Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Geolog pátrá, kam se v krasové oblasti na Chebsku ztrácí potok

  9:37aktualizováno  9:37
Zapadlý koutek Chebska mezi vesničkami Vysoká a Háj dlouhá léta ukrýval tajemství. Nejzápadnější českou krasovou oblast s potokem, který se ztrácí v podzemí, a několika jeskyněmi. Nikdo o ní nic nevěděl.

Mariánskolázeňský geolog Miroslav Marek se už patnáct let věnuje průzkumu Dyleňského krasu. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Oblast patřila až do roku 1989 do zakázaného hraničního pásma a kromě několika místních obyvatel a pohraničníků sem nikdo nesměl. A ani po sametové revoluci sem turisté nenašli cestu.

Až v roce 1999 regionální historik Zdeněk Buchtele. Při jedné z jeho cest ho doprovázel i jeho brněnský kmotr. A právě spolu objevili místo, kde místní potok mizí v podzemí, tedy krasový ponor. Zdeněk Buchtele mu dal název Kmotrovo propadání. V roce 2004 svůj objev zveřejnil v časopise Arnika, kde si ho všiml mariánskolázeňský geolog Miroslav Marek.

„Prošel jsem celou oblast a v mnoha lomech jsem objevil krasové pukliny a dutiny. Nebyly průlezné, byly malé,“ dodal. A tak se vrhl do podrobného zkoumání celé lokality. Nejdříve byl sám, později se k němu přidalo pár dalších nadšenců.

„Jedná se o území o rozloze zhruba dvou kilometrů čtverečních. Nejzajímavější je krasový ponor - Kmotrovo propadání. Je to otevřený ponor, potůček vtéká do jeskyně.“

Navíc Miroslav Marek a jeho kolegové speleologové objevili ještě tři jeskyně: Hájskou, Dyleňskou a Permoníků, které postupně čistí od nejrůznějších sedimentů. Kmotrovo propadání ale celou skupinu zaměstnává nejvíc.

„Už patnáct let se snažíme zjistit, kdy voda z ponoru znovu vyvěrá na povrch,“ vysvětlil Jaromír Bartoš z mariánskolázeňského muzea, které zkoumání Dyleňského krasu zaštítilo a v těchto dnech vydalo i sborník, který výsledky bádání představuje.

„Do potoka nad ponorem jsme nalili třeba roztok soli a sledovali, ve kterých pramenech v okolí se sůl objeví. Zatím se nám to nepodařilo. Už jsme ale domluveni s doktorem Bruthansem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, což je náš přední krasový hydrogeolog, že nám v tom pomůže,“ osvětlil Marek další plány do budoucnosti.

Jeskyně Dyleňského krasu nejsou sice příliš velké, ale vstup do nich je možný jen s jeskyňářským vybavením a na vlastní nebezpečí.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Najdete na iDNES.cz