Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Miniaturpark v Mariánských Lázních si nadělil dárek. Maketu zámku

  14:39aktualizováno  14:39
Mariánskolázeňský park Boheminium se chlubí novým přírůstkem v měřítku 1:25. K patnáctým narozeninám si nadělil maketu zámku Litomyšl. Společně s Karlštejnem, Bezdězem a komplexem Bečova patří k těm největším, které tam jsou k vidění.

Park Boheminium v Mariánských Lázních si nadělil k narozeninám model zámku Litomyšl. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Maketa zámku je velká 3,6 x 3,1 metru a bezkonkurenčně vede ve výzdobě, které se ujali studenti fakulty restaurátorství z Litomyšle.

"Nejsložitější pro ně bylo nejen ručně nakreslit tisíce psaníčkových sgrafit na zdech zámku, ale také figurální výjevy ve štítech. Na nádvoří je pak obraz velké bojové scény. Vše je nakreslené pěkně ručně a štětečkem," zdůraznil vedoucí parku Radek Míka. Příprava členitého modelu dala modelářům i restaurátorům pořádně zabrat. Jen samotná výmalba trvala půl roku.

"Samotný model zámku nás přišel na 600 tisíc korun. Nechat si ho namalovat, by nás přišlo na dalších 200 tisíc korun. Nakonec nám vyšel vstříc Pardubický kraj s nabídkou mladých restaurátorů. Škola pak na tuto práci dostala z krajského rozpočtu grant," dodal Míka.

Zámek Litomyšl je letošní třetí premiérou

V letošním roce už v parku zažili dvě premiéry nových modelů. Nejprve představili hrad Bečov, který doplnil již dříve umístěný model zámku, a rozhlednu v Kryrech. Na její slavnostní odhalení se přijeli podívat i obyvatelé městečka. Byly jich tři plné autobusy.

Modeláři z parku se ale nezastaví. Další model, který přijde na řadu, bude přehrada Les království. Hotová má být na jaře příštího roku.

S přehradou souvisí i jedna ze zajímavostí celé expozice. Parkem se vine potůček, který mění své jméno podle okolních památek. A tak je to nejprve Labe, pak Lužnice, přes kterou se klene řetězový most, následuje Otava s kamenným mostem v Písku a plánuje se i Horní Vltava.

"Říčka Teplá zase teče kolem bečovského hradu a zámku a vlévá se do Máchova jezera, nad kterým se vypíná hrad Bezděz," podotkl Míka.

Na Pražský hrad chybějí peníze i lidé

Uprostřed parku je připravené místo i pro tu nejdůležitější památku Česka - Pražský hrad. "Je otázkou zhruba 15 milionů korun. Na to nemáme ani štáb lidí ani dost modelářů. Byl by to ale největší model na světě," uvedl vedoucí parku.

Park proto spolupracuje na tvorbě nových modelů s vězni z Horního Slavkova. Snaží se je vyškolit tak, aby se počet modelářů, kteří mohou nové makety vytvářet, rozšířil.

Vězni už v loňském roce dokázali připravit podle standardů parku model řetězového mostu ve Stádleci. "Oni kooperují na našich novějších modelech, řetězový most byla jejich samostatná práce. Drží naši laťku kvality," upřesnil Míka.

Modely památek z parku jsou občas k vidění i jinde. Na veletrzích cestovního ruchu v Brně vzbudil mimořádnou pozornost Karlštejn nebo Červená Lhota, která byla umístěná přímo v rybníčku. Modeláři ale při každém zapůjčení trnou hrůzou. "Jsou to vždycky nervy. Modely trpí rozdíly teplot a cestou po dálnici D1," povzdychl si Míka.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Operátor lisovny - Karlovy Vary, až 28 000 Kč, benefity

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Karlovarský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz