Kvůli vedrům mizí z přírody v kraji voda a oheň je daleko nebezpečnější

  11:19aktualizováno  11:19
Vlna tropických teplot z posledních dní přidělává práci zdravotnickým záchranářům, hasičům i vodohospodářům v Karlovarském kraji. Změna rázu počasí je zatím v nedohlednu.

Likvidace požárů je pro hasiče v tropických vedrech náročnější | foto: HZS Karlovarského kraje

Tropické teploty v posledních i následujících dnech s sebou přinášejí řadu komplikací. Vedro se negativně podepisuje na hladinách řek i vodních ploch.

1Vody je málo a navíc „kvete“

Kdo by chtěl vyjet v těchto dnech na lodi po Ohři, má smůlu. Vodáci se věnují spíš pěší turistice korytem řeky. Horší ale je, že klesající hladina řek nutí radnice přijímat opatření v podobě omezení odběru povrchových vod. Taková je situace například v Kraslicích.

„Hladiny Stříbrného potoka a Svatavy i s jejími přítoky jsou nyní na menší než minimální úrovni,“ vysvětlil důvod, proč v Kraslicích a Stříbrné začalo platit omezení odběru povrchové vody kraslický místostarosta Miloslav Poslední.

To přináší komplikace zejména zahrádkářům, kteří vodu z řek používají na zalévání.

Stojatá voda má jiný problém. Kvůli vedru se v ní daří sinicím. Voda tak dostává zelenou barvu a není vhodná ke koupání. Klasickým případem je Velký rybník u Hroznětína. Tamní radnice se rozhodla se sinicemi bojovat ultrazvukem. Vzhledem k tomu, že spodní vodu znečišťují splašky z okolních rekreačních chat, je ovšem tento boj obtížný. A na seznam míst nevhodných ke koupání se dostala dokonce i přehrada Skalka

2Požáry jsou nebezpečnější

I když podle statistik Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje není zvýšení počtu požárů výrazné, suché počasí výrazně komplikuje boj s nimi.

„K ohni, který by loni touto dobou likvidovala jedna jednotka, dnes automaticky posíláme tři i čtyři,“ potvrdil Martin Kasal, mluvčí krajských hasičů. Důvodem je fakt, že v suchém počasí se oheň snadněji šíří.

„Navíc se už začínáme potýkat s problémem s doplňováním zásob vody tam, kde není hydrantová síť. Při zásahu v lese například jednotka ví, že kousek dál je malý rybníček. A on tam prostě kvůli suchu není,“ vysvětlil Kasal.

Z hlediska hasičů je velice důležitá prevence. „Důrazně apelujeme, aby lidé s radovánkami spojenými s otevřeným ohněm počkali až do doby, kdy pořádně zaprší. Ona totiž i jiskra z grilu dokáže způsobit velký požár,“ dodal mluvčí.

3Záchranáři řeší více kolapsů

Slovo kolaps je v letních měsících hojně skloňované. A nejen v souvislosti s dopravou. Počet lidí, kteří kolabují z vedra, stoupá.

„I když se zejména starší lidé vedrům přizpůsobují, a ven chodí minimálně, počet kolapsů se meziročně zvýšil,“ potvrdil Radek Hes, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje. Nárůst je podle něj asi třicetiprocentní.

Služba v horkých dnech je ale náročná i pro samotné zdravotníky. „Neustálý přechod z klimatizovaného vozu ven, do bytu a pak zase zpátky, je pro organizmus záchranářů zatěžující,“ vysvětlil Hes.

4Vedro zatápí také řidičům

Určit, zda za konkrétní nehodu může vedro, je prakticky nemožné. Statistiky dopravních policistů však naznačují, že lze dát do souvislosti horké počasí s vyšším počtem karambolů. Těch se za prvních pět srpnových dnů stalo v kraji dvaačtyřicet.

„Oproti stejnému období loňského roku je to nárůst o 17 nehod,“ uvedla krajská policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Pokud by se na něčem vedro podepsalo, tak na způsobu jízdy. Ten nesprávný, na nějž může mít vliv právě počasí, byl v srpnu zatím příčinou 26 nehod. I to je oproti loňsku nárůst o 11 případů.

5Lidé trpí v horkých provozech

Pracovat v provozu, kde je teplota sama o sobě vysoká, v době, kdy se ručička venkovního teploměru šplhá vysoko nad třicítku, je za trest.

Zaměstnavatelé s touto eventualitou buď počítají, nebo se aktuální situaci přizpůsobují. Například v karlovarské sklárně Moser je v okamžiku, kdy venkovní teplota přesáhne třicítku, automaticky kratší směna.

Ale třeba ve společnosti Eutit ze Staré Vody, kde pece na tavení čediče vyhasnout nemohou, musí management řešit situaci jinak.

V době vražedných veder proto vyplácejí lidem z „horkých“ provozů o čtvrtinu vyšší mzdu.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Žena zkolabovala na ulici, zachránilo ji hned několik náhod najednou

Defibrilátory, které zachraňují život, už najdete i na benzínkách

Pořádnou dávku štěstí měla žena, která ve čtvrtek odpoledne v Karlových Varech zkolabovala na ulici. Stalo se jí to...

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Další z rubriky

Podvodník si vymýšlel historky. Napálení lidé přišli o auta i peníze

Ilustrační snímek

Karlovarští policisté chytili a obvinili podvodníka, který obelhal několik lidí vymyšlenými historkami a připravil je...

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Vary začnou opravovat menší mosty, jako první přijde na řadu Koptův

Koptův most na Čertův ostrov v Karlových Varech (v popředí) je jeden ze dvou...

Koptův most a most u letního kina. To jsou dva nejzásadnější projekty renovace mostních konstrukcí v majetku Karlových...

Najdete na iDNES.cz