Jiří Sedláček s lahví vánočního ležáku Krušnohor, který v kraslickém pivovaru...

Jiří Sedláček s lahví vánočního ležáku Krušnohor, který v kraslickém pivovaru uvařili. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Skořice, badyán, hřebíček. Pivovary i letos uvařily vánoční speciály

  • 0
Ke svátečnímu období už řadu let patří i v západních Čechách speciální vánoční piva. Sládci místních pivovarů se každoročně snaží vymyslet ten nejlepší recept, jak pivařům sychravé prosincové počasí co nejvíce zpříjemnit. Tradičně nejširší nabídku speciálů mají ve Velkorybnickém Hastrmanovi.

Na čepu je tu mají už od začátku adventu. Místní sládek Luboš Vorel si připravil hned čtyři druhy. „Máme Sváteční ležák. Ten se hodí k vánoční atmosféře, protože jsme do něj použili med, skořici a hřebíček. K ochutnání je také žitná patnáctka typu India pale ale,“ prozrazuje Luboš Vorel.

Na svátky navařil i místní raritu, tzv. Puškvorcový speciál, který opravdu obsahuje známou léčivou bylinu. Poslední a nejsilnější z nabídky je sedmnáctistupňový Sedící býk, pojmenovaný podle významného náčelníka indiánského kmene Siouxů, který dokázal spojit několik dalších kmenů do slavné bitvy u Little Bighornu v roce 1876.

„Všechny druhy jdou velmi dobře na odbyt. Vydrží nám vždycky sotva do svátků. Lidé rádi vánoční piva ochutnávají. Na odbyt jdou všechna zhruba stejně. Možná lehkým favoritem je to nejsilnější, tedy Sedící býk,“ říká Luboš Vorel.

Vídeňskou třináctku navařili v pivovaru Kynšperský zajíc. „Vyznačuje se jantarovou barvou a charakteristickou chutí po vídeňském sladu. Vánoční speciály každopádně velmi dobře fungují. Je o ně velký zájem. K dispozici jsou i lahve ve speciálním balení,“ sděluje ředitel pivovaru Radek Vomočil.

Na svrchně kvašené pivo vsadili v sokolovském Permonu. Je jím třináctistupňový Xmas Ale. Sváteční speciál nemůže chybět ani v nejnovějším pivovaru v regionu, který vznikl vloni v Kraslicích.

„Vánoční pivo jsme uvařili poprvé. Jedná se o polotmavý ležák, třináctku. Použili jsme klasické sváteční chutě, o které se starají skořice, badyán a hřebíček,“ konstatuje Vlastimil Kopecký z pivovaru Krušnohor.

V zimě je spíše na zahřátí, proto mívá vyšší obsah alkoholu

„K zimnímu období se v každém případě hodí piva s vyšším obsahem alkoholu, která jsou spíše na zahřátí než na zahnání žízně. Navíc jsou vhodná pro vychutnání příjemných svátečních chvil,“ říká Petr Míč z plzeňského Pivovarského dvora Purkmistr.

Tady je mezi svátky k ochutnání čtrnáctistupňový vídeňský speciál, který se vyznačuje plnou sladovou chutí, světlá vánoční sedmnáctka a tmavý patnáctistupňový bock. Ten je uvařen ze šesti různých sladů, má karamelový nádech a hořkou dochuť.

Na Karlovarsku jsou k dostání i speciály z velkých západočeských pivovarů. Od Chodovaru je možné ochutnat černý ležák, charakteristický temně hnědou až černou barvou, uvařený podle starých receptur. Jeho chuť připomíná čokoládu, kávu a karamel, v závěru je pak doprovázena jemnou hořkostí praženého sladu.

Druhým svátečním příspěvkem výrobce z Chodové Plané je zimní speciál, který je připravený originálním způsobem chmelení zeleným hlávkovým chmelem z letošní sklizně.

Jednička tuzemského pivovarského trhu Plzeňský Prazdroj si na prosinec v rámci svého projektu Volba sládků připravila Master Stout.

Je to plné tmavé pivo s přídavkem praženého ječmene a čokoládového sladu s výrazným aroma a hustou tmavou pěnou typickou pro stout. Vyznačuje se charakteristickou chutí po kávě i čokoládě se suchým dozníváním.