Fiály se na Národním domě dochovaly pouze z boku. Ty, které zdobily průčelí, vzaly za své při manévrech vojsk Varšavské smlouvy.

Fiály se na Národním domě dochovaly pouze z boku. Ty, které zdobily průčelí, vzaly za své při manévrech vojsk Varšavské smlouvy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Národní dům v Karlových Varech už nebude tak krásný, zlobí se patrioti

  • 8
Karlovarští patrioti kritizují rekonstrukci Národního domu. Vadí jim, že po opravě nebudou mít některé části slavného hotelu podobu z roku 1901, kterou mu dali věhlasní architekti Fellner a Helmer, ale tu, kterou dostal vinou necitlivých zásahů v době komunistického režimu.

Kritici poukazují hlavně na chybějící novogotické věžičky - fiály. Památkáři ale s nynější rekonstrukcí v její podobě souhlasili a investor ozdobné prvky nedoplní. Osm fiál, umístěných na průčelním štítu, vzalo za své při manévrech vojsk Varšavské smlouvy. Fiály v bočních ulicích se přitom dochovaly dodnes, a to včetně kotevního systému, a po zrestaurování opět zdobí secesní hotel z roku 1901.

Ozdoby nechali odstranit vojáci

"V roce 1968 si soudruzi důstojníci vymysleli, že bude před hotelem Národní dům jakási vojenská přehlídka. Před vchod z hlavní třídy nechali natáhnout červený koberec. Ale dostali strach, aby jim nějaká fiála nespadla na hlavu, proto je nechali zlikvidovat všechny," řekl Otto Němec, prezident společnosti karlovarských patriotů Fellner a Helmer.

O odstranění fiál kvůli akci Sovětského svazu ví i Dominika Kožešníková z památkového oddělení na karlovarském magistrátu.

"V archivních novinách jsem si přečetla, že Národní dům navštívil v roce 1968 přední představitel Sovětského svazu. Staticky narušené fiály musely dolů, aby nespadly na sovětského politika a průvod při vojenské přehlídce," uvedla.

Památkáři z magistrátu sdělili, že chtěli tři metry vysoké fiály vrátit na původní místo. Ale s fiálami byl před časem sundaný i štít s kotvami, a ten nový je podle nich o polovinu tenčí, než byl původní.

Karlovarští památkáři na obnově fiál netrvali

Památkáři vysvětlují, že pro osazení fiál a jejich ukotvení by bylo třeba vybudovat podpůrné konstrukce, ty opatřit neestetickými táhly. Na základě tohoto argumentu pak památkáři souhlasili s rekonstrukcí bez zmíněných ozdob.

Na to se odvolávají patrioty kritizovaní stavbaři, kteří už nechtějí projekt měnit. "Sloupkové fiály jsme řešili s památkáři a postupujeme podle jejich doporučení. Sami nemáme ambice o těchto otázkách rozhodovat," sdělil Michal Prunar, šéf firmy Eltodo - Národní dům, která do rekonstrukce památky investuje stamiliony korun.

Investor zvolil jednodušší cestu, mrzí držitele Ceny města

Na Národní dům se z oken svého bytu denně už 69 let dívá místní patriot Jiří Böhm. Letos dostal Cenu města Karlovy Vary za celoživotní úsilí o propagaci města, jeho staveb a architektury.

"Nevzpomínám si, že by byl původní štít do hloubky silnější. Je jednodušší nevrátit fiály na místo, protože to nevyžaduje žádné úsilí ani peníze. Pánové z Eltoda mně ale potvrdili, že peníze nejsou to hlavní. Hlavní je chtít," myslí si patriot. Informace od památkářů považuje za mylné.

S Vladimírem Dleskem, který je znalec stavební historie, Jiří Böhm zhruba před dvěma lety navštívil památkáře na magistrátu kvůli rekonstrukci Národního domu. Oba muži vzpomínají, že reakce nebyly vůbec konstruktivní, ale spíše ve smyslu: co se do toho, pánové, pletete?

Otto Němcovi i dalším lidem vadí, že firma Eltodo při rekonstrukci Národního domu nechystá podle původní podoby obnovit i další prvek - glazovanou keramickou krytinu na hlavní věži na rohu Zeyerovy ulice.

V padesátých letech se věž zřítila do ulice

Při požáru střechy hotelu, která vzplála v noci ze 3. na 4. března roku 1955, se hořící věž zřítila do ulice. "Od té doby na věži původní zelená glazovaná taška chybí," upozornil Otto Němec.

Dominika Kožešníkova oponuje, že to nemusí být pravda, protože zelená taška je pouze na kolorovaných pohlednicích, které nemohou sloužit jako berná mince barevnosti. Podle jiných kolorovaných pohlednic byla krytina červená. Dnes je na věži titanzinek, používaný už dříve v různých fázích oprav.

"Nemám strach, že by se při rekonstrukci něco dělalo špatně. Nedávná památková inspekce konstatovala, že se pracuje podle předpisů," reagovala minulý týden Dominika Kožešníková.