Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V obcích přibyly tisíce aut, tvrdí starostové, kterým vadí placení na R6

  18:04aktualizováno  18:04
Dálnice mezi Chebem a Karlovými Vary vede odnikud nikam, tak proč za ni platit? Důrazné tažení za zrušení dálničního poplatku na rychlostní silnici R6 zahájili starostové deseti obcí a měst, které u čtyřproudovky leží.

Starostové obcí bojují peticí za snížení poplatků na rychlostní silnici R6 | foto: Profimedia.cz

Starostové odstartovali petici a do konce září chtějí nasbírat nejméně deset tisíc podpisů. Protestní akcí by rádi přesvědčili ministerstvo dopravy, aby od příštího roku zrušilo povinnost platit za 37 kilometrů R6, která nenavazuje na českou ani německou dálniční síť.

Starosty a jejich voliče zlobí, že tisíce řidičů, aby ušetřili, objíždí placený úsek po okreskách a ulicemi přilehlých obcí a měst. "Pozorujeme tří až pětinásobný nárůst dopravy. To je enormní zátěž. U silnice například stojí školní tělocvična a nebezpečí pro děti je velmi vážné," řekl starosta Lokte Zdeněk Bednář.

Za dálnici v kraji platí řidiči osobních aut od dubna. Že se ji snaží objíždět, si všiml i obyvatel Lokte Miloš Rybař. "Všichni teď jezdí do Varů přes nás. Je to pěkně hloupě vyřešené," ulevil si. Na loketském náměstí vídá německé turisty, kteří v mapě hledají cestu, jak by se čtyřproudovce vyhnuli.

Která města a obce se hlásí k protestu

Libavské Údolí (610 obyvatel)
Šabina (319)
Sokolov (24 700)
Staré Sedlo (820)
Loket (3 100)
Nové Sedlo (2 700)
Jenišov (850)
Hory (230)
Karlovy Vary (50 000)
Chodov (15 000)

V sousedním Novém Sedle začala praskat omítka některých domů u vytížené cesty. "Silnice je v žalostném stavu a neunese zátěž, když ji jako objízdnou trasu využívají i nákladní auta. Řidiči tu jezdí rychle. Zpoplatnění R6 je jen taháním peněz z kapes daňových poplatníků," zlobí se novosedelský starosta Martin Loukota.

Nárůst počtu aut v obcích je obrovský

Do protestu se zapojilo deset měst a vesnic s více než 80 tisíci obyvateli. Jako poslední se připojily Karlovy Vary. "Velmi se zvýšila hustota dopravy v jindy klidných městských částech Počerny, Stará Role a Dvory. Obtěžuje to obyvatele hlukem a chodcům hrozí větší nebezpečí," uvedl primátor Petr Kulhánek.

Třeba vedení obce Hory spočítalo, že jen ve dne narostl počet projíždějících aut z 300 na 1 500. Polovinu z nich tvoří nákladní auta.

Petici je možné podepsat na radnicích. Starostové ji ale chtějí distribuovat i přímo mezi lidi - hlavně na větších sídlištích a v ulicích, která hustou dopravou trpí. Do domácností s podpisovými archy přijdou třeba v Lokti hasiči, v Novém Sedle sportovci.

Dálniční známky musí zlevnit

Starostové dávají vinu hlavně krajskému úřadu, který neměl žádné námitky, když se mohl k vyhlášce o zavedení poplatku na dálnici vyjádřit.

Krajská vláda nedávno přišla s plánem, že do Poslanecké sněmovny pošle novelu silničního zákona. Nechce dálniční známky úplně odbourat, ale zlevnit. Aby roční kupon mohl stát v některých oblastech třeba jen 200 korun.

Tento návrh ale organizátoři petice považují za polovičaté řešení. "Je to kočkopes. Kdyby se kraj včas vůči ministerstvu dopravy ozval, mohlo to dopadnout jinak. Teď bude návrat k jízdě po R6 zdarma velmi těžký," prohlásil senátor za Karlovarsko Jan Horník. Petici včera podepsal jako první. Případ umně využívá v předvolebním boji, kandiduje za TOP 09 a Starosty do krajského zastupitelstva.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Najdete na iDNES.cz