Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Páchnoucí nádrž u Chodova už měla být minulostí. V projektu byla chyba

  19:43aktualizováno  19:43
Stará nádrž s těžkými dehtovými kaly, která minulý týden zamořila fenolovým zápachem šestnáctitisícový Chodov na Sokolovsku, už mohla být zlikvidována. Stát v letech 2005 až 2010 vydal na odstranění nebezpečných látek z odkaliště 110 milionů korun. Úspěšnou likvidaci však oddálila chyba v projektu.

Vítěz soutěže na odtěžení zbývajících kalů by mohl odpad beze zbytku zplyňovat v generátoru paroplynové elektrárny ve Vřesové (na snímku). Tak zní nabídka Sokolovské uhelné, které elektrárna patří. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Práce na zakázku pro ministerstvo financí prováděla nejdříve Sokolovská uhelná a pak její dceřinná firma SUAS Sanační.

Jenže v roce 2010 se zjistilo, že už na začátku projektu se stala chyba při výpočtech. Projektant zřejmě naměřil méně dehtových kalů, než kolik jich tam ve skutečnosti plavalo. Peníze došly dřív, než se skládku kalů podařilo zlikvidovat.

"Proto zůstalo určité množství kalů ve Staré Chodovské nezpracováno," řekl člen představenstva Sokolovské uhelné a jednatel firmy SUAS sanační Zdeněk Bučko. Tuto verzi potvrdilo ve středu i ministerstvo financí. Na otázku, kdo za chybu může, ale neodpovědělo.

Bučko si myslí, že k sanaci nádrži neexistovala dostatečná dokumentace. "Ten, který měl na starosti měření hloubky, narazil na spodní vrstvu nánosu. Ne na betonové dno."

Ekologická zátěž

Proč se zápach z odkaliště šířil?
Horní vrstva kalů se vlivem slunce a horkého počasí zahřívá až na teplotu 70 stupňů Celsia a z hladiny se odpařuje do ovzduší. Silně zapáchající páry jsou pak unášeny větrem do okolí. V nočních hodinách dochází k ochlazení atmosféry a tím i k poklesu těžkých par do nižších vrstev.

Vlastnosti dehtu
Olej vydestilovaný z hnědouhelného dehtu je složen hlavně z alifatických, naftenických a aromatických uhlovodíků, fenolů. Látka je klasifikována jako karcinogenní kategorie 1A, hořlavá, toxická, ve vodě nerozpustná. Přítomné fenoly můžou vyvolat při vyšší koncentraci dráždění oči a sliznic.

Závěr
Dehtové výpary jsou nebezpečné zejména svými karcinogenními účinky. Dlouhodobé škodlivé koncentrace byly naměřeny pouze v těsné blízkosti nádrže. Nádrž představuje dlouhodobou významnou ekologickou zátěž pro životní prostředí a blízké okolí. Je nutné zamezit dalšímu navážení dehtových kalů do prostoru nádrže.

(zdroj: Hasičský záchranný sbor)

Další místa s ekologickou zátěží v kraji:
V kraji existuje, je popsáno a zmapováno 269 kontaminovaných míst. Například areál bývalého podniku KOVO ve Velké Hleďsebi, výsypka lomu Hájek, ZČE a. s. Karlovy Vary Tuhnice, dolní nádraží Karlovy Vary. Vyplývá to ze studie starých ekologických zátěží.

(zdroj: krajský úřad Karlovarského kraje)

Podle Bučka bude stát zbývající část prací ještě okolo 40 milionů korun. Projekt na dokončení sanace byl loni schválen a rok leží na ministerstvu financí.

"Byl jsem tam minulý týden a sdělili mi, že není zařazen mezi priority," tlumočil jednatel SUAS sanační.

Proto se vedení Sokolovské uhelné, města Chodov a České inspekce životního prostředí dohodlo, že vyvinou společně na resort financí větší tlak.

"Jinak nám problém hrozí při každém teplejším počasí. Budu apelovat na ministra, aby do začátku příštího roku zařídil likvidaci ekologické zátěže," řekl starosta Chodova Josef Hora.

Likvidace zabere půl roku

Starosta Hora má informace, že pokud stát uvolní peníze, potrvá pět až šest měsíců, než se podaří kaly odtěžit. Vítěz soutěže by mohl odpad beze zbytku zplyňovat v generátoru paroplynové elektrárny ve Vřesové. Tak zní nabídka Sokolovské uhelné, které elektrárna patří.

Ministerstvo financí oznámilo, že jedná s ministerstvem životního prostředí o seznamu míst s ekologickou zátěží, u kterých vyhlásí do konce roku 2013 a v průběhu roku 2014 výběrová řízení na dokončení sanací.

Týden trvající zápach šířící se z odkaliště Josef Hora přirovnal k tomu, co lidé v okolí kombinátu ve Vřesové dýchali za minulého režimu. Volaly mu desítky oprávněně rozzlobených občanů. "Byl to návrat do 80. let."

Pamětníci vědí, jak zdejší zdevastované životní prostředí vypadalo. A už si odvykli díky miliardovým investicím Sokolovské uhelné do moderních technologií v teplárně a elektrárně ve Vřesové.

Koncentrace látek ve městě byly nízké

Vítr hnal silný zápach na Chodov a Starou Chodovskou, ale koncentrace fenolových látek v ovzduší byly velmi nízké. Zjistila to pojízdná laboratoř hasičů z Plzeňského kraje. Na sedmi místech ve městě naměřila od 0 do 2,1 ppm (miliontina z celku). Nejvíce - 2,1 ppm - právě ve Staré Chodovské.

"Jsou to koncentrace, které z dlouhodobého hlediska v ovzduší nemají být. V intervalu několika dnů, kdy havárie trvala, ale nehrozí poškození zdraví. Jde o velmi silně páchnoucí látky, z nichž mohou vzniknout bolesti hlavy hlavně u citlivějších pacientů," okomentovala výsledky měření šéfka krajské hygienické stanice Jitka Landová.

Hasiči zasahující přímo u nádrže byli vystaveni mnohem větší zátěži. Koncentrace látek dosáhly až 410 jednotek ppm. Šlo o alifatické a aromatické uhlovodíky. Významnou část tvořil naftalen a akryl naftaleny.

Podle závěrečné zprávy týmu z pojízdné laboratoře jsou dehtové výpary nebezpečné zejména karcinogenními účinky.

"Dlouhodobé škodlivé koncentrace byly naměřeny pouze v těsné blízkosti nádrže. V Chodově a ve Staré Chodovské byly naměřeny maximální koncentrace v jednotkách ppm. Za vhodných povětrnostních podmínek můžou tyto koncentrace dosahovat vyšších hodnot," napsal Henryk Sikora, který zprávu zpracoval.

Náměstek Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Oldřich Volf netají, že jde o škodliviny. Záleží ale na koncentraci a na citlivosti člověka.

"Měření zjistilo 30 až 35 látek, z nichž některé jsou obzvláště závadné. Problém je v tom, že na některé neexistují zpracované tabulky povolených koncentrací a není se tedy čeho chytit," zmínil Volf.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Najdete na iDNES.cz