Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo otálel s přezouváním pneumatik, bude čekat. Pneuservisy nestíhají

  8:56aktualizováno  8:56
Od 1. listopadu by měla být auta obutá na zimních pneumatikách. Řada motoristů ale nechává přezouvání vozidel na poslední chvíli, respektive na okamžik, kdy napadne první sníh. A pneuservisy jejich nápor nestíhají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Dny, někde i týdny. Motoristé, kteří nechali přezutí svých vozů na zimní pneumatiky na poslední chvíli, se musejí připravit na to, že pneuservisy jsou v posledních dnech doslova zavalené zakázkami.

Mnoho řidičů si přitom myslí, že stačí dát zimní obutí až s prvním sněhem. Podle odborníků je to ovšem velká chyba. Právě období prvních sněhových přeháněk totiž patří na silnicích k nejnebezpečnějším.

„První námrazy a první sníh připravují na silnicích to nejklouzavější za celou sezonu,“ potvrdil zrádnost začátku zimy Václav Brož, pracovník agentury BESIP pro Karlovarský kraj.

Proto také v tomto období motoristé častěji bourají. „Zrádné je i to, že stále myslí na podzim, na dobu, kdy byly suché silnice, a pravá noha na plynu není na obtížnější podmínky připravená,“ s nadsázkou uvedl Brož.

Přezouvání na zimní pneumatiky by tedy podle něj neměli řidiči nechávat na poslední chvíli. Naopak by měli přezout už podstatně dříve. „Není výjimkou, že první mrazíky přicházejí už v září,“ upozornil na zrádnost počasí Brož.

V pneuservisech jsou zavaleni prací

V pneuservisech to ale v posledních dnech vypadá tak, že většina motoristů skutečně čeká až do posledního okamžiku. A podle zkušeností techniků se taková situace opakuje rok co rok.

„Děláme, co je v našich silách. Řidičům se snažíme vyjít maximálně vstříc, ale přesto jsme minimálně na týden dopředu zavaleni prací,“ popsal situaci v karlovarském pneuservisu Pneutyre jeho majitel Lukáš Veselý. „Lidi vyčkávají, vyčkávají, a pak se mohou strhnout, aby měli co možná nejrychleji přezuto,“ posteskl si.

S dvou až třídenním zdržením musejí zájemci počítat i v chodovském pneuservisu KTP. Relativně krátká čekací doba je ovšem vykoupená prakticky nepřetržitou prací techniků. „Nezastavíme se. Denně přezujeme 20 až 30 aut,“ potvrdil majitel pneuservisu Karel Trojáček.

První sníh má přijít ve středu

Povinnost používat zimní pneumatiky je v České republice daná zákonem. Ten říká, že zimní obutí je povinné od 1. listopadu do 31. března. Ovšem s poněkud vágním dovětkem, že na silnici musí být souvislá vrstva sněhu či námrazy, případně že se dá vzhledem k povětrnostním podmínkám takový stav očekávat. A první sníh na sebe nenechá dlouho čekat.

„Když pomineme Klínovec, kde už sníh několikrát měli, tak v polohách kolem 600 až 700 metrů můžeme první sníh očekávat už ve středu,“ konstatoval pozorovatel počasí Rudolf Kovařík.

První sněhové přeháňky přinese od severozápadu studená fronta v noci z úterý na středu. „Nebude ho moc, spíš jenom poprašek do jednoho centimetru, na horách pak do tří,“ upřesnil Kovařík.

Předpovídá, že se letošní zima na rozdíl od těch minulých extrémně teplých znovu vrátí teplotně k normálu. „Se sněhem se tedy i na silnicích budeme potkávat v dalších týdnech čím dál častěji a ve stále nižších polohách,“ dodal pozorovatel počasí.

Jediné úseky, kde jsou zimní pneumatiky povinné bez jakéhokoliv pardonu, jsou ty označené dopravní značkou Povinná zimní výbava (modrá kruhová se symbolem auta a sněhové vločky). Podle Jany Pavlíkové, mluvčí krajského úřadu, ovšem v karlovarském regionu žádný takto označený úsek není.

Rady, tipy doporučení

U zimních pneumatik platí zásada čtyř čtyřek. Vždy všechny čtyři pneumatiky zimní, minimálně čtyři milimetry vzorku, maximálně čtyři roky stáří a mít je na autě minimálně čtyři měsíce v roce. Pokud si někdo dá na vůz pouze dvě zimní pneumatiky, je to horší, než kdyby měl všechny čtyři letní.

Bez ohledu na to, která náprava je poháněná, musí přijít lepší pneumatiky na zadní nápravu.

Čtyři milimetry vzorku je minimum, které by na pneumatikách mělo být. U čtyřmilimetrového vzorku se brzdná dráha na mokrém asfaltu oproti nové pneumatice prodlužuje zhruba o 12 procent, u třímilimetrového vzorku je to asi patnácti až osmnáctiprocentní nárůst. Ale u 1,6 milimetru hlubokého vzorku, který u nás zákon povoluje, je to o 50 % delší brzdná dráha.

Pneumatiky by neměly být starší než čtyři roky. Zimní pneumatika po čtyřech letech ztrácí své vlastnosti dané chemií. Chová se jako letní pneumatika, je tvrdá a nepřilne za nízkých teplot.

Na pneumatice vyčteme stáří pneumatiky z čtyřčíslí, které udává rok výroby a týden. Například 1507 znamená, že pneumatika byla vyrobena v patnáctém týdnu roku 2007. Toto čtyřčíslí většinou najdeme za písmeny DOT a za nimi následující sestavou čísel a písmen.

Zdroj: iDNES.czNejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz