Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pegida sehrála zavírání českých hranic, přidal se i poslanec Černoch

  17:06aktualizováno  17:53
Stovky policistů, desítky sanitních hasičských vozů a hlavně stovky demonstrantů. Německé městečko Schirnding nedaleko Chebu ochromily hned dvě demonstrace. Tu první svolali příznivci hnutí Pegida, účastníci druhé protestovali proti uzavření hranic.

„Čtvrt století jsme se snažili o to, aby hranice nebyla žádnou překážkou v soužití. Jsme si vědomi, že uprchlická vlna je pro Evropu velký problém, ale uzavřením hranic se nevyřeší. To není dobrá cesta,“ konstatoval Jörg Nürnberger, jeden ze svolavatelů druhé akce.

Fotogalerie

Na schirndingském náměstí se sešlo několik stovek příznivců otevřené hranice. A to měli organizátoři na svolání protestní akce jenom pár dní. „Mobilizovali jsme naše příznivce od Hofu až po Weiden. Máme tady široké spektrum lidí. Od politiků přes zástupce odborů až po bojovníky proti rasismu a xenofobii,“ konstatoval Nürnberger.

Síly obou táborů byly nakonec zhruba vyrovnané. Přímou konfrontaci přívrženců Pegidy a odpůrců uzavírání hranic však hlídkující policisté nepřipustili. „Ani nepředpokládám, že by k nějakým střetům mohlo dojít,“ řekl před akcí Jan Trnka, člen republikové rady Strany zelených. „Spíš se obávám toho, až Pegida získá politický vliv,“ doplnil.

Černoch: Pegida, to nejsou žádní fanatici či rasisti

Jedním z hostů demonstrace Pegidy byl i Marek Černoch, poslanec za Úsvit. „Je to spojení realisticky smýšlejících a rozumných lidí na obou stranách hranice,“ zhodnotil akci. Pegida podle jeho slov zcela oprávněně požaduje kontrolu, v případě nutnosti i uzavření hranic.

Uprchlická krize

„To, že se nás v České republice problém vlny migrantů zatím netýká, neznamená, že nemůže být situace za týden, dva úplně jiná. Ti lidé, kteří demonstrují tady či v Drážďanech nejsou žádní fanatici a rasisti. Jsou to obyčejní lidé,“ řekl na adresu protestujících Černoch.

Příznivci hnutí Pegida měli v plánu symbolicky uzavřít hraniční přechod Pomezí - Schirnding. Přímo na hlavní silnici se ale nedostali. Policisté je k hranici pustili po obtížně přístupné turistické cestě vedoucí paralelně s ní.

„Nesmíme připustit uzavření hranic ani v symbolické rovině. To by mohl být začátek konce celé Evropské unie,“ shrnul význam protestní akce za otevřenou hranici Jan Trnka ze Strany zelených.

Na akci za otevřené hranic vystoupil i bývalý český ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Češi a Němci tu spolubojují za demokracii a pomalu vzniká to, co různí politici u nás popírali. Pomalu vzniká evropský lid, kde není tak zajímavé, kdo je Čech a kdo Němec, ale jaká máme stanoviska,“ uvedl Schwarzenberg podle ČTK ve svém projevu.

U jedné z fotografií a u videa byl nevhodný popisek, který chybně účastníky akce označoval za neonacisty. Za chybu se omlouváme.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz