ní i Tržní kolonáda se dočkají částečné opravy. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Těsně před volbami schválili karlovarští zastupitelé program regenerace městské památkové zóny, o pár týdnů později už se vedení Karlových Varů hlásí s prvními památkami, které by rádo prostřednictvím dotací z ministerstva kultury opravilo. Jsou čtyři, a to Tržní kolonáda, Karlovarské městské divadlo, Zámecká věž a anglikánský kostel sv. Lukáše. Ze zhruba 13 milionů žádá radnice o polovinu peněz.

Fotogalerie

„Do doby, než mělo město program zpracovaný, existovaly jen jakési náhražky. V žádném případě se však nedalo hovořit o plnohodnotném programu,“ uvedl Jiří Klsák, primátorův náměstek pro oblast kultury.

Pokud město do doby jeho schválení žádalo na opravy památek stát o peníze, dostalo jich velmi málo. Za poslední dobu to bylo maximálně 200 tisíc korun. „Tento nově zpracovaný program nám umožňuje získat bonusové body, proto jsme si mohli dovolit zažádat i o zařazení větších projektů,“ vysvětlil.

Zatímco kolonádu čeká obnova nátěrů a drobné údržbové práce za necelý půl milion korun, divadlo čeká oprava střechy, která vyjde na více než deset milionů. Zámecká věž potřebuje opravit terasy a římsy, což spolkne 950 tisíc korun, a anglikánský kostel střechu, která bude nákladnější. Rekonstrukce přijde na zhruba 1,1 milionu korun.

Ačkoli sv. Lukáš nepatří městu, nýbrž soukromému majiteli, dotacím to podle radních vůbec nepřekáží. Ba naopak. „Pokud o ně žádá soukromý subjekt, je to i zajímavější, neboť je za to v celkovém hodnocení více bodů,“ řekl Jiří Klsák.

Kolik radnice od státu dostane, zatím není jisté. Šance, že to bude víc než 200 tisíc, je však podle náměstka jasná. „Tuším, že maximální možnost, kterou lze pro jedno místo z regenerace získat, je až do dvou milionů korun. To se děje spíše výjimečně. Samozřejmě předpokládaný rozpočet je mnohem vyšší a dotace je vždy jen určitým podílem, který nám může ministerstvo kultury přisoudit,“ konstatoval.

Určitý podíl musí dát na opravy i Karlovy Vary samotné. Podle mluvčí magistrátu Heleny Kyselé jde o 50 procent nákladů, v případě soukromého majitele 40 procent, deset přispěje město, 50 procent stát. „Čtyři projekty, které jsou navržené na žádost o dotaci pro rok 2015, doporučila městská pracovní skupina pro Program regenerace Městské památkové zóny Karlovy Vary,“ uvedla.

I kdyby město nijak závratnou státní dotaci nezískalo, přesto se chce do oprav časem pustit. Podle Jiřího Klsáka jsou kromě obnovy nátěrů a údržbových prací na Tržní kolonádě zapotřebí všechny. Nové vedení radnice bude řešit i problém s Císařskými lázněmi, které vlastní kraj. Část jeho zastupitelů si ale myslí, že by měl památku vrátit zpět městu.

Primátor Petr Kulhánek je proti. Rád by, aby se na opravě za 900 milionů korun podílely Karlovy Vary, kraj a stát. Chystá se kvůli tomu i na ministerstvo financí. „Rok a půl čekáme na vyjádření státu, zda se k té rekonstrukci připojí. Poslední informace byla, že se na toto téma budeme bavit po volbách a po volbách máme,“ řekl. Výsledek jednání podle něj ovlivní i názor krajských zastupitelů.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Najdete na iDNES.cz