Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunistický náměstek Sloup začíná ustupovat v plánu na rušení škol

  12:49aktualizováno  12:49
Zdá se, že náměstek karlovarského hejtmana Václav Sloup začíná couvat ze svého plánu, v němž počítal s rušením hned pěti středních škol v kraji. Už začátkem července po vlně kritiky oznámil, že ušetřeno zůstane Gymnázium v Aši. A zřejmě nechá žít také učiliště v Horním Slavkově.
Náměstek hejtmana na odpor narazí také v dalších třech městech, která se v jeho koncepci školství v negativním slova smyslu objevují. (ilustrační foto)

Náměstek hejtmana na odpor narazí také v dalších třech městech, která se v jeho koncepci školství v negativním slova smyslu objevují. (ilustrační foto) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Podle informací MF DNES už se Sloup nechal neoficiálně slyšet, že zachová slavkovskou školu, kam chodí budoucí obráběči, zámečníci a kuchaři.

"Na některé věci má dnes jiný pohled než dříve," potvrdila starostka města Jana Vildumetzová, že náměstek hejtmana změnil názor.

Střední školy

navržené ke zrušení

  • Gymnázium a střední odborná škola Aš - zůstane zachováno pod podmínkou, že se zvýší úroveň školy 
  • Gymnázium a obchodní akademie Chodov 
  • Střední odborná škola a učiliště Nejdek 
  • Střední průmyslová škola Loket 
  • Odborné učiliště Horní Slavkov

Zdroj: krajská koncepce stabilizace školství

Sám Václav Sloup se v pondělí raději vyhnul přímé odpovědi. Nevyloučil ale, že slavkovské učiliště zmizí ze seznamu škol navržených k zániku.

"Ohroženo bude vždy, pokud se nezmění kvalifikovanost pedagogického sboru. Tomu chceme předejít a je to hlavně věc ředitele školy," uvedl Sloup.

Šéf školy Petr Čavojský odmítl věc komentovat. Učiliště navštěvuje početná skupina studentů ze sociálně slabých rodin. Podle starostky by museli dojíždět jinam, což by rodiče ještě více finančně zatížilo. "Nechceme, aby se škola rušila," dodala Vildumetzová.

Náměstek hejtmana na odpor narazí také v dalších třech městech, která se v jeho koncepci školství v negativním slova smyslu objevují. Kvůli budoucnosti průmyslovky v Lokti si domluvil schůzku na loketské radnici na začátek srpna.

"Jestli přijede s nápadem průmyslovku zrušit, tak nebudeme souhlasit. Pokud couvá v Aši a v Horním Slavkově, tak i my jsme zásadně proti," prohlásil radní v Lokti Petr Zahradníček. Místní politici se proti plánu kraje postavili. Stejně jako lidé, co podepisují petici.

Chodovské gymnázium je na černé listině už podruhé

Na jakoukoliv oficiální informaci z kraje stále čekají v Chodově a v Nejdku. Starosta Chodova Josef Hora poukázal na to, že původně měla být koncepce školství hotova už v březnu.

"Na posledním červnovém krajském zastupitelstvu byla diskuse na toto téma rychle ukončena. Už je konec července a já se nedomnívám, že náměstek Sloup postupuje tak, jak sliboval. Tedy že bude objíždět školy, města a o koncepci informovat a jednat," poznamenal Hora.

Sloup ale trvá na tom, že vše běží podle plánu. Sešel se před pár dny se zástupci ohrožených škol.

"Ale byla to jen informativní schůzka. Dozvěděl jsem se to, co jsem už věděl od novinářů," konstatoval ředitel Střední odborné školy a učiliště v Nejdku Josef Dvořáček.

Sloupa si poslechla i zástupkyně ředitelky Gymnázia a obchodní akademie v Chodově Eva Temňáková. Chce věřit, že škola nedopadne tak, jak si krajský politik předsevzal.

"Rušit malé školy rodinného typu je ten nejhorší možný krok. Nabízíme jako jediní na Sokolovsku ekonomické obory a žáci se u nás cítí bezpečně, není tu šikana ani drogy," shrnula výhody Temňáková.

Že chodovské gymnázium nemá zcela naplněné třídy, by se dalo připsat nejistotě. Už před třemi lety se ocitlo na černé listině krajské vlády. "Rodiče a žáky musíme stále přesvědčovat, že škola funguje dál a že o ně stojíme," zmínila překážku zástupkyně ředitelky.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz