Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Jediné plicní oddělení v Karlovarském kraji dostane finanční injekci

  • 1
Stavbaři se po půl roce vracejí do Karlovarské krajské nemocnice. Po centralizaci začnou pracovat na novém plicním oddělení. Pacienti získají nejen větší komfort, ale v případě zdravotních potíží i rychlejší zásah lékařů.

Několik lůžek v jednom pokoji a nevyhovující staré prostory. Tak nyní vypadá plicní oddělení v Karlovarské krajské nemocnici, které sídlí v nejstarší budově v areálu. Cílem projektu za více než 70 milionů korun není zvýšit kapacitu lůžkového fondu, ale zpříjemnit pobyt pacientů.

Nové plicní oddělení s celkovou kapacitou dvaceti lůžek nabídne moderní pokoje pro dva až tři pacienty, malý zákrokový sál a ambulantní blok.

Plicní oddělení

Nové plicní oddělení s kapacitou dvaceti lůžek se dočká moderních pokojů pro dva až tři pacienty, malého zákrokového sálu a ambulantního bloku. V léčebném traktu se počítá s prostorem pro spirometrii a inhalaci. Kromě nástavby pátého patra budou práce zahrnovat i kompletní rekonstrukci celého objektu, který sloužil jako ubytovna a nyní především jako interna. Pavilon se dočká opravy výtahů, balkónů a zateplení fasády.

„Přestěhováním plicního oddělení do nových prostor dojde nejenom ke zvýšení standardu, ale i k lepší provázanosti lékařských oborů. Pacienti s náhlými změnami zdravotního stavu tak budou moci být rychleji ošetřeni internisty, kteří v pavilonu C sídlí,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Na projekt ve výši 70 milionů přispělo vydatnou částí ministerstvo zdravotnictví, a to padesáti miliony korun.

„Dalšími deseti miliony se budou na stavbě podílet Karlovy Vary. Jde tak o první investici v karlovarské nemocnici s jeho finanční spoluúčastí. Zbytek peněz uhradí kraj ze svého rozpočtu,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Martin Havel.

A podle všeho by měla spolupráce pokračovat. „Dělá to Cheb či Sokolov. Přispívají na nemocnice ve svém městě. Chtěl bych nastavit tento trend i u nás,“ řekl náměstek primátora Michal Riško.

Stavět se bude za provozu

Na lůžkovém pavilonu C bude přistavena nástavba za plného provozu nemocnice. „Klade to vysoké nároky z hlediska koordinace prací. Věřím však, že to díky naším zkušenostem s obdobnými projekty zvládneme,“ uvedl ředitel firmy OHL ŽS Jiří Kápl, který bude mít rekonstrukci pavilonu na starosti.

První příspěvek na nemocnici od města označil jako milník ředitel nemocnice Josef März. „Příspěvek jde navíc na plicní oddělení, které nemá v kraji obdoby,“ řekl März.

V kraji je toto oddělení jediné svého druhu. „Ročně na oddělení ambulantně ošetříme až sedm tisíc pacientů a dalších zhruba pět stovek je zde přímo hospitalizováno. Nejčastěji z důvodů zánětlivých onemocnění dýchacího ústrojí,“ dodal März.