Plán rychlostní silnice u Varů vyvolal vztek

  10:25aktualizováno  10:25
Návrh rychlostní silnice R6 směrem z Karlových Varů na Olšová Vrata a dále na Prahu vyvolal vlnu kritiky místních politiků i ekologů. Projekt se jim zdá zbytečně drahý.

Vizualizace R6 - Mimoúrovňové řešení v místě nynější odbočky na Olšová Vrata | foto: České dálnice.cz

Na silnici R6 mezi lázněmi a Olšovými Vraty, stejně jako na dalších 90 procent úseků směrem z lázní na Prahu, sice nejsou peníze a za Karlovými Vary se tedy ještě ani jednou nekoplo do země, přesto už budí stavba velké emoce. Jak u ochranářů, tak u karlovarských i krajských zastupitelů.

"Takzvaná diamantová křižovatka na R6 zabere neuvěřitelné množství území v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Silniční oblouk a dva kruhové objezdy zaberou 40 tisíc metrů čtverečních pozemků," uvedl ochranář Robert Friš.

Vizualizace R6Vizualizace R6

Vizualizace R6

V silničářské terminologii dvě kruhové křižovatky, tvaru diamantu, zajistí odbočení z R6 na Olšová Vrata a Hůrky.

Projekt silnice R6 prý počítá s ochranou koryta zdejšího Vratského potoka v celé jeho délce. I zde je ale problém. Přípojka, která spojí letiště se silnicí na Prahu, má vést přes nedávno upravený pozemek s rybníky a stromy.

Silnice má vést přes nedávno upravený biokoridor

Dva rybníky a tůň zde nechal postavit zemědělec Jiří Škarda jako ochranu pro žáby, které končily pod koly aut. Biokoridor u potoka navíc osázel ovocnými stromy, jeřabinami a vrbami.

Vše dokončil v roce 2007 za více než 8,5 milionu korun. Ministerstvo životního prostředí mu dalo pět milionů dotaci. Kraj jej ale půl roku po dokončení informoval, že také přes jeho pozemek má vést nová přípojka.

Vizualizace R6

Ptá se, proč mu tedy vše povolovali a jestli tedy dotaci nebude muset vracet. Peníze od ministerstva totiž dostal s řadou podmínek. Připojil se tedy k dalším protestujícím proti stavbě.

Zmocněncem všech lidí, kteří se stavbou nesouhlasí, je karlovarský zastupitel Jiří Kotek. "Odbočka z R6 k letišti je zástupná intrika pro vyhození 150 až 200 milionů," řekl.

"Předražení je zcela markantní. Stavět kvůli odbočce ke Golfu a do oblasti s několika sty obyvateli dva mega-kruhové objezdy a novou silnici, to je neobhajitelný přepych. Silnice tady již vede a plánovaná úhlopříčná zkratka přes revitalizovanou zónu biokoridoru, lidem přes odpočinkovou zónu za jejich domy, navíc přes chráněné území, je necitlivá a bezohledná," dodal Kotek.

Termín dokončení zůstává neznámý

Technická studie z roku 2006 ukazuje, že nová silnice do koridoru mezi rybníky a zastavěné území Olšových Vrat je možná.

"Vloni šlo na silnici z letiště do Olšových Vrat ze Státní fondu dopravní infrastruktury 15 milionů, letos půjde 41,5 milionu," uvedl uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic v Sokolově Zdeněk Pavlas. Jestli kraj sežene další peníze, dokončená by měla být v roce 2014.

Ředitelství silnic a dálnic nový osmikilometrový úsek mezi lázněmi a Olšovými Vraty původně plánovalo dostavět v roce 2013 a součástí stavby by mělo být 13 mostů, ekodukt a přeložky ostatních silnic v délce 6,9 kilometrů. Se stavbou, která bude více méně lemovat nynější silnici I/6, podle úředníků souhlasí Ministerstvo životního prostředí, je prý dokončený geotechnický průzkum a dokumentace pro stavební povolení.

Autor:


Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Rapidně přibývá nádorů slinivky. Je třeba víc peněz na výzkum, říká lékař

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji raketově stoupá počet pacientů s rakovinou slinivky břišní. Hned za ním je Karlovarský kraj. Lékaři...Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...

Opravář jezdil s autem dál, než měl dovoleno, převrátil ho na střechu

Řidič v Chebu narazil do sloupu veřejného osvětlení a převrátil auto na střechu.

Na pořádné problémy si zadělal automechanik z Karlovarska. Vozem, který měl opravit, jezdil tak dlouho, až ho naboural....

Vězně tam svazovali ocelovým lanem. Lágr u Jáchymova zkoumají vědci

Plzeňští archeologové zkoumali tábor Nikolaj na Jáchymovsku. Na snímku vedoucí...

Tábor Nikolaj u Jáchymova srovnaly buldozery v 60. letech se zemí, aby zahladily stopy po nelidském týrání lidí, které...

Další z rubriky

Stěhování technického srdce karlovarského Vřídla nabírá zpoždění

Důležitým argumentem při řešení otázky, zda Vřídelní kolonádu zbourat nebo...

Zhruba měsíční zpoždění bude mít druhá etapa opravy Vřídelní kolonády v Karlových Varech. Z budovy, která je v...

Opravář jezdil s autem dál, než měl dovoleno, převrátil ho na střechu

Řidič v Chebu narazil do sloupu veřejného osvětlení a převrátil auto na střechu.

Na pořádné problémy si zadělal automechanik z Karlovarska. Vozem, který měl opravit, jezdil tak dlouho, až ho naboural....

Z hořícího domu utíkalo jedenáct rodin, dočasně musejí bydlet jinde

Požár třípatrového bytového domu v Lomnici na Sokolovsku

Jedenáct rodin se ocitlo bez střechy nad hlavou po středečním požáru bytového domu v Lomnici na Sokolovsku. Oheň zničil...

Najdete na iDNES.cz