Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Chebu a Mariánských Lázních protestují proti změnám v parkování

  9:11aktualizováno  9:11
Cheb a Mariánské Lázně letos zavedly změny v parkování. V obou městech změny lidem vadí natolik, že sepisují petice. Zatímco v Mariánských Lázních se podle petentů objevila přemíra dopravních značek a systém vykazuje chyby, v Chebu lidé chtějí sloučit vymezené zóny do jedné a zpochybňují zpoplatnění rezidentních stání.

Nový systém parkování upravuje i pravidla pro ulice v historickém centru Chebu, jakou je i Hradební. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Petice v Mariánských Lázních upozorňuje zejména na lokalitu od křižovatky Hlavní s Chebskou směrem k nemocnici. Tady se v ulicích objevilo velké množství značek, což dopravní situaci zbytečně komplikuje. Navíc zde nová úprava zcela změnila zaběhnutý systém parkování, což se projevilo tím, že po zavedení nového systému jsou některé ulice prázdné a jiné přeplněné.

Někteří obyvatelé Mariánských Lázní jsou přesvědčeni, že tato oblast žádnou úpravu parkování nevyžadovala. „Chceme v Mariánských Lázních docílit zrušení zóny D,“ uvedl předkladatel petice Vladimír Kajlík.

Starosta Mariánských Lázní říká, že jej mrzí, že lidé nepřišli nejprve na radnici. „Mohli jsme si to vyříkat. Navíc vím, že některé požadavky už byly na základě podnětů obyvatel vyřešeny a závady odstraněny. Takže petice už v některých připomínkách řeší to, co už neexistuje,“ uvedl mariánskolázeňský starosta Martin Kalina. Ujistil, že dokumentem se bude zabývat komise urbanistiky a dopravy, která se sejde příští týden.

Také v Chebu vznikla na protest proti některým změnám v parkování petice. „V podstatě se nám jedná o sjednocení jednotlivých zón. Ty byly často nastaveny podle ulic. Jenže v některé bylo parkovacích míst málo, jinde třeba i dvakrát tolik. Chtěli jsme to sjednotit, aby lidé mohli zaparkovat třeba za rohem. Nebo v sousední ulici, když v té své místo nenajdou,“ uvedla Marcela Novotná.

Chebským vadí nedostatek míst a drahé poplatky

Chebanům také vadí, že zejména na starém městě není dostatek parkovacích míst.

„A to přes sliby vedení radnice před nějakými sedmi lety. Tehdy nám slibovali, že se k parkování začnou upravovat vnitrobloky. Bohužel, za tu dobu se změnil snad jen jeden dvůr. Nyní už vidíme snahu, radnice zkouší hledat nová místa, ale nechceme, aby se to opět zastavilo. Budeme si to muset pohlídat,“ řekl další z petentů Otto Friedrich.

Tomu vadí také poplatky za rezidentní stání, které budou stát od příštího roku 1 200 korun ročně.

„Není to žádná služba, která by nám něco přinášela. Navíc ani zaplacení rezidentního stání majitele karty k parkování neopravňuje. Když nenajde místo, prostě nezaparkuje,“ poukázal na problém nedostatku parkovacích míst Friedrich.

Chebský starosta Zdeněk Hrkal prý připomínky obyvatel k parkovacímu systému vítá.

„Systém zatím běží ve zkušebním režimu. Řekli jsme si, že letošní rok využijeme k doladění. Na základě připomínek budeme systém postupně upravovat. Chceme, aby vyhovoval většině obyvatel, i když je jasné, že situace, kdy budou spokojeni všichni, nenastane zřejmě nikdy,“ pokrčil rameny Hrkal.

První změny nastanou už v dubnu

Podle jeho slov dojde k první korekci už začátkem dubna. Změny se dotknou zejména držitelů rezidentních karet, kterým se sloučením oblastí rozšíří možnosti parkování. Novinka bude platit například v ulicích 26. dubna, Mánesova a Valdštejnova.

„Dalším příkladem mohou být také zóny v ulici Obrněné brigády, v části Valdštejnovy a v Jateční, Židovské či na Františkánském náměstí,“ vypočítal lokality starosta s tím, že k dalším změnám v Růžové a Jateční ulici dojde od července.

„Tady je nutné získat povolení, vyrobit a osadit značení. Dříve se to stihnout nedá,“ zdůvodnil prodlení Hrkal.

Podle slov starosty je však zásadní problém v tom, že městu místa k parkování obecně chybí.

„Řešením by pro Cheb mohlo být odstavné parkoviště. Jednali jsme s majitelem obchodního domu Prior, který vlastní pozemek za obchodním domem. Tady by byl parkovací dům ideální. Bohužel jsme neuspěli. Budeme se tak muset zaměřit na větší využití vnitrobloků,“ konstatoval starosta Hrkal s tím, že první parkovací místa vzniknou už letos.

„Například ve dvoře u takzvané Myšárny nebo v Dobrovského ulici u Chebského hradu. Příští rok plánujeme úpravy ve vnitrobloku v Hradební ulici,“ doplnil Hrkal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Taxikář zachránil seniorům úspory, které měl odvézt podvodníkovi

Ilustrační snímek

Zřejmě celoživotní úspory zachránil seniorům na Sokolovsku všímavý taxikář. Toho pro peníze poslal podvodník, který se...

V Krušných horách vznikne obří areál, nabídne třicet kilometrů sjezdovek

Klínovecká sjezdovka Dámská

Obrovské zimní středisko vzniká v Krušných horách. Může za to chystané propojení skiareálu na Klínovci se sousedním...Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Moje práce mě posouvá dál, říká kandidát na titul Nej sestřička

Jiří Medek pracuje na chirurgické JIP Karlovarské krajské nemocnice a v...

Usměvavý, pozitivní, příjemný a skromný člověk. Takový je Jiří Medek, který už třináct let pracuje jako zdravotní...

Další z rubriky

Rychlík najel u Chebu do stáda, dvě krávy a tele nehodu nepřežily

Rychlík se na Chebsku srazil se stádem krav.

Rychlík na trati Cheb - Klášterec nad Ohří najel na Chebsku do stáda krav. Cestující vyvázli bez zranění, dvě krávy a...

Objem minerálky na kolejích roste, z Kyselky vyjel už pětistý vlak

Z Kyselky vyjel na Moravu už pětistý vlak s minerálkou.

Pětistý vlak naplněný minerálkami vyjel ze společnosti Karlovarské minerální vody do distribučního centra na Moravě....

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Najdete na iDNES.cz