Lázeňství je jednou z oblastí, v níž by Číňané chtěli spolupracovat s Karlovými Vary.

Lázeňství je jednou z oblastí, v níž by Číňané chtěli spolupracovat s Karlovými Vary. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Číňané chtějí Karlovy Vary za partnery, lázně i kvůli Tibetu váhají

  • 3
Lázeňské město Jinan, které je s více než dvěma miliony obyvatel patnáctou nejlidnatější metropolí Číny, velmi stojí o spolupráci s Karlovými Vary nejen v oblasti lázeňství. Číňané ale nejspíše dostanou od největších českých lázní košem.

"Představy Jinanu o spolupráci jsou dost nekompromisní a tvrdé. Nejde o žádné osahávání situace a chození kolem. Číňané rovnou nabízejí něco, co se rovná téměř partnerství.

Asi jsou takto zvyklí jednat se zbylým světem. Připadá mi to jako přístup velké země k malé zemičce," řekl náměstek primátora Jiří Klsák.

Předběžnou dohodu o spolupráci mezi oběma městy radní už z Číny dostali. V dokumentu stojí, že se čínská delegace letos v říjnu v Karlových Varech zúčastnila přátelského setkání s primátorem Petrem Kulhánkem, přičemž se obě města rozhodla ustanovit vzájemně výhodné spojenectví.

"Já to řeknu otevřeně. Po ekonomické stránce by bylo velmi zajímavé, kdyby k nám začaly jezdit nejen čínské delegace, ale i turisté se svými penězi. Ekonomika je ale jedna část věci. Minimálně někteří jedinci na městě mají se spojenectvím trochu problém kvůli Tibetu. Zatím se k nabídce stavíme opatrně," konstatoval náměstek Klsák.

Jeho kolega v náměstkovském křesle Jaroslav Růžička připomenul, že karlovarský magistrát každoročně podporuje Čínou okupovaný Tibet vyvěšením jeho vlajky.

Vedení magistrátu označilo návrh předběžné dohody o spolupráci za "megalomanský". Náměstka Růžičku v návrhu překvapily některé údaje. Dozvěděl se z nich, že v Karlových Varech je 13 hlavních pramenů a zhruba 300 menších. Číňané o sobě napsali, že Jinan se 733 studenými prameny a největšími zásobami horké minerální vody v Číně navštíví ročně 40 milionů turistů.

Kdyby Vary vyhověly všem žádostem o partnerství, což je vyšší forma vztahu než spolupráce, vedení města by podle náměstka Klsáka nedělalo nic jiného, než létalo po návštěvách.

Zástupci Jinanu stáli o spolupráci i s Kutnou Horou. "Rovnou ji do toho natlačili. Takové chování je na evropské poměry trochu nezvyklé. Jiná země, jiný mrav," sdělil Jiří Klsák. Slíbil, že Číňané dostanou zdvořilou odpověď, aby se neurazili.