Otěže ostrovského gymnázia převezme Jaroslav Šafránek 16. listopadu. Smlouvu má

Otěže ostrovského gymnázia převezme Jaroslav Šafránek 16. listopadu. Smlouvu má zatím na dobu určitou, platí do konce července roku 2013. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Po létech bude znovu ředitelem. Musí zvládnout školu, jež zažila malér

  • 0
Ředitelem ostrovského gymnázia bude po čtrnácti letech znovu Jaroslav Šafránek. V pozici šéfa školy, která musí kraji vrátit prohospodařené peníze, to nebude mít jednoduché. Aby škola mohla do konce roku fungovat, kraj jí zvýšil provozní příspěvek.

Šafránek ve funkci vystřídá Milana Martinka, kterého na konci prázdnin sesadili z funkce krajští radní. Do výběrového řízení na nového ředitele se přihlásilo sedm zájemců.

Jaroslav Šafránek

Je učitelem matematiky a fyziky, po svém odchodu z ostrovského gymnázia před čtrnácti lety pracoval jako ředitel inspektorátu České školní inspekce v Karlových Varech. Nyní se na post šéfa školy znovu vrací.

Jaroslav Šafránek usedne do šéfovského křesla 16. listopadu, a to na dobu určitou. Podle vysvětlení radního pro školství Vratislava Emlera je to vzhledem k odhalenému ekonomickému "průšvihu" školy standardní postup.

"U všech škol, kde byl nějaký problém, jsme se uchýlili k tomu, že dáváme řediteli dobu určitou. V tomto případě je to do 31. července 2013," sděluje Emler.

Nesrovnalosti v hospodaření gymnázia objevili kontroloři před prázdninami. Zjistili, že ze školy zmizelo 926 tisíc korun. Policisté kvůli tomu stále vyšetřují bývalou ekonomku.

Bývalá ekonomka splácí deset tisíc měsíčně

"Škola organizovala zahraniční zájezdy, od dětí vybírala peníze v hotovosti a ty zmizely. Cestovním kancelářím byly vyplaceny z provozních nákladů školy. Další pochybení se týkala mzdových prostředků a sociálně-kulturního fondu," konstatuje  Emler.

Gymnázium není podle Šafránka v žádné krizi, tudíž se ani necítí být nějakým krizovým manažerem.

Kraj, který je zřizovatelem školy, chce, aby mu gymnázium vrátilo peníze zpátky. Kvůli tomu se škola dostala do dalších finančních problémů. A proto žádala radní, aby jí odpustili vratku ve výši 735 tisíc korun. Rada ale žádost zamítla.

"V posledních letech jsme nevyhověli žádné příspěvkové organizaci o prominutí takových částek," zdůvodňuje rozhodnutí Emler.

Aby měla škola vůbec peníze na svůj provoz, navýšil jí kraj příspěvek na hospodaření o 300 tisíc korun do konce roku. Současně přistoupil na splátkový kalendář bývalé ekonomky gymnázia, která svůj dluh ve výši 926 tisíc uznala a měsíčně bude splácet deset tisíc korun. Na příští rok už gymnázium dostane běžný provozní příspěvek, který čítá přes čtyři miliony.

Odcházející ředitel ve škole zůstane dál

"Rada kraje nechce ztížit hospodaření školy. Tím, že jsme jmenovali staronového ředitele, očekáváme, že se gymnázium stabilizuje. Jsou v něm vynikající učitelé i studenti," zdůrazňuje radní.

Odcházející ředitel gymnázia v Ostrově Milan Martinek

Milan Martinek, který ve funkci ředitele za týden končí, na gymnáziu zůstane. "Personální otázky řeší nový ředitel. Ve škole bych rád působil dál. Byl jsem tady řadu let, pokud bude vedení stát o mou přítomnost, zůstanu rád," říká Martinek. A budoucí ředitel Šafránek rozhodně není proti.

"Odvedl na gymnáziu kus práce. To, co se mu přihodilo, je pouze nešťastná náhoda. Rád bych přispěl k tomu, aby se za vším udělala tlustá čára," uvádí Šafránek, který v současné době učí na ostrovském gymnáziu i na ostrovské střední průmyslové škole.

Gymnázium podle něj není v žádné krizi, tudíž se ani necítí být nějakým krizovým manažerem.  Do ředitelského křesla však usedne s minimálně jedním velkým cílem. "Přál bych si, posunout studenty gymnázia k co nejlepším výsledkům státních maturit. Podle mého názoru jsou právě ony hodnotícím prvkem školy," prozradil.