Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli vedrům mizí z přírody v kraji voda a oheň je daleko nebezpečnější

  11:19aktualizováno  11:19
Vlna tropických teplot z posledních dní přidělává práci zdravotnickým záchranářům, hasičům i vodohospodářům v Karlovarském kraji. Změna rázu počasí je zatím v nedohlednu.

Likvidace požárů je pro hasiče v tropických vedrech náročnější | foto: HZS Karlovarského kraje

Tropické teploty v posledních i následujících dnech s sebou přinášejí řadu komplikací. Vedro se negativně podepisuje na hladinách řek i vodních ploch.

1Vody je málo a navíc „kvete“

Kdo by chtěl vyjet v těchto dnech na lodi po Ohři, má smůlu. Vodáci se věnují spíš pěší turistice korytem řeky. Horší ale je, že klesající hladina řek nutí radnice přijímat opatření v podobě omezení odběru povrchových vod. Taková je situace například v Kraslicích.

„Hladiny Stříbrného potoka a Svatavy i s jejími přítoky jsou nyní na menší než minimální úrovni,“ vysvětlil důvod, proč v Kraslicích a Stříbrné začalo platit omezení odběru povrchové vody kraslický místostarosta Miloslav Poslední.

To přináší komplikace zejména zahrádkářům, kteří vodu z řek používají na zalévání.

Stojatá voda má jiný problém. Kvůli vedru se v ní daří sinicím. Voda tak dostává zelenou barvu a není vhodná ke koupání. Klasickým případem je Velký rybník u Hroznětína. Tamní radnice se rozhodla se sinicemi bojovat ultrazvukem. Vzhledem k tomu, že spodní vodu znečišťují splašky z okolních rekreačních chat, je ovšem tento boj obtížný. A na seznam míst nevhodných ke koupání se dostala dokonce i přehrada Skalka

2Požáry jsou nebezpečnější

I když podle statistik Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje není zvýšení počtu požárů výrazné, suché počasí výrazně komplikuje boj s nimi.

„K ohni, který by loni touto dobou likvidovala jedna jednotka, dnes automaticky posíláme tři i čtyři,“ potvrdil Martin Kasal, mluvčí krajských hasičů. Důvodem je fakt, že v suchém počasí se oheň snadněji šíří.

„Navíc se už začínáme potýkat s problémem s doplňováním zásob vody tam, kde není hydrantová síť. Při zásahu v lese například jednotka ví, že kousek dál je malý rybníček. A on tam prostě kvůli suchu není,“ vysvětlil Kasal.

Z hlediska hasičů je velice důležitá prevence. „Důrazně apelujeme, aby lidé s radovánkami spojenými s otevřeným ohněm počkali až do doby, kdy pořádně zaprší. Ona totiž i jiskra z grilu dokáže způsobit velký požár,“ dodal mluvčí.

3Záchranáři řeší více kolapsů

Slovo kolaps je v letních měsících hojně skloňované. A nejen v souvislosti s dopravou. Počet lidí, kteří kolabují z vedra, stoupá.

„I když se zejména starší lidé vedrům přizpůsobují, a ven chodí minimálně, počet kolapsů se meziročně zvýšil,“ potvrdil Radek Hes, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje. Nárůst je podle něj asi třicetiprocentní.

Služba v horkých dnech je ale náročná i pro samotné zdravotníky. „Neustálý přechod z klimatizovaného vozu ven, do bytu a pak zase zpátky, je pro organizmus záchranářů zatěžující,“ vysvětlil Hes.

4Vedro zatápí také řidičům

Určit, zda za konkrétní nehodu může vedro, je prakticky nemožné. Statistiky dopravních policistů však naznačují, že lze dát do souvislosti horké počasí s vyšším počtem karambolů. Těch se za prvních pět srpnových dnů stalo v kraji dvaačtyřicet.

„Oproti stejnému období loňského roku je to nárůst o 17 nehod,“ uvedla krajská policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Pokud by se na něčem vedro podepsalo, tak na způsobu jízdy. Ten nesprávný, na nějž může mít vliv právě počasí, byl v srpnu zatím příčinou 26 nehod. I to je oproti loňsku nárůst o 11 případů.

5Lidé trpí v horkých provozech

Pracovat v provozu, kde je teplota sama o sobě vysoká, v době, kdy se ručička venkovního teploměru šplhá vysoko nad třicítku, je za trest.

Zaměstnavatelé s touto eventualitou buď počítají, nebo se aktuální situaci přizpůsobují. Například v karlovarské sklárně Moser je v okamžiku, kdy venkovní teplota přesáhne třicítku, automaticky kratší směna.

Ale třeba ve společnosti Eutit ze Staré Vody, kde pece na tavení čediče vyhasnout nemohou, musí management řešit situaci jinak.

V době vražedných veder proto vyplácejí lidem z „horkých“ provozů o čtvrtinu vyšší mzdu.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz