Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plán rychlostní silnice u Varů vyvolal vztek

  10:25aktualizováno  10:25
Návrh rychlostní silnice R6 směrem z Karlových Varů na Olšová Vrata a dále na Prahu vyvolal vlnu kritiky místních politiků i ekologů. Projekt se jim zdá zbytečně drahý.

Vizualizace R6 - Mimoúrovňové řešení v místě nynější odbočky na Olšová Vrata | foto: České dálnice.cz

Na silnici R6 mezi lázněmi a Olšovými Vraty, stejně jako na dalších 90 procent úseků směrem z lázní na Prahu, sice nejsou peníze a za Karlovými Vary se tedy ještě ani jednou nekoplo do země, přesto už budí stavba velké emoce. Jak u ochranářů, tak u karlovarských i krajských zastupitelů.

"Takzvaná diamantová křižovatka na R6 zabere neuvěřitelné množství území v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Silniční oblouk a dva kruhové objezdy zaberou 40 tisíc metrů čtverečních pozemků," uvedl ochranář Robert Friš.

Vizualizace R6Vizualizace R6

Vizualizace R6

V silničářské terminologii dvě kruhové křižovatky, tvaru diamantu, zajistí odbočení z R6 na Olšová Vrata a Hůrky.

Projekt silnice R6 prý počítá s ochranou koryta zdejšího Vratského potoka v celé jeho délce. I zde je ale problém. Přípojka, která spojí letiště se silnicí na Prahu, má vést přes nedávno upravený pozemek s rybníky a stromy.

Silnice má vést přes nedávno upravený biokoridor

Dva rybníky a tůň zde nechal postavit zemědělec Jiří Škarda jako ochranu pro žáby, které končily pod koly aut. Biokoridor u potoka navíc osázel ovocnými stromy, jeřabinami a vrbami.

Vše dokončil v roce 2007 za více než 8,5 milionu korun. Ministerstvo životního prostředí mu dalo pět milionů dotaci. Kraj jej ale půl roku po dokončení informoval, že také přes jeho pozemek má vést nová přípojka.

Vizualizace R6

Ptá se, proč mu tedy vše povolovali a jestli tedy dotaci nebude muset vracet. Peníze od ministerstva totiž dostal s řadou podmínek. Připojil se tedy k dalším protestujícím proti stavbě.

Zmocněncem všech lidí, kteří se stavbou nesouhlasí, je karlovarský zastupitel Jiří Kotek. "Odbočka z R6 k letišti je zástupná intrika pro vyhození 150 až 200 milionů," řekl.

"Předražení je zcela markantní. Stavět kvůli odbočce ke Golfu a do oblasti s několika sty obyvateli dva mega-kruhové objezdy a novou silnici, to je neobhajitelný přepych. Silnice tady již vede a plánovaná úhlopříčná zkratka přes revitalizovanou zónu biokoridoru, lidem přes odpočinkovou zónu za jejich domy, navíc přes chráněné území, je necitlivá a bezohledná," dodal Kotek.

Termín dokončení zůstává neznámý

Technická studie z roku 2006 ukazuje, že nová silnice do koridoru mezi rybníky a zastavěné území Olšových Vrat je možná.

"Vloni šlo na silnici z letiště do Olšových Vrat ze Státní fondu dopravní infrastruktury 15 milionů, letos půjde 41,5 milionu," uvedl uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic v Sokolově Zdeněk Pavlas. Jestli kraj sežene další peníze, dokončená by měla být v roce 2014.

Ředitelství silnic a dálnic nový osmikilometrový úsek mezi lázněmi a Olšovými Vraty původně plánovalo dostavět v roce 2013 a součástí stavby by mělo být 13 mostů, ekodukt a přeložky ostatních silnic v délce 6,9 kilometrů. Se stavbou, která bude více méně lemovat nynější silnici I/6, podle úředníků souhlasí Ministerstvo životního prostředí, je prý dokončený geotechnický průzkum a dokumentace pro stavební povolení.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Opilý řidič zapadl s autem. Zavolal na linku 158, aby mu pomohli

Policista zastavuje na pražské magistrále auto během bezpečnostní akce.

Nezvyklým způsobem se snažil vyřešit svízelnou situaci opilý muž, který zapadl se svým autem v zahrádkářské kolonii na...

ONLINE: Slavia na pokraji vyřazení, Kladno vede s Budějovicemi

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů od postupu do baráže o extraligu. Slavia doma totiž nezvládla třetí duel...

Další z rubriky

Karlovy Vary mají šanci koupit tržnici. Rozhodnout musejí zastupitelé

Budova historické Městské tržnice v Karlových Varech.

Koupit objekt Městské tržnice v centru Karlových Varů. Tak zní doporučení městských radních zastupitelům. Ti mají na...

Polygon BMW na Sokolovsku vláda zatím odložila, ministři chtějí místo vidět

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Nejdříve v druhé polovině dubna se vláda vrátí k projednávání záměru mnichovské automobilky BMW vybudovat na výsypce u...

VIDEO: Zámecká sezona se ponese v duchu diplomacie

Kurátorka Petra Jadlovská ukazuje na kynžvartském zámku část předmětů z...

Návštěvnost památek v Bečově, Kynžvartu a Valči stále roste. Vloni navštívilo státní zámky a hrady v kraji více než 120...

Najdete na iDNES.cz