Kvůli vedrům mizí z přírody v kraji voda a oheň je daleko nebezpečnější

  11:19aktualizováno  11:19
Vlna tropických teplot z posledních dní přidělává práci zdravotnickým záchranářům, hasičům i vodohospodářům v Karlovarském kraji. Změna rázu počasí je zatím v nedohlednu.

Likvidace požárů je pro hasiče v tropických vedrech náročnější | foto: HZS Karlovarského kraje

Tropické teploty v posledních i následujících dnech s sebou přinášejí řadu komplikací. Vedro se negativně podepisuje na hladinách řek i vodních ploch.

1Vody je málo a navíc „kvete“

Kdo by chtěl vyjet v těchto dnech na lodi po Ohři, má smůlu. Vodáci se věnují spíš pěší turistice korytem řeky. Horší ale je, že klesající hladina řek nutí radnice přijímat opatření v podobě omezení odběru povrchových vod. Taková je situace například v Kraslicích.

„Hladiny Stříbrného potoka a Svatavy i s jejími přítoky jsou nyní na menší než minimální úrovni,“ vysvětlil důvod, proč v Kraslicích a Stříbrné začalo platit omezení odběru povrchové vody kraslický místostarosta Miloslav Poslední.

To přináší komplikace zejména zahrádkářům, kteří vodu z řek používají na zalévání.

Stojatá voda má jiný problém. Kvůli vedru se v ní daří sinicím. Voda tak dostává zelenou barvu a není vhodná ke koupání. Klasickým případem je Velký rybník u Hroznětína. Tamní radnice se rozhodla se sinicemi bojovat ultrazvukem. Vzhledem k tomu, že spodní vodu znečišťují splašky z okolních rekreačních chat, je ovšem tento boj obtížný. A na seznam míst nevhodných ke koupání se dostala dokonce i přehrada Skalka

2Požáry jsou nebezpečnější

I když podle statistik Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje není zvýšení počtu požárů výrazné, suché počasí výrazně komplikuje boj s nimi.

„K ohni, který by loni touto dobou likvidovala jedna jednotka, dnes automaticky posíláme tři i čtyři,“ potvrdil Martin Kasal, mluvčí krajských hasičů. Důvodem je fakt, že v suchém počasí se oheň snadněji šíří.

„Navíc se už začínáme potýkat s problémem s doplňováním zásob vody tam, kde není hydrantová síť. Při zásahu v lese například jednotka ví, že kousek dál je malý rybníček. A on tam prostě kvůli suchu není,“ vysvětlil Kasal.

Z hlediska hasičů je velice důležitá prevence. „Důrazně apelujeme, aby lidé s radovánkami spojenými s otevřeným ohněm počkali až do doby, kdy pořádně zaprší. Ona totiž i jiskra z grilu dokáže způsobit velký požár,“ dodal mluvčí.

3Záchranáři řeší více kolapsů

Slovo kolaps je v letních měsících hojně skloňované. A nejen v souvislosti s dopravou. Počet lidí, kteří kolabují z vedra, stoupá.

„I když se zejména starší lidé vedrům přizpůsobují, a ven chodí minimálně, počet kolapsů se meziročně zvýšil,“ potvrdil Radek Hes, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje. Nárůst je podle něj asi třicetiprocentní.

Služba v horkých dnech je ale náročná i pro samotné zdravotníky. „Neustálý přechod z klimatizovaného vozu ven, do bytu a pak zase zpátky, je pro organizmus záchranářů zatěžující,“ vysvětlil Hes.

4Vedro zatápí také řidičům

Určit, zda za konkrétní nehodu může vedro, je prakticky nemožné. Statistiky dopravních policistů však naznačují, že lze dát do souvislosti horké počasí s vyšším počtem karambolů. Těch se za prvních pět srpnových dnů stalo v kraji dvaačtyřicet.

„Oproti stejnému období loňského roku je to nárůst o 17 nehod,“ uvedla krajská policejní mluvčí Kateřina Böhmová.

Pokud by se na něčem vedro podepsalo, tak na způsobu jízdy. Ten nesprávný, na nějž může mít vliv právě počasí, byl v srpnu zatím příčinou 26 nehod. I to je oproti loňsku nárůst o 11 případů.

5Lidé trpí v horkých provozech

Pracovat v provozu, kde je teplota sama o sobě vysoká, v době, kdy se ručička venkovního teploměru šplhá vysoko nad třicítku, je za trest.

Zaměstnavatelé s touto eventualitou buď počítají, nebo se aktuální situaci přizpůsobují. Například v karlovarské sklárně Moser je v okamžiku, kdy venkovní teplota přesáhne třicítku, automaticky kratší směna.

Ale třeba ve společnosti Eutit ze Staré Vody, kde pece na tavení čediče vyhasnout nemohou, musí management řešit situaci jinak.

V době vražedných veder proto vyplácejí lidem z „horkých“ provozů o čtvrtinu vyšší mzdu.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Do zahrady někdo vylil rtuť, trávník možná bude nutné vybagrovat

Karlovarští hasiči zasahovali na zahradě v Doubí, kam někdo vylil větší...

Nepříjemnost s chemikálií řešili o víkendu majitelé zahrady v karlovarské čtvrti Doubí. Někdo jim na trávník vylil...Opravář jezdil s autem dál, než měl dovoleno, převrátil ho na střechu

Řidič v Chebu narazil do sloupu veřejného osvětlení a převrátil auto na střechu.

Na pořádné problémy si zadělal automechanik z Karlovarska. Vozem, který měl opravit, jezdil tak dlouho, až ho naboural....

Vězně tam svazovali ocelovým lanem. Lágr u Jáchymova zkoumají vědci

Plzeňští archeologové zkoumali tábor Nikolaj na Jáchymovsku. Na snímku vedoucí...

Tábor Nikolaj u Jáchymova srovnaly buldozery v 60. letech se zemí, aby zahladily stopy po nelidském týrání lidí, které...

Z hořícího domu utíkalo jedenáct rodin, dočasně musejí bydlet jinde

Požár třípatrového bytového domu v Lomnici na Sokolovsku

Jedenáct rodin se ocitlo bez střechy nad hlavou po středečním požáru bytového domu v Lomnici na Sokolovsku. Oheň zničil...

Další z rubriky

Začalo povolební účtování. Vítěze vyšel jeden hlas levněji než kobliha

Ilustrační snímek

Od tří do pětadvaceti korun stál strany a hnutí jeden voličský hlas v Karlových Varech, spočítala MF DNES. Při výpočtu...

Končící politici se z radnic vracejí k práci ve firmách i ve škole

Petr Kulhánek (KOA), staronový karlovarský primátor na terase bazénu Thermal

Zpět do běžného života se po volbách vracejí politici, kteří místa na radnicích musejí uvolnit jiným. V krajském městě...

Ikonickou mariánskolázeňskou vilu sžírá dřevomorka. Není, kdo by ji opravil

Do výběrového řízení na firmu, která opraví mariánskolázeňskou vilu LIL, se...

Záchrana ikonické vily LIL v Mariánských Lázních se komplikuje. Firmu na nejnutnější práce a odvlhčení budovy zatím...

Najdete na iDNES.cz