Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Číně vyrazí politici z Karlovarského kraje na Kubu. Jede i Sloup

  10:00aktualizováno  10:00
Levicová vláda Karlovarského kraje dostala chuť cestovat do zvláštních exotických destinací. Začalo to lednovou týdenní výpravou do Číny, která stála půl milionu korun. Teď hejtmanství organizuje pro pět svých lidí a několik podnikatelů pětidenní cestu na Kubu.

Nápad zajet na Kubu vyvolal ostré i pobavené reakce opozičních krajských zastupitelů. (ilustrační snímek) | foto: Desmond BoylanReuters

Výjezd do Karibiku si schválila krajská vláda v pondělí. Argumentuje navázáním obchodních styků. Pozvání dostala od kubánského velvyslance Fermina Sáncheze, který byl v Karlovarském kraji na návštěvě už loni v květnu.

Hned týden nato mu hejtman Josef Novotný napsal, že nabídku přijímá a připojil, co všechno může kraj Kubě nabídnout - třeba zkušenosti v lázeňství, zdravotnictví, stavebnictví, strojírenství, v kultuře a vzdělávání.

"Následně jsme zjišťovali zájem o účast v podnikatelské misi u významných regionálních společností. Z reakcí vyplynulo, že uspořádání mise považují za velmi přínosné," uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Ještě není jasné, které z oslovených patnácti firem vyšlou své zástupce. Zato se po pondělku ví, že do letadla směr Havana nastoupí politická sestava hejtman Josef Novotný, jeho náměstkové Miloslav Čermák a Petr Navrátil (všichni ČSSD).

V misi na ostrov, kde vládne Castrův komunistický režim, nebude v dubnu příznačně chybět ani kontroverzní náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup z KSČM.

On, stejně jako ředitel krajského úřadu Roman Rokůsek, v úterý odmítl telefonicky na otázky MF DNES odpovědět a na písemné dotazy nereagoval.

Opozice o přínosu cesty pochybuje

Nápad zajet na Kubu vyvolal ostré i pobavené reakce opozičních krajských zastupitelů. "Určitě se budu ptát na výsledky této exotické dovolené za peníze daňových poplatníků. Nepředpokládám, že by naše polokomunistická delegace navštívila například kubánské disidenty," uvedl Miroslav Balatka (Alternativa).

Má divné pocity ze zahraniční orientace krajské vlády z poslední doby. "Připadá mi legrační, jestli Kuba je pro nás tím správným obchodním partnerem," dodal Balatka.

I lídr ODS Petr Šindelář považuje cestu za jasné mrhání penězi a za výlet za sluncem.

"O nějakém přínosu nemůže být ani řeč. Zvlášť ve chvíli, kdy si kraj musel vzít půjčku 307 milionů korun na placení pokut za ROP Severozápad a kdy čerpá 61 milionů z fondu budoucnosti na hrazení chyb z minulosti," zmínil Šindelář.

Pozvaní podnikatelé, kteří si cestu budou hradit ze svého, to tak tragicky vůbec nevidí. Šéf karlovarské společnosti Investon Vladimír Kádě váhal, ale prý asi pojede. "Myslím, že tam brzy nastane stavební boom, až padne režim. Ten už nemůže moc dlouho vydržet."

Kvůli časovému zaneprázdnění odmítl jednatel firmy Lias Vintířov Rudolf Borýsek. "Máme totiž úkoly ve střední Evropě. Ale Kuba může být zajímavá, tamní režim se začal trochu uvolňovat. Někteří z Karlových Varů už tam podnikají a docela vítám, že kraj takovou věc podpoří," řekl Borýsek. Jeho Lias vyrábí stavební materiál.

Lednová mise tří krajských zastupitelů a šéfa úřadu do Číny se točila kolem turistiky a medicíny. S pekingskou čtvrtí Changping má kraj od roku 2007 podepsanou smlouvu o partnerství.

Když náměstek hejtmana Miloslav Čermák vysvětloval přínosy, nečekaně zmínil i myšlenku přilákat tamní doktory do karlovarské nemocnice a díky nim zavést ve Varech tradiční čínskou medicínu.

Delegace si dokonce v pekingské nemocnici nechala předvést, jak léčba probíhá. "Očekávám, že až k nám letos přijede čínská delegace, spolupráci upřesníme. Občané by určitě měli o čínskou medicínu zájem," věří náměstek hejtmana. Výprava také mluvila s touroperátory a lákala čínské turisty.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz