Modelářka a malířka Jana Koubová pracuje na modelu plzeňské katedrály svatého Bartoloměje přímo před očima návštěvníků parku Boheminium. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Čtyřmetrová „miniatura“ plzeňské katedrály vzniká lidem před očima

  • 0
Unikátní a přes čtyři metry vysoká kopie katedrály sv. Bartoloměje vyrůstá pod rukama modelářů v mariánskolázeňském parku miniatur Boheminium. Zajímavé je, že model tentokrát nevzniká v uzavřené dílně. Roste na venkovní části terasy přímo před očima návštěvníků.

Model je věrným zpodobněním památky z plzeňského náměstí Republiky v měřítku 1:25.

„Maketa katedrály se stane jednou z dominant parku. Bude nepřehlédnutelná. Přiřadí se k nejvyšším modelům v Evropě,“ ukazuje na rozestavěný monument jeden ze spolumajitelů parku Tomáš Slifka s tím, že příležitost nakouknout pod pokličku lidem, kteří vlastníma rukama tvoří „Česko na dlani“, potrvá do 18. června.

„V průběhu pracovního týdne může každý návštěvník požádat o informace k výrobě nebo se jen kochat a pozorovat umělce při práci. O víkendech organizujeme v pravidelných intervalech přednášky, případně zájemcům ukážeme zázemí naší dílny,“ láká k návštěvě Slifka.

Nápad odkrýt návštěvníkům zákulisí tvorby zmenšenin historických památek se setkal s obrovskou odezvou. Návštěvníci jsou nadšení, ptají se na materiály i na samotnou výrobu. Vedení parku chce v budoucnu podobný způsob prezentace výroby modelů zopakovat.

Vznikající dílo přitom patří k nejsložitějším miniaturám, které kdy v parku vznikly. Šest modelářů pracovalo na přípravě přibližně půl roku, pomáhali i odsouzení z věznice v Horním Slavkově. Některé prvky, především sochy a zdobné prvky, jsou vytvořeny za pomoci 3D tiskárny.

Na výzdobě katedrály pracuje také sochařka a malířka. Složité bylo i samotné plánování práce, protože stavební dokumentace ke kostelu, jenž se začal stavět v roce 1342, neexistuje. „Bylo nutné celou stavbu pečlivě zdokumentovat, přeměřit a překreslit včetně všech okének, věžiček či zdobení. Jen to trvalo asi tři měsíce,“ pokračuje Slifka.

Upozorňuje, že problematické bude i stěhování hotového díla z terasy na výstavní místo. Jeho hmotnost totiž podle odhadů přesáhne půl tuny. Modeláři proto dokončenou katedrálu opět rozeberou. Vzhledem k obrovské výšce věže bude nutné model důkladně ukotvit do země a celou věž zpevnit speciální konstrukcí. Jinak by hrozilo, že se zlomí.

„Kolem katedrály vyroste dlážděná plocha, aby to vypadalo tak jako na náměstí Republiky v Plzni. Okolní dekorace a kameny zasuplují městskou zástavbu. Nebudou chybět lavičky, aby se lidé mohli posadit a pokochat se výhledem na katedrálu,“ plánuje Slifka.

Monument budí zájem už dnes a to ještě není hotový. Lidé se jezdí dívat, jak roste. „V sobotu 24. června model slavnostně odhalíme. Stane se součástí celé plzeňské expozice parku, kde nebude chybět ani Jubilejní brána Plzeňského Prazdroje. Ten den budeme návštěvníkům za desetikorunu čepovat plzeňské pivo. Výtěžek poputuje na konto mariánskolázeňského psího útulku,“ doplňuje Slifka.

Park miniatur Boheminium ukazuje makety významných stavebních a technických památek České republiky v měřítku 1:25. V parku je jich přibližně sedm desítek. Nechybějí například modely hradu Kokořín či vysílací věže na Ještědu, vidět je možné i místní památky – zámek Kynžvart nebo kolonádu Křížového pramene v Mariánských Lázních.

Zatímco v uplynulých letech se park na zimu zavíral, od letošního roku už jej bude možné navštívit i pod sněhovou pokrývkou.