Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plán rychlostní silnice u Varů vyvolal vztek

  10:25aktualizováno  10:25
Návrh rychlostní silnice R6 směrem z Karlových Varů na Olšová Vrata a dále na Prahu vyvolal vlnu kritiky místních politiků i ekologů. Projekt se jim zdá zbytečně drahý.

Vizualizace R6 - Mimoúrovňové řešení v místě nynější odbočky na Olšová Vrata | foto: České dálnice.cz

Na silnici R6 mezi lázněmi a Olšovými Vraty, stejně jako na dalších 90 procent úseků směrem z lázní na Prahu, sice nejsou peníze a za Karlovými Vary se tedy ještě ani jednou nekoplo do země, přesto už budí stavba velké emoce. Jak u ochranářů, tak u karlovarských i krajských zastupitelů.

"Takzvaná diamantová křižovatka na R6 zabere neuvěřitelné množství území v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Silniční oblouk a dva kruhové objezdy zaberou 40 tisíc metrů čtverečních pozemků," uvedl ochranář Robert Friš.

Vizualizace R6Vizualizace R6

Vizualizace R6

V silničářské terminologii dvě kruhové křižovatky, tvaru diamantu, zajistí odbočení z R6 na Olšová Vrata a Hůrky.

Projekt silnice R6 prý počítá s ochranou koryta zdejšího Vratského potoka v celé jeho délce. I zde je ale problém. Přípojka, která spojí letiště se silnicí na Prahu, má vést přes nedávno upravený pozemek s rybníky a stromy.

Silnice má vést přes nedávno upravený biokoridor

Dva rybníky a tůň zde nechal postavit zemědělec Jiří Škarda jako ochranu pro žáby, které končily pod koly aut. Biokoridor u potoka navíc osázel ovocnými stromy, jeřabinami a vrbami.

Vše dokončil v roce 2007 za více než 8,5 milionu korun. Ministerstvo životního prostředí mu dalo pět milionů dotaci. Kraj jej ale půl roku po dokončení informoval, že také přes jeho pozemek má vést nová přípojka.

Vizualizace R6

Ptá se, proč mu tedy vše povolovali a jestli tedy dotaci nebude muset vracet. Peníze od ministerstva totiž dostal s řadou podmínek. Připojil se tedy k dalším protestujícím proti stavbě.

Zmocněncem všech lidí, kteří se stavbou nesouhlasí, je karlovarský zastupitel Jiří Kotek. "Odbočka z R6 k letišti je zástupná intrika pro vyhození 150 až 200 milionů," řekl.

"Předražení je zcela markantní. Stavět kvůli odbočce ke Golfu a do oblasti s několika sty obyvateli dva mega-kruhové objezdy a novou silnici, to je neobhajitelný přepych. Silnice tady již vede a plánovaná úhlopříčná zkratka přes revitalizovanou zónu biokoridoru, lidem přes odpočinkovou zónu za jejich domy, navíc přes chráněné území, je necitlivá a bezohledná," dodal Kotek.

Termín dokončení zůstává neznámý

Technická studie z roku 2006 ukazuje, že nová silnice do koridoru mezi rybníky a zastavěné území Olšových Vrat je možná.

"Vloni šlo na silnici z letiště do Olšových Vrat ze Státní fondu dopravní infrastruktury 15 milionů, letos půjde 41,5 milionu," uvedl uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic v Sokolově Zdeněk Pavlas. Jestli kraj sežene další peníze, dokončená by měla být v roce 2014.

Ředitelství silnic a dálnic nový osmikilometrový úsek mezi lázněmi a Olšovými Vraty původně plánovalo dostavět v roce 2013 a součástí stavby by mělo být 13 mostů, ekodukt a přeložky ostatních silnic v délce 6,9 kilometrů. Se stavbou, která bude více méně lemovat nynější silnici I/6, podle úředníků souhlasí Ministerstvo životního prostředí, je prý dokončený geotechnický průzkum a dokumentace pro stavební povolení.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz