Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za lípu v Bečově se postavily stovky lidí. Peticí bojují proti kácení

  12:08aktualizováno  12:08
V Bečově nad Teplou pokračuje boj lidí o lípu mezi zámkem a radnicí. Petiční výbor jen za týden sebral 580 podpisů lidí, kteří s plánovaným kácením zdravého stromu nesouhlasí. Asi 350 z nich jsou místní, zbytek tvoří turisté.

Lidé bojují s radnicí o bečovskou lípu. Nechtějí, aby šel strom k zemi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Ve středu výbor nesl petiční archy starostce Olze Halákové a hodinu a půl s ní diskutoval.

Lípu vysazenou v roce 1968 k 50. výročí vzniku republiky chce radnice porazit v rámci stavebních úprav centra (více čtěte zde).

K akci existuje stavební povolení a město už vybralo firmu, která vydláždění provede. Protestující věří, že se jim podaří plán zabrzdit. Nedoufali, že petici podepíše tolik lidí.

"Ať starostka vidí, jaký odpor projekt vyvolal. Žádáme, aby ho zcela zastavila. Na schůzce se vykrucovala. Prý je kvůli stromu terčem vulgárních útoků na internetu, ale to není naše vina," řekla členka petičního výboru Alevtina Kieselbachová.

Starostka se poradí s kolegy

Starostka Bečova Olga Haláková petici převzala. V reakci na protesty svolala na čtvrtek pracovní schůzi zastupitelů a členů výboru městské památkové zóny.

"Celé je to bouře ve sklenici vody. Nebyla uzavřena smlouva s dodavatelem. Neexistuje žádný právní vztah, který by nás posouval do realizace úprav náměstí," řekla.

Jestli projekt bude pod tlakem veřejnosti pokračovat, podle ní rozhodne zastupitelstvo na veřejném zasedání. Petici označila Olga Haláková za nešťastnou, protože se kvůli ní stala terčem vulgárních urážek. Tvrdí, že boj, který petiční výbor zahájil, běží díky neinformovanosti občanů.

"Opravdu se tu střetla laická veřejnost se stanovisky odborníků, kteří s projektem souhlasili. Neexistuje v republice město, které by revitalizaci náměstí zastavilo. A už vůbec ne historické město. Bečov se do této situace dostal. Uvidíme, jak dopadnou jednání se zastupiteli," uvedla starostka.

Lidé žádají veřejnou diskuzi

S petičním výborem se neshodne na tom, jestli veřejnost měla možnost při přípravě do celého plánu mluvit. "Vždyť územní plán byl projednáván veřejně a k revitalizaci jsme pořádali v roce 2009 konferenci," argumentuje Haláková.

Protestující ale nepřesvědčila. "Takto významný zásah do historického centra města měl projít veřejnou diskuzí, nikoliv se odbýt jedním zasedáním zastupitelstva, kterého se z mnoha důvodů běžní občané nemůžou účastnit," napsalo sdružení SOS pro lípu do prohlášení. Pokusí se navrhnout, aby lípa byla prohlášena za památný strom.

Sdružení našlo podporu i u některých odborníků. Ozvala se například Barbora Matáková ze zahradnické fakulty na Mendelově univerzitě v Brně.

"Jestli chce radnice něco měnit, tak jediná změna, která tu má smysl, je vysadit ještě jeden strom. Problém je, že projekty, které by měl zpracovávat krajinářský architekt, dnes řeší stavební architekti," zastala se Matáková protestujících.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Najdete na iDNES.cz