Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajské firmy čekají personální změny, jako první jsou na řadě silničáři

  9:04aktualizováno  9:04
Do personální obměny v krajských firmách se pustilo nové vedení Karlovarského kraje. Jako první přišla na řadu akciová společnost Údržba silnic Karlovarského kraje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Už žádné jmenování do funkcí krajskými radními, nýbrž klasické výběrové řízení. Tak si představuje nové vedení regionu volbu představenstva Údržby silnic Karlovarského kraje. Doposud se v něm objevovali politici blízcí vládnoucím koalicím, teď je mají nahradit odborníci. Kraj vyhlásil výběrové řízení 25. listopadu, podání přihlášek skončilo ve čtvrtek.

Manažerské odměny silničářů za rok 2015

  • Jaroslav Fiala (ČSSD) 212 400 korun
  • Michal Riško (ČSSD) 208 800 korun
  • Ivan Šmat (KSČM) 30 600 korun – jeho odměna byla nižší, protože jej po loňských změnách v koalici vystřídal bývalý poslanec, zastupitel, exstarosta Ostrova a nyní krajský radní Jan Bureš (ODS). Ten si vysloužil odměnu ve výši 154 994 korun.

„Vedení kraje chce tímto krokem umožnit stávajícím členům představenstva i budoucím zájemcům o tyto pozice, aby prokázali vysokou odbornou kvalitu potřebnou k řízení údržby silnic,“ uvedla hejtmanka Jana Vildumetzová. Stávající představenstvo podle ní rada ještě neodvolala.

U nových členů hejtmanka očekává především odbornost, manažerské schopnosti a jasnou a konkrétní koncepci směřování společnosti v příštím období. Kdy přesně výběrové řízení skončí, zatím není zcela jasné.

„Termín se bude odvíjet od toho, až se uzavřou přihlášky a uskuteční se setkání s uchazeči,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Za bývalého krajského vedení působili v představenstvu silničářů tři politici, a to sociální demokrat a bývalý poslanec Jaroslav Fiala, sociálnědemokratický náměstek primátora Michal Riško a občanský demokrat Jan Bureš. ODS zůstala koaliční stranou i po podzimních volbách a Jan Bureš se stal radním pro oblast zdravotnictví.

Silničáři nemají ředitele a jedná za ně představenstvo

„Jak mi ukládá zákon, do tří dnů po ustavujícím zastupitelstvu jsem požádal o svolání mimořádného představenstva. Uskutečnilo se minulý týden a oznámil jsem na něm rezignaci k poslednímu lednu,“ řekl Jan Bureš.

Od 22. listopadu vykonává funkci ve společnosti bezplatně a termín rezignace volil s ohledem na to, aby firmu nezbrzdil. Silničáři totiž nemají ředitele a jedná za ně představenstvo. Podpis musejí vždy připojit dva lidé, přičemž Michala Riška zaměstnává ještě zmiňovaná funkce primátorova náměstka pro majetek.

Krajští silničáři podle výroční zprávy v loňském roce vytvořili zisk 3,286 milionu korun. V předchozím roce to bylo zhruba o 1,2 milionu méně. Tradičně tak členům představenstva náležely příjemné odměny, a to na základě manažerské smlouvy. Za loňský rok to bylo přes 600 tisíc korun. Pokud je krajská rada odvolá, ani za ten letošní o ně nepřijdou.

Členem výběrové komise přitom bude i Jan Bureš, který se s hejtmankou shodl na tom, že na prvním místě musí být odbornost.

„Podle mě by to měli být lidé, kteří mají buďto zkušenost se stavařinou, dopravou, nebo také ekonomikou, případně oborem technického směru. Bylo by dobré, kdyby v orgánech obchodních společností už někdy působili, aby věděli, jak fungují,“ řekl radní.

Nová krajská vláda zároveň plánuje změny každoročního auditu u své silničářské firmy. Výběr auditora zatím odložila. „V této chvíli se oslovovaly pouze dva subjekty, které se na střídačku obměňovaly. My chceme otevřené výběrové řízení, aby se mohl přihlásit každý,“ uvedl náměstek hejtmanky pro dopravu Martin Hurajčík.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Karlovarská KSČ šokovala výměnou vedení, po 21. srpnu zůstal pocit zrady

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Karlovarská okresní konference KSČ v březnu 1968 ukázala, že lidé chtějí změnu. Její výsledky pak šokovaly komunistické...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz