Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po drahém auditu v karlovarské teplárně zůstávají otazníky

  17:13aktualizováno  17:13
Audit za tři čtvrtě milionu korun, který si objednal karlovarský magistrát, měl odhalit, jestli z městské teplárny utíkaly ročně miliony korun. I po něm ale zůstala řada otazníků, i když zastupitel Jiří Kotek tvrdí, že potvrdil všechny jeho podněty.

Hospodaření v karlovarské teplárně prověřovali auditoři. (Ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zadání bylo jasné. Auditoři měli prověřit tři body. Nakupovala teplárna zbytečně drahé emisní povolenky? Jak to bylo se sponzorováním karlovarského hokeje v letech 2006 až 2010 a se smlouvami o poradenství?

"Z auditu je patrné, že potvrdil všechny moje podněty, které jsem uváděl před rokem," tvrdil bývalý první náměstek primátora a nynější zastupitel Jiří Kotek.

"Firmy, které vyváděly peníze z teplárny, jsou skutečně provázané s většinovým vlastníkem Karlovarské teplárenské Karlem Holoubkem. Zbytečné a neodůvodněné je vyvádění tří milionů ročně do reklam, stejně jako nastrčená obchodní a poradenská firma Helior CZ vyvádějící také tři miliony korun za neprůkazné poradenství," argumentoval Kotek.

Trvá i na tom, že se také prokázal nevýhodný nákup a prodej emisních povolenek. Roční škody z tunelování teplárny Kotek odhaduje na desítky milionů korun. Zastupitel, který je nyní v opozici, navíc tvrdí, že audit byl příliš drahý.

Podnikatel Karel Holoubek ale bere výsledky auditu jako dobrou zprávu pro obyvatele Karlových Varů a celý region.

"Ani jednu věc jsme neporušili. Od začátku mých aktivit v Karlovarské teplárenské, kde už budu za chvíli deset let, jsem do městského rozpočtu za pronájem akcií zaplatil 80 milionů korun. Dalších 60 milionů korun jsem městu vydělal na dividendách. Celkem to je 140 milionů korun," upozornil Karel Holoubek.

Jeho společnost Trade Group Karel Holoubek má od města pronajatých 51 procent akcií teplárny. Zbytek patří Varům.

"Navíc jsem v letech 2006 až 2009 třemi miliony korun z Karlovarské teplárenské podpořil čtyři stovky dětí, které vychovává HC Energie Karlovy Vary. Je to normální."

Auditoři prověřovali dotaci pro hokejový klub

Právě poskytnutí třímilionové dotace prověřovala pražská firma KPMG Česká republika, jejíž auditorské služby si město objednalo. V auditu se píše, že podle Karla Holoubka požádala o sponzoring HC Energie, ale žádost nebyla auditorovi v žádném případě doložená.

Auditoři také konstatovali, že v zápisech ze zasedání představenstva Karlovarské teplárenské neobjevili žádnou zmínku o sponzorských smlouvách.

"Ano, tři miliony šly do mládežnického hokeje, nejedná se ale o žádné vyvádění peněz," sdělil Karel Holoubek.

V auditu také stojí, že pokud by transakce s emisními povolenkami proběhly za tržní ceny, Karlovarská teplárenská by z těchto transakcí měla o 36 252 eur vyšší příjem. V přepočtu to je zhruba 870 tisíc korun. I na to upozorňoval Jiří Kotek.

"V letech 2005 až 2008 jsme měli z povolenek zisk 19,4 milionu korun. A my se bavíme o kritizovaném obchodu ve statisících korun. Bylo to riziko na burze," vysvětlil Karel Holoubek.

Primátor nevylučuje, že město podá žalobu na vedení firmy

Primátor Petr Kulhánek nevylučuje, že v souvislosti s auditem město podá žalobu na vedení teplárenské firmy kvůli špatnému hospodaření. Jestli ji Karlovy Vary jako menšinový vlastník akcií ale vůbec podají, a hlavně na koho konkrétně, to podle primátora záleží na doporučení právníků.

Primátor není s auditem příliš spokojen. "Myslím si, že audit výrazné pochybení neshledává v hodnocení podkladů, které měl - ať už je to obchodování s povolenkami nebo poskytováním sponzorských peněz na hokej a další aktivity. Objevil pochybení, ale ta se netýkají problémů, na které se upozorňovalo od začátku. Audit budeme řešit v polovině dubna na představenstvu," uvedl primátor.

K soudu by se mohlo hospodaření teplárny dostat i jinou cestou, protože záležitost vyšetřují na základě trestního oznámení kriminalisté. Karel Holoubek ale upozornil, že Policie ČR koncem března odložila případ vyúčtování městských dotací pro mládežnický hokej.

Celou polovinu předložených faktur zpochybnil Jiří Kotek, když byl ve funkci prvního náměstka. Faktury označil za změť účtů na handsfree do mercedesu, telefony asistentek, pantofle a na další nesouvisející náklady.

"Pro mě je odložení případu obrovská satisfakce. Noviny na začátku loňského roku citovaly prvního náměstka Kotka, který mluvil o korupčních penězích v karlovarském hokeji a o tom, že okrádám jako hokejový boss město. Sponzoři pak říkali, proč by mi měli posílat peníze na hokej, když kradu a peru korupční prachy," sdělil Holoubek.

Je přesvědčený, že kriminalisté odloží i trestní oznámení na Karlovarskou teplárenskou.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Najdete na iDNES.cz