Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidi z vedení měst vynesla koaliční vyjednávání do křesel na kraji

  8:59aktualizováno  8:59
Aš, Cheb, Mariánské Lázně a Sokolov jsou města, kde budou při nadcházejících jednáních zastupitelstev debatovat o budoucí podobě vedení radnic. Jejich čelní představitele totiž krajské volby, respektive koaliční jednání po nich, vynesly na uvolněné posty na kraji.

Do krajské vlády by se měl dostat i současný velitel sokolovské městské policie Petr Kubis (ANO). | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Nechal bych to zatím otevřené,“ reagoval na dotaz k chystaným změnám místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS). V nové krajské vládě by se měl zabývat životním prostředím.

„Není ale stoprocentní, že tam skutečně budu. Nevím, co se může stát, takže to zatím na městě neřešíme,“ řekl Jakobec.

Pokud by se skutečně stal uvolněným členem krajské vlády, složil by funkci na sokolovské radnici v lednu příštího roku po schválení rozpočtu.

Starosta Aše Dalibor Blažek (HNHRM) působil na kraji poslední dva roky jako neuvolněný člen rady. „V nové vládě bych pokračoval ve stejné práci,“ řekl muž, který doposud spravuje krajský majetek.

Možnosti dalšího fungování na ašské radnici vidí dvě. Buď bude zastávat dvě uvolněné funkce, nebo by dál působil jako neuvolněný starosta města.

Místostarostové opustí funkce

„Je to jedno z možných řešení. Neříkám ale, že to tak bude,“ naznačil ašský starosta. Jasno bude po 21. prosinci, kdy se v Aši uskuteční jednání zastupitelstva.

Místostarostové Chebu a Mariánských Lázní - Daniela Seifertová a Martin Hurajčík (oba ANO) - mají podle regulí hnutí jasno. V případě, že se stanou uvolněnými členy krajské rady, opustí funkce na radnicích.

„Hnutí ANO totiž deklarovalo, že se nebudou funkce kumulovat,“ zdůvodnila Daniela Seifertová.

„V Mariánských Lázních jsme už tuto otázku řešili. Do zasedání zastupitelstva o tom ale mluvit nebudu,“ konstatoval Martin Hurajčík, který by měl mít v nové krajské radě na starosti dopravu a silniční hospodářství.

Cheb bude shánět místostarostu, Sokolov velitele strážníků

Chebská místostarostka, které vyjednávání o krajské vládě přiřklo rezort kultury a památkové péče, byla sdílnější.

„Počítám s tím, že post na radnici opustím. Nedá se na plný úvazek sedět na dvou židlích. Doufám, že můj nástupce si s funkcí místostarosty poradí,“ uvedla.

Novým místostarostou Chebu by se podle návrhu měl stát dosavadní ředitel Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy Cheb Zdeněk Hrkal (ANO). Po zvolení do krajského zastupitelstva se totiž dostal do střetu zájmů. Buď by se tedy musel vzdát mandátu, nebo vedení školy.

„Mandát krajského zastupitele si ale ponechá. Pokud bude 24. listopadu na jednání zastupitelstva zvolen, stane se novým chebským místostarostou,“ doplnila Seifertová.

V Sokolově budou ale řešit ještě jeden problém. Do krajské vlády by se měl dostat i současný velitel místní městské policie Petr Kubis (ANO), s nímž se počítá pro rezorty sociálních věcí a bezpečnosti.

„Celá věc je hodně čerstvá,“ komentoval vzniklou situaci sokolovský starosta Jan Picka (ČSSD). Sám se po komunálních volbách dostal do podobné situace. Předtím, než se stal starostou, pracoval jako ředitel Městského domu kultury Sokolov.

„Pokud půjdeme v otázce velení městské policie cestou výběrového řízení, pak na dočasného velitele, tedy po dobu trvání mandátu Petra Kubise na kraji,“ konstatoval Picka.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

O amatéry se staráme jako o špičkové běžce, říká šéf Valdštejnovy desítky

Michal Ouřada, organizátor běžecké akce Valdštejnova desítka.

Město Cheb čeká velký sportovní svátek. Závod, který pořádá skupina nadšenců v čele s osmadvacetiletým Michalem...

Najdete na iDNES.cz