Cena tepla z centrálního zásobování za pár měsíců lidi z paneláku ve Slavíčkově ulici trápit nebude. Ilustrační snímek

Cena tepla z centrálního zásobování za pár měsíců lidi z paneláku ve Slavíčkově ulici trápit nebude. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

V Sokolově zažijí průlom, lidé z jednoho paneláku si zatopí sami

  • 2
Je to průlomové rozhodnutí, které může v Sokolově vyvolat lavinu. Tamní stavební úřad teď po dlouhém váhání povolil prvnímu bytovému družstvu ve městě, aby se odpojilo od centrálního vytápění.

Družstvo Kalous s 24 byty v paneláku ve Slavíčkově ulici usilovalo o odpojení asi dva roky. Hlavně kvůli rostoucí ceně tepla z centrálního zásobování - ta se vyšplhala až na letošních 563 korun za gigajoule.

Stavební úřad teď dal družstvu povolení, aby si na střeše postavilo fotovoltaické panely a kaskádu pěti tepelných čerpadel vzduch/voda. Jednatel firmy Topíme zdarma Petr Waldhauser, který pro družstvo investici zařizuje, chce ještě do konce roku systém vyzkoušet a na jaře ho zprovoznit.

Vedení Sokolova se obává, že své vlastní kotelny si s vidinou nižší ceny budou chtít postavit další domy. To by mohlo všem ostatním odběratelům ještě víc zdražit topení. Motivace lidí v domě je jasná - co nejvíc ušetřit.

Čerpadlo zdarma ohřeje vodu

"Z téměř 600 korun za gigajoule by cena měla spadnout na 200 korun a možná i níž. Dnes je pošmourno, ale když z fotovoltaiky i za tohoto počasí dostaneme 6 kilowatt, tak tahle energie stačí k pohonu jednoho tepelného čerpadla, které zadarmo ohřeje vodu," řekl Waldhauser.

Výhodu vidí i v tom, že si lidé zatopí, kdy budou chtít. Investice 4 milionů korun do technologie kotelny, měření, regulace, fotovoltaiky a čerpadel se podle Waldhausera vrátí za 8 až 10 let. Úvěr splatí majitelé bytů navýšením odvodů do fondu oprav.

Předseda družstva Jan Vašák spočítal, že od roku 2015, až se dva vchody definitivně odpojí od dálkového potrubí, klesnou každé domácnosti náklady na teplo a teplou vodu o 2 000 korun měsíčně. "Sice se nám zvýší odvody do fondu oprav o 500 korun, ale i tak bude zisk 1 500 korun měsíčně. I kdyby byl jen tisíc korun, tak je to 12 tisíc ročně. Chceme ušetřit, když se energie zdražují," řekl Jan Vašák.

Přesvědčit úřady nebylo snadné

Pro bytové družstvo nebylo jednoduché úřady přesvědčit. Řadu podmínek si ve stavebním řízení kladla městská firma Sokolovská bytová, která odpadním teplem z Elektrárny Tisová zásobuje celý Sokolov a nerada přichází o klienty. Argumentovala i tím, že odpojování od centrálního topení je proti zájmům a politice města.

Prokurista Sokolovské bytové Karel Rambousek zatím ještě neumí odhadnout, co tento precedens způsobí. "Je to první případ a je to nepříjemné. Odpojení 24 bytů neovlivní cenu tepla pro ostatní. Otázka zní, co by se stalo, kdyby odpojování bylo v masovějším měřítku," zamyslel se.

Plán družstvu znepříjemňovala i sama radnice. Nepovolila nainstalovat tepelná čerpadla na městském pozemku před panelákem. Takže nakonec budou vyrábět teplo na střeše. "Nevidíme to rádi," připustil starosta Zdeněk Berka.

Od odborníků slyšel, že investice do domovních kotelen se ve srovnání s centrálním topením nevyplatí. Nedávno o tom v Karlových Varech přednášel Josef Karafiát z konzultační a auditorské společnosti Ortep zaměřené na systémy zásobování teplem.

"Vyúčtování za teplo se může zdát příznivější, ale část nákladů je přitom schovaná v jiných položkách." Třeba v nákladech na revize nebo na nákup nového kotle po deseti či patnácti letech. Prokurista Sokolovské bytové Karel Rambousek nevěří, že se investice do vlastní kotelny vyplatí.

"Nevymyslel jsem to já, to je spočítané." Zatím netuší, na kolik vzroste v příštím roce cena tepla ve městě. Firma ČEZ teplárenská, která provozuje elektrárnu v Tisové už dříve ohlásila, že páru pro Sokolov zdraží o 2 procenta.